Polana Malinowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hala Malinowa)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapliczka na Hali Malinowej zwana kapliczką Matki Boskiej AK-owskiej
Obelisk upamiętniający pacyfikację przez hitlerowców osiedla Maliny 13 października 1944 roku. Napis został ocenzurowany w późniejszym okresie – usunięto m.in. adnotację dotyczącą radzieckich partyzantów
Boczna strona obelisku

Polana Malinowe – polana w głównym grzbiecie Pasma Policy w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na bocznym grzbiecie tego pasma, który od szczytu Soska (939 m) opada w południowo-wschodnim kierunku w widły potoku o nazwie Mostów Potok[1]. Na mapie Geoportalu ma nazwę Polana Malinowa. Znajduje się na średniej wysokości około 800 m[2]. Na polanie znajduje się osada Malinowo[3]. Istnieje na nim pojedyncze gospodarstwo bez prądu elektrycznego (stan na 2012 r.). Dawniej istniało tutaj składające się z 9 gospodarstw osiedle należące do miejscowości Sidzina. W czasie II wojny światowej było ono zapleczem dla licznych w tym regionie oddziałów partyzanckich. W 1944 kwaterowała na nim 9 kompania górska 12 pułku piechoty Armii Krajowej, oddział „Harnaś” z 3 pułku strzelców podhalańskich AK, a w okolicy działały także oddział AK „Huta Podgórze” i partyzanci radzieccy (Oddział „Borba”). By zlikwidować zagrożenie na tyłach swojego frontu, Niemcy w 1944 na Paśmie Policy urządzili na partyzantów wielką obławę, w której wzięło udział ok. 6 tys. żołnierzy. Partyzantom jednak udało się uciec na słowacką Orawę. Niemcy, by uniemożliwić partyzantom powrót zlikwidowali ich zaplecze, dokonując pacyfikacji kilku osiedli Sidziny, w tym osiedla Malinowo, na którym spalili wszystkie domy. Po wojnie tylko jedna rodzina zdecydowała się na powrót i na nowo wybudowała tutaj swój dom[4].

16 października 1983 na Polanie Malinowej dzięki staraniom dawnych partyzantów AK poświęcono murowaną kapliczkę, nazywaną Kapliczką Matki Boskiej AK-owskiej. Poniżej kapliczki w murowanej grocie znajduje się partyzanckie mauzoleum. Znajduje się w nim wizerunek Matki Bożej, tabliczki z nazwiskami i pseudonimami partyzantów i wiersz patriotyczny[4].

Opuszczona przez większość mieszkańców Polana Malinowa stopniowo zarasta lasem[2]. Z jej górnego końca jeszcze roztacza się ograniczona panorama widokowa w kierunku południowym i wschodnim, przy dobrej pogodzie widoczne stąd są Tatry. Przez polanę prowadzi z Sidziny znakowany szlak turystycznym który na grzbiecie Pasma Policy (na Przełęczy Malinowej) łączy się z czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim[4].

Szlak turystyczny
szlak turystyczny niebieski Sidzina, PKS Dom Dziecka – Polana Malinowe – Przełęcz Malinowe. Czas przejścia 1.30 h, ↓ 1 h, różnica wysokości 230 m[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Makowski. Mapa 1:50 000. Compass. ISBN 978-83-60240-37-3.
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  3. TERYT. [dostęp 2014-04-01].
  4. a b c Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.