Hala Radziechowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hala Radziechowska
Ilustracja
Hala Radziechowska jesienią
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Śląski, Karpaty

Wysokość

1039 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Hala Radziechowska”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Hala Radziechowska”
Ziemia49°37′N 19°02′E/49,616667 19,033333

Hala Radziechowska – (980-1050 m) – ciąg wielkich polan w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, po obu stronach grzbietu między szczytami Glinnego i Magurki Radziechowskiej. Nazwa pochodzi od wsi Radziechowy, pierwotnie nazywano te polany Jaworzyną.

Przez długi czas latem funkcjonował tu szałas, na którym wypasali swe trzody górale z Radziechów i Ciśca i w związku z tym dla polan tych (jak i innych wypasanych polan beskidzkich) utarła się nazwa hala. W latach osiemdziesiątych XX w. przyjeżdżali tu jeszcze z owcami górale z Podhala. Gospodarstwo pasterskie lokowano przeważnie w górnej części "hali" – ostatni, zbudowany na zrąb szałas spłonął na początku ostatniej dekady XX w. Obecnie w sezonie letnim odbywa się tu jeszcze (choć nieregularnie) wypas owiec.

Przez Halę Radziechowską wiodą czerwone znaki szlak turystyczny czerwony Głównego Szlaku Beskidzkiego z Baraniej Góry do Węgierskiej Górki.

Hala Radziechowska w okresie kwitnienia traw
Hala Radziechowska widziana z Głównego Szlaku Beskidzkiego w lecie