Hala na Małej Raczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hala na Małej Raczy
Hala na Małej Raczy BŻ63.jpg

Hala na Małej Raczy – duża polana na wschodnich stokach Małej Raczy w Beskidzie Żywieckim[1]. Opada od grzbietu Małej Raczy (1153 m) aż po wysokość około 930 m, do doliny potoku Racza. Dzięki swojej wielkości i położeniu na dość stromym stoku polana ta jest doskonałym punktem widokowym.

Halami dawniej nazywano polany, które nie były koszone, lecz tylko wypasane[2]. Jak większość grzbietowych hal w Beskidzie Żywieckim wytworzona została przez pochodzący z południa Europy pasterski lud Wołochów. Niegdyś Hala na Małej Raczy tętniła życiem pasterskim i stały na niej szałasy. Należała do wielu właścicieli, a jej części miały swoje nazwy: Kosarzyska, Mościska, Śleniodówka. Owiec już tutaj nie wypasa się, pasterstwo bowiem na tak wysoko położonych polanach z ekonomicznych powodów stało się nieopłacalne[1]. Pozostawiona swojemu losowi polana w wyniku naturalnej sukcesji niewątpliwie zarosłaby lasem, w niektórych miejscach, zwłaszcza w dolnej części polany już wyrosły pojedyncze drzewa. Aby temu zapobiec ostatnio podjęto koszenie polany. Z rzadkich w Polsce gatunków roślin na hali tej rośnie dzwonek piłkowany[3].

Autorzy przewodnika Beskid Żywiecki tak opisują tę halę: "Jest to miejsce szczególnej urody. Pokrytą dorodnymi trawami polanę, wyjątkowo piękną na jesieni, przecina tylko niewyraźna dróżka prowadząca prowadząca z doliny w kierunku schroniska"[1].

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Wielka Racza – Hala na Małej Raczy – Przełęcz pod Orłemprzełęcz ŚrubitaJaworzynaPrzełęcz Przegibek
Szlak zielony Stará Bystrica – Kýčera – Przełęcz pod Orłem – Hala na Małej Raczy – Wielka Racza

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
Hala na Małej Raczy i panorama widokowa
Hala na Małej Raczy i panorama widokowa