Hala sportowo-widowiskowa MOSiR w Mielcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hala sportowo-widowiskowa MOSiR
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Mielec
Adres Solskiego 1
Lata budowy 1963
Otwarta 1963
Zamknięta 1 stycznia 2016
Zburzona luty 2017
Właściciel miasto Mielec
Operator MOSiR Mielec
Użytkownicy 1. SPR Stal Mielec (ręczna)
2. Szóstka Mielec (siatkówka)
Liczba miejsc
Stałych 2200
Wysuwanych 0
Dostawnych 0
Siedzących (w sumie) 2200
Całkowita 2200
Położenie na mapie Mielca
Mapa lokalizacyjna Mielca
Hala sportowo-widowiskowa MOSiR
Hala sportowo-widowiskowa MOSiR
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Hala sportowo-widowiskowa MOSiR
Hala sportowo-widowiskowa MOSiR
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Hala sportowo-widowiskowa MOSiR
Hala sportowo-widowiskowa MOSiR
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mieleckiego
Hala sportowo-widowiskowa MOSiR
Hala sportowo-widowiskowa MOSiR
Ziemia50°17′59,27″N 21°26′04,55″E/50,299797 21,434597

Hala sportowo-widowiskowa Mieleckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mieściła się przy ul. Solskiego 1 w Mielcu i bezpośrednio sąsiadowała ze stadionem Stali Mielec. Z racji konstrukcji była nazywana „Hangar Areną”. Hala została zamknięta 1 stycznia 2016. W lutym 2017 hala przestała istnieć.

Była jednym z trzech wywiezionych hangarów z lotniska Kętrzyn-Wilamowo. Pierwotnie stalowa konstrukcja przeznaczona była na halę produkcyjną małolitrażowego samochodu Mikrus MR-300. Decyzją dyrekcji WSK Mielec w marcu 1960 konstrukcja została przekazana na budowę hali sportowej. Projekt i dokumentację przygotował rzeszowski „Miastoprojekt”. Generalnym wykonawcą zostało Rzeszowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. W listopadzie 1963 pierwsza część obiektu została ukończona, a po kolejnych trzech latach do użytku została oddana kryta pływalnia, siłownia i dwie sale gimnastyczne. W 2015 roku rozpisany został przetarg na modernizację budynku, jednak został on unieważniony ze względu na niedoszacowanie kosztów na etapie przygotowania kosztorysu[1].

Obiekt miał łączną powierzchnię 4500 m². Hala posiadała parkietowe, pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę siatkową i piłkę ręczną o wymiarach 20 × 40 m z trybuną dla 2200 widzów, dwie sale gimnastyczne oraz kryty basen pływacki 25 × 12,5 m z trybuną dla 200 widzów.

Z obiektu korzystały mieleckie kluby sportowe. Swoje mecze rozgrywały tu PGE Stal Mielec (piłka ręczna mężczyzn) oraz KPSK Stal Mielec (piłka siatkowa kobiet). Okazjonalnie na boisku w hali odbywały się również koncerty, organizowano tu również Mieleckie Targi Wielobranżowe.

W 2016 roku hala została zamknięta z powodu złego stanu technicznego. Z obawy o bezpieczeństwo nie dopuszczono również do przeprowadzania treningów ani korzystania z zaplecza technicznego. Drużyny korzystające z Sali nr 1 oraz sal treningowych przeniesiono do innych obiektów na terenie miasta. PGE Stal Mielec rozgrywa swoje mecze w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2, skąd przeprowadzono również transmisję w telewizji Polsat Sport. Podjęto decyzję o zaniechaniu remontu obiektu ze względu na wielkość kosztów oraz niepewność co do stanu elementów konstrukcyjnych. W miejscu obecnej hali sportowej ma powstać nowy obiekt, którego koncepcję wybrano spośród projektów zgłoszonych do konkursu. Prace budowlane powinny ruszyć w 2017 roku, obecnie[kiedy?] trwają jeszcze prace nad szczegółowym projektem nowej hali - doprecyzowane są między innymi funkcje poszczególnych pomieszczeń, domawiana była ich lokalizacja w obiekcie. W efekcie tych prac doszło do zmiany też w przewidywanym wyglądzie hali - szczególnie od strony Stadionu Miejskiego i basenu[2]. Rozbiórka starej hali rozpoczęła się w grudniu 2016 roku. Cześć przęseł konstrukcyjnych zostanie zachowana na pamiątkę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przetarg na modernizację hali MOSiR unieważniony!. 2015-08-10. [dostęp 2015-09-08].
  2. Zobaczcie aktualne wizualizacje nowej hali sportowej, www.hej.mielec.pl [dostęp 2017-01-07].