Haley Joel Osment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Haley Joel Osment
Ilustracja
Haley Joel Osment (2014)
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1988
Los Angeles

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 1992

Strona internetowa

Haley Joel Osment (ur. 10 kwietnia 1988 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i głosowy. Jego młodszą siostrą jest Emily Osment.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Los Angeles w Kalifornii jako syn Teresy (z domu Seifert), nauczycielki, i Michaela Eugene’a Osmenta, aktora teatralnego i filmowego[1]. Jego rodzice pochodzili z Birmingham w Alabamie[2]. Wychował się w wierze katolickiej. Jego młodsza siostra Emily Osment (ur. 10 marca 1992) została także aktorką.

Osment był uczniem Flintridge Preparatory School w La Cañada w Kalifornii. Jako dziecko grał w koszykówkę, piłkę nożną i golfa.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Zadebiutował w wieku 6 lat, grając w reklamówkach. Za swój pierwszy, pięciominutowy występ w Forreście Gumpie u boku Toma Hanksa został nagrodzony nagrodą Young Artist Award dla najlepszego aktora poniżej 10 roku życia[3]. Przez następne lata szlifował warsztat aktorski, grając między innymi w filmie Bogus, mój przyjaciel na niby z Whoopi Goldberg.

Haley Osment, 2001

Światowy rozgłos zyskał w 1999 za sprawą roli w filmie Szósty zmysł M. Nighta Shyamalana, w którym zagrał 9-letniego Cole’a, chłopca widzącego zmarłych. Jego słynna kwestia „Widzę martwych ludzi” stała się ikoniczna i była wielokrotnie parodiowana, między innymi w Strasznym filmie. Za tę rolę został uhonorowany nominacją do Oscara i Złotego Globu, a także szeregiem wyróżnień, takich jak Saturn Award, Critics' Choice Award, Chicago Film Critics Association Award, Golden Satellite Award czy Sierra Award.

Przez następne kilka lat pracował bez przerwy, między innymi na planie filmu Podaj dalej, gdzie swatał Kevina Spacey z Helen Hunt (Blockbuster Entertainment Award i nagroda na pokazach ShoWest dla najlepszego drugoplanowego aktora roku) i Bożych skrawków kręconych w Polsce. Ostatnią jego dużą rolą jest występ u Stevena Spielberga w AI:Sztucznej Inteligencji, gdzie wcielił się w postać Davida, chłopca-androida, futurystycznego Pinokia szukającego miłości. Film nie spotkał się ze zbyt pochlebnym przyjęciem krytyków, ale o roli Osmenta pisano, że stanowiła podpórkę całej produkcji (sam Spielberg mówił, że od początku jedynym kandydatem do tej roli był właśnie on). Do 2003 zagrał jeszcze tylko w jednym filmie pełnometrażowym, Wakacjach Waltera z Michaelem Caine’em i Robertem Duvallem, po czym zawiesił karierę aktorską.

W 2007 powrócił na ekrany w dramacie Home of Giants. W 2014 zagrał Teddy’ego Crafta w komediodramacie Kevina Smitha Kieł i pojawił się gościnnie w komedii romantycznej Dlaczego mi nie powiedziałeś? z 2015.

Udziela się również w dubbingu. Użyczył głosu Sorze w grze komputerowej Kingdom Hearts (2002), jak również w kolejnych częściach serii: Kingdom Hearts: Chain of Memories (2004), Kingdom Hearts II (2006), Kingdom Hearts Re:Chain of Memories (2008), Kingdom Hearts 358/2 Days (2009), Kingdom Hearts Birth by Sleep (2010), Kingdom Hearts Re:coded (2011) i Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance (2012).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Haley Joel Osment Biography (1988-). Film Reference. [dostęp 2020-03-18]. (ang.).
  2. Haley Joel Osment What Nationality Ancestry Race. Ethnicity of Celebs. [dostęp 2020-03-18]. (ang.).
  3. Jason Buchanan: Haley Joel Osment Biography. AllMovie. [dostęp 2020-03-17]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]