Halo opisane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
(1) halo 22°, (2) słońce poboczne, (3) słup słoneczny, (4) krąg parheliczny, (5) łuk okołozenitalny, (6) halo opisane, (7) halo 46°, (8) podsłońce.
Halo 22° oraz, szczególnie dobrze widoczne z lewej u dołu, halo opisane.

Halo opisane (ang. circumscribed halo) – halo w postaci jasnego zniekształconego owalu opisującego halo 22°. Przy równomiernym rozłożeniu kryształów lodu w atmosferze jest najjaśniejsze na dole i górze, a słabsze z boków.

Kształt halo opisanego zależy od wysokości słońca. Im wysokość słońca jest mniejsza tym bardziej halo opisane oddala się z boków od halo 22°. Gdy kąt obserwacji słońca tworzy z poziomem kąt mniejszy niż 29°[1] (32[2], halo opisane przerywa się z boków i tworzy się górny łuk styczny i dolny łuk styczny. Gdy słońce jest powyżej 50° halo opisane jest bliskie halo 22°, słabe z boków, praktycznie obserwuje się tylko jaśniejsze halo 22° u dołu i góry, powyżej 70° niemożliwe jest do odróżnienia od halo 22°[1].

Halo opisane powstaje przez załamanie światła w kryształach kolumnowych przechodząc przez powierzchnie kryształu ustawione do siebie pod kątem 60°, ułożonych poziomo podczas gdy na halo 22° wpływają także te położone skośnie do poziomu.

Na przecięciu halo opisanego i kręgu parhelicznego powstaje słońce poboczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Circumscribed Halo – solar altitude. [dostęp 2012-10-20].
  2. Circumscribed Halo. [dostęp 2012-10-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]