Halophila

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Halophila
Ilustracja
Halophila spinulosa
Systematyka[1]
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd żabieńcowce
Rodzina żabiściekowate
Rodzaj Halophila
Nazwa systematyczna
Halophila Thouars
Gen. Nov. Madagasc.: 2 (1806)
Typ nomenklatoryczny
Halophila madagascariensis Doty & B.C.Stone
[=Halophila stipulacea (Forssk.) Asch.][2]
Synonimy

Barkania Ehrenb.
Lemnopsis Zipp. ex Zoll.[3].

Mapa zasięgu
Halophila: zasięg występowania na mapie
Morfologia Halophila ovalis
Halophila stipulacea
Podwodna łąka Halophila johnsonii

Halophila Thouars – rodzaj wieloletnich traw morskich, należący do rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae), obejmujący 19 gatunków występujących w morzach i oceanach strefy klimatu równikowego i zwrotnikowego.

Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów άλας (halas – sól) i φίλος (filos – przyjaciel, miłośnik).

Zasięg geograficzny[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele rodzaju występują naturalnie w strefach przybrzeżnych Starego i Nowego Świata, od wybrzeży Oceanu Indyjskiego i Morza Czerwonego we wschodniej Afryce przez południowe wybrzeża Azji, wyspy Azji Południowo-Wschodniej, po Australię i wyspy Oceanii na Oceanie Spokojnym oraz wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, przez Morze Karaibskie w Ameryce Środkowej i północnej Ameryce Południowej, po wybrzeża Oceanu Atlantyckiego we wschodniej Brazylii[3].

Dwa gatunki zostały zawleczone poza zasięg naturalnego występowania. Halophila ovalis na Florydę i Wyspy Nawietrzne, a Halophila stipulacea do strefy przybrzeżnej Morza Śródziemnego w Grecji, na Krecie, Sycylii i Wyspach Egejskich oraz do wybrzeży Wysp Zawietrznych na Morzu Karaibskim[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Wieloletnie, zanurzone trawy morskie.
Łodyga
Płożące łodygi ukorzeniające się w węzłach[4], rozgałęziające się[5].
Liście
W każdym węźle łodygi powstają 2 zredukowane, łuskowate liście, jeden otaczający łodygę, a drugi pęd boczny. W węzłach powstają również, naprzemianległe lub w wiązce, ogonkowe lub siedzące liście właściwe o blaszce jajowatej, lancetowatej lub równowąskiej, całobrzegie lub drobnoząbkowane, trójżyłkowe, z wyraźną żyłką główną i 2 bocznymi żyłkami brzegowymi[4].
Kwiaty
Rośliny jednopienne lub dwupienne[5]. Kwiaty jednopłciowe, pojedyncze, rzadziej zebrane w kwiatostan złożony z kilku kwiatów męskich i jednego kwiatu żeńskiego. Pochwy kwiatostanowe siedzące, złożone z dwóch eliptycznych, jajowatych lub okrągłych podsadek. Kwiaty męskie szypułkowate, trójpręcikowe[4]. Okwiat pojedynczy, trójlistkowy[5]. Pręciki z drobnymi nitkami[4] (według niektórych autorów beznitkowy[5]) i równowąsko-podługowatymi, 2-4-pylnikowymi główkami. Kwiaty żeńskie siedzące. Okwiat pojedynczy, drobny, trójlistkowy. Zalążnia górna, eliptyczna lub jajowata, jednokomorowa, z długim dzióbkiem, przechodząca w (2-) 3–5 nitkowatych, owłosionych szyjek słupka[5].
Owoce
Jajowate, dzióbkowate, z błoniastą owocnią. Nasiona kuliste[5].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Jeden z rodzajów wyróżnianych w obrębie podrodziny Hydrilloideae wchodzącej w skład rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae)[1].

Gatunki[6]

Zagrożenie i ochrona[edytuj | edytuj kod]

17 gatunków Halophila zostało uwzględnionych w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, z czego 3 jako zagrożone wyginięciem ze statusem VU (narażone): Halophila baillonis, Halophila beccarii i Halophila hawaiiana[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2016-12-13].
  2. Index Nominum Genericorum (ang.). [dostęp 2011-01-30].
  3. a b c Rafaël Govaerts: World Checklist of Selected Plant Families (ang.). The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. [dostęp 2011-01-30].
  4. a b c d Flora of Pakistan. Hydrocharitaceae. [dostęp 2011-01-31].
  5. a b c d e f Flora of China. Vol. 23. Hydrocharitaceae. [dostęp 2011-01-30].
  6. The Plant List (2010). Version 1. Published on the Internet. [dostęp 2011-01-29].
  7. IUCN 2010. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2010.4. [dostęp 2011-01-30].