Hamburger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Homemade burger.jpg
NCI Visuals Food Hamburger.jpg

Hamburgerkanapka (sandwich) z rodzajem kotleta z mięsa wołowego (patty), przy czym porcja mięsa mielonego formowana jest w płaski, okrągły placek, następnie smażony lub pieczony na ruszcie (grillu)[a]. Tak przygotowany kotlet bywa zwykle umieszczany między dwoma kawałkami lekko przypieczonej, poprzecznie przeciętej bułki (co pozwala go jeść trzymając w dłoni, bez pomocy sztućców), oraz ugarnirowany dodatkami takimi jak sałata, pomidor, ketchup, majonez, ogórek konserwowy.

Nazwą hamburger lub nazwami pochodnymi nazywa się nieraz inne rodzaje kotleta w ten sposób podane. Hamburger z dodatkiem plastrów sera nazywany jest cheeseburger (z ang. cheeseser). Podobnie przyrządzony jak hamburger i podany w bułce kotlet z kurczaka bywa nazywany chickenburger (z ang. chickenkurczak), zaś z rybyfishburger (z ang. fishryba).

Hamburger jest popularny przede wszystkim w kuchni Stanów Zjednoczonych, gdzie jest też potrawą kuchni domowej, chętnie przyrządzaną zwłaszcza w trakcie przyjęć na wolnym powietrzu (barbecue) , najczęściej jednak jadany jest w barach podających jedzenie typu fast food. Za sprawą takich barów i ich sieci, np. McDonald's, hamburgery w bułce stały się symbolem jedzenia fast food i zyskały popularność na całym świecie.

Hamburger z polędwicy w dobrej restauracji

Jednym z najstarszych lokali serwujących hamburgery w USA jest restauracja Louis Lunch w New Haven, w stanie Connecticut, gdzie mięso jest pieczone na kilkudziesięcioletnich żeliwnych grillach gazowych i serwowane na chlebie tostowym, ewentualnie z plastrem pomidora i cebulki, natomiast bez ketchupu czy musztardy.

Hamburger jako potrawa i jako słowo wywodzi się od befsztyka z siekanej wołowiny nazywanego hamburger steak, wprowadzonego do kuchni amerykańskiej przez imigrantów z Niemiec.

Hamburgera wymyślił w 1904 roku garncarz Fletcher Davis. Podejmował się on gotowania podczas wystaw garncarskich, a także prowadził bar w Teksasie. Zaproponował on swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem.[potrzebny przypis]

Uwagi

  1. W języku polskim spotyka się dwa znaczenia terminu: słowo "hamburger" oznaczać może także wyłącznie samego kotleta; por. http://sjp.pwn.pl/sjp/hamburger;2559900.html (29 marca 2016)

Zobacz też[edytuj]