Hammerhead

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hammerhead
Singel zespołu The Offspring
z albumu Rise and Fall, Rage and Grace
Wydany 6 maja 2008
Nagrywany listopad 2006-kwiecień 2008 w Maui i Hrabstwie Orange
Gatunek punk rock
Długość 4:38 (wersja albumowa)
4:13 (wersja radiowa)
Wydawnictwo Columbia
Producent Bob Rock
Format digital download
Singel po singlu

„Hammerhead” był pierwszym singlem z ósmego studyjnego albumu The Offspring Rise and Fall, Rage and Grace. Piosenka została wykonana jako pierwsza na Sumer Sonic Festiwal w 2007 roku. Piosenka miała pierwotnie trafić do radia 6 maja[1][2]. Jednakże światowa premiera utworu miała miejsce 2 maja w stacji KROQ. 5 maja The Offspring na oficjalnej stronie internetowej umożliwił darmowe pobieranie utworu w formacie mp3[3], w bardzo podobnym stylu jak „Original Prankster” (Conspiracy of One z 2000 roku). W celu pobrania piosenki, użytkownicy byli zobowiązani do podania adresu e-mail, aby otrzymać link do wysokiej jakości utworu w formacie mp3.

Znaczenie piosenki[edytuj | edytuj kod]

Według wokalisty i gitarzysty Dextera Hollanda piosenka opowiada o przemocy w instytucjach edukacyjnych[4]. Potwierdzają to zamykające piosenkę słowa: „and you can all hide behind your desks now/and you can cry teacher come help me”. Gitarzysta prowadzący Kevin 'Noodles' Wasserman rozwija to, stwierdzając, że początkowe wersy są z perspektywy żołnierza, który wierzy, że wszystko robi dla lepszego dobra - „take a life that others may live”. On został zaatakowany przez ogromną siłę (Hammerhead - „it hammers in my head”) w swoim umyśle, która czyni go oszukanym[5]. Prawdziwe sedno utworu, że narratorem jest faktycznie szkolny terrorysta, zostaje ujawnione pod koniec utworu.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Konkurs na teledysk[edytuj | edytuj kod]

Zespół stworzył konkurs dla fanów na stworzenie własnego klipu do utworu z własnych oryginalnych materiałów[6]. W tym celu została stworzona specjalna grupa na YouTube. Zespół wybrał ulubione video, a zwycięzca otrzymał nagrodę 10000 dolarów. Konkurs był przeznaczony tylko dla mieszkańców USA.

Klip[edytuj | edytuj kod]

Teledysk wyreżyserował Tektonik, a zadebiutował on na stronie IGN 9 czerwca[7].

Klip został całkowicie wykonany w technice CGI. Podobnie, jak w teledysku do piosenki „Hit That”, nie pojawiają się w nim członkowie zespołu. Klip ten jest jednak bardziej artystyczny w swoim wyglądzie. Odpowiedzi na teledysk były wymieszane. Klip został negatywnie przyjęty na oficjalnym forum zespołu[8], ale miał więcej pozytywnych odpowiedzi na YouTube, choć sądząc po licznych negatywnych komentarzach (przeważających nad pozytywnymi) samego teledysku, trudno rozeznać, czy dobra ocena jest w odpowiedziach na klip, czy na samą piosenkę[9].

Zawiera zapatrywanie przeciwne wojnie i przemocy, reprezentowane przez symbole zawarte w mechanicznych zwierzętach, takich jak psy roboty, świnie i słonie reprezentujące polityków oraz w podstępnych wojownikach, którzy potem zamieniają się w ptaki lecące w kierunku zachodu słońca w zakończeniu piosenki. Inne wydarzenia to: żołnierz mający rozkaz przeskoczyć do swojej śmierci, dzieci bawiące się w łapanie bomby i rzecznik w papierowym kapelusz mówiący do wściekłych reporterów. Klip jest w ciemnej tonacji o niebieskim zabarwieniu, wydaje się celowo postarzony i uszkodzony.

Przyjęcie piosenki[edytuj | edytuj kod]

Reakcja na piosenkę była ogólnie pozytywna. Opisując go jako „dobry zwiastun” bazujący na albumie[10], Michael Roffman z Consequence of Sound powiedział także, że piosenka „pracuje lirycznie”, i że „Holland nie zabrzmiał dosyć szczerze od czasu zaoferowania bardzo dobrej Americany. Richard Cromelin z Los Angeles Times potwierdza, że „Hammerhead” ma najmocniejszy tekst z albumu[11], a The Dreaded Press chwali, że „mocne uderzenia bębnów” w piosence i „gwałtowne wycie” Dextera dają „zaskakująco świeży” rezultat[12]. Jednakże Chris Fallon z AbsolutePunk.net stwierdza, że piosenka jest zbyt długa[13], a Roffma komentuje później, że „banalne riffy” doprowadziły do braku zachwytu piosenką.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Offspring to release new single in May Artykuł TuneLab Music 03-28-2008
 2. The Offspring announce album title; release date artykuł TuneLab Music 04-10-2008
 3. 'Free "Hammerhead" download available now' Offspring news item 05-05-08
 4. 'Spring Is Here Again' Article by James Cotterell
 5. (fr.) 'The Grace, The Furor', Artykuł Erika Maggiori
 6. 'Hammerhead Video Contest Announcement' Offspring news item 05-14-08
 7. 'New album and music video to premiere online' Offspring news item 06-06-08
 8. 'Do you like the "Hammerhead" video?' Offspring forum thread 06-10-2008
 9. Hammerhead video on YouTube Hammerhead video na YouTube
 10. Album Review: Rise and Fall, Rage and Grace by Michael Roffman, 06-09-2008
 11. New CDs: The Offspring and 2 pistols - Los Angeles Times by Richard Cromelin 06-17-2008
 12. Album review: The Offspring - Rise and Fall, Rage and Grace by The Editor 06-13-2008
 13. Offspring, The - Rise and Fall, Rage and Grace - Album Review by Chris Fallon, 06-10-2008

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]