Hanafuda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hanafuda (jap. 花札 hana-fuda; „kwiatowe karty”) – rodzaj japońskich kart do gry, wykorzystywanych do różnych gier karcianych[1]. Obecnie używa się kart hanafuda także na Hawajach i w Korei. W latach 70. i 80. XX wieku była popularna wśród japońskiej mafii yakuza.

Karty hanafuda wykorzystuje się do różnych gier. Najbardziej znane to: koi-koi, hachi-hachi, oicho-kabu.

Od 1889 roku do 1964 roku Nintendo produkowało te karty.

Karty[edytuj | edytuj kod]

Talia składa się z 48 kart, podzielonych na 12 miesięcy. Karty zdobią tradycyjne motywy roślinne i zwierzęce. Każdy miesiąc jest symbolizowany przez inną roślinę.

Każdemu miesiącowi przyporządkowane są cztery różne karty z różnymi wartościami punktowymi. Typowy miesiąc składa się z dwóch kart z motywem roślinnym (1 punkt), jednej karty ze zwojem (5 punktów) i jednej karty z motywem zwierzęcym lub symbolicznym (10 lub 20 punktów).

Miesiąc Roślina Karty
Styczeń Matsu (Sosna) 2 zwykłe (1 punkt), 1 zwój z wierszem (5 punktów) i 1 specjalna: Żuraw i Słońce (20 punktów)
Luty Ume (Morela japońska) 2 zwykłe (1 punkt), 1 zwój z wierszem (5 punktów) i 1 specjalna: Wierzbownik japoński (Horornis diphone) wśród kwiatów moreli (10 punktów)
Marzec Sakura (Wiśnia) 2 zwykłe (1 punkt), 1 zwój z wierszem (5 punktów) i 1 specjalna: Kwiaty wiśni za zasłoną (20 punktów)
Kwiecień Fuji (Wisteria) 2 zwykłe (1 punkt), 1 zwój (5 punktów) i 1 specjalna: Kukułka wśród wisterii (10 punktów)
Maj Shōbu (Irys) 2 zwykłe (1 punkt), 1 zwój (5 punktów) i 1 specjalna: Irysy i most (10 punktów)
Czerwiec Botan (Peonia) 2 zwykłe (1 punkt), 1 zwój (5 punktów) i 1 specjalna: Motyle wśród peonii (10 punktów)
Lipiec Hagi (Lespedeza krzewiasta) 2 zwykłe (1 punkt), 1 zwój (5 punktów) i 1 specjalna: Dzik wśród lespedezy (10 punktów)
Sierpień Susuki (Miskant chiński) 2 zwykłe (1 punkt) i 2 specjalne: lecące gęsi (10 punktów) oraz Księżyc w pełni (20 punktów)
Wrzesień Kiku (Chryzantema) 2 zwykłe (1 punkt), 1 zwój (5 punktów) i 1 specjalna: Czarka sake (10 punktów)
Październik Momiji (Klon palmowy) 2 zwykłe (1 punkt), 1 zwój (5 punktów) i 1 specjalna: Jeleń wśród jesiennych liści klonu (10 punktów)
Listopad Yanagi (Wierzba) 1 burza (1 punkt), 1 zwój (5 punktów) i 2 specjalne: Jaskółka wśród wierzb (10 punktów) oraz Ono no Michikaze z parasolem i żaba (20 punktów)
Grudzień Kiri (Paulownia) 3 zwykłe (1 punkt, jedna karta jest zwykle inaczej zabarwiona), 1 specjalna: Feniks wśród paulowni (20 punktów)

Koi-koi[edytuj | edytuj kod]

Koi-koi najbardziej znana i najłatwiejsza gra kartami hanafuda.

Oto przykład dla dwóch graczy:

Na początek kładzie się osiem odkrytych kart na stół, każdy gracz dostaje osiem kart. Pierwszy gracz wykłada kartę najlepiej z pasującym do którejś z leżących na stole kart miesiącem. Wtedy może zabrać swoją kartę i kartę z pasującym miesiącem ze stołu. Jeśli nie uda mu się dopasować karty to ta, którą wyłożył zostaje na stole. Następnie gracz bierze kartę z kupki i próbuje ją dopasować. Jeśli mu się uda, zabiera karty, jeśli nie, karta zostaje na stole. Gdy na stole znajdują się trzy karty z danego miesiąca, gracz może zgarnąć je wszystkie, dopasowując czwartą kartę. Kolejny gracz postępuje analogicznie. Każdy gracz wykłada zdobyte karty przed sobą tak, aby wszyscy je widzieli (odkryte). Rozgrywka toczy się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Celem gry jest zdobycie określonych układów kart. Gdy jeden z graczy zdobędzie taki układ, może zakończyć całą partię lub grać dalej, próbując zdobyć więcej punktów. Gdy po rozdaniu gracz posiada wszystkie cztery karty z danego miesiąca, wygrywa automatycznie.

Istnieje wiele wariantów regionalnych tej gry z różnym zestawem reguł.

Hachi-hachi[edytuj | edytuj kod]

Hachi-hachi (8-8) jest obok koi-koi najbardziej lubianą grą, podobną do pokera

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 389. ISBN 4-7674-2015-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]