Handel kobietami (obraz Joaquína Sorolli)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Handel kobietami
Ilustracja
Autor

Joaquín Sorolla y Bastida

Data powstania

1894

Medium

Malarstwo olejne

Wymiary

166,5 × 195 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Madryt

Lokalizacja

Museo Sorolla

Handel kobietami (hiszp. Trata de blancas) – obraz hiszpańskiego malarza Joaquína Sorolli namalowany techniką olejną w 1884 roku i podpisany w 1895[1]. Dzieło porusza temat prostytucji w sposób realistyczny, odnosi się do problemu społecznego z perspektywy współczucia, a nie krytyki[2]. Wpisuje się w kanon obrazów, które Sorolla zrealizował na potrzeby konkursów artystycznych, gdzie temat realizmu socjalnego był nurtem wiodącym[1].

Obraz został zrealizowany techniką olejną na płótnie o wysokości 166,5 cm oraz szerokości 195 cm. Należy Do Muzeum Sorolla w Madrycie, choć był wystawiany również w innych galeriach, jak Muzeum Narodowe Prado w Madrycie[3]. Pojawił się także na wystawie w Buenos Aires w 1898[4].

Analiza obrazu[edytuj | edytuj kod]

Na obrazie została przedstawiona grupa pięciu kobiet ubranych po wiejsku, przykrytych kocami i z chustami na głowach. Kobiety ukazano podczas spoczynku, czworo z nich, podpierając głowy rękami, śpi. Tylko jedna, najstarsza, ubrana na czarno, pozostała czujna. Poprzez przedstawienie wąskiej i ciasnej przestrzeni, w której znajdują się kobiety, autor symbolicznie zaznacza uwięzienie i niemożność ucieczki przed przeznaczeniem. Bez wątpliwości aluzja do prostytucji jest bardzo dyskretna, co ujawnia wyczucie malarza oraz jego wyrozumiałe podejście do tematu[5].

Obraz był przedmiotem zarówno pozytywnej jak i negatywnej krytyki. Negatywne opinie pochodziły głównie ze środowiska tradycjonalistycznego, głos w sprawie zabierali katoliccy moraliści, według których malarz tak wybitny jak Sorolla "splamił swój piękny i lśniący pędzel brudem lupanarów", nazwali ten i inne obrazy o podobnej tematyce nieprzyzwoitymi[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ministerio de Cultura, Ministerio de Cultura [online], 27 lutego 2011.
  2. Manuel Bendala Galán, Manual del arte español: introducción al arte español, 2003, ISBN 84-7737-099-0.
  3. Museo Nacional del Prado [online], 27 lutego 2011.
  4. La Vasconia (172): 338. 1898.
  5. a b Catalina Cantarellas Camps, XV Congreso internacional de Historia del Arte: modelos, intercambios y recepción artística., 2008, ISBN 978-84-8384-060-3.