Hani Handżur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hani Hanjour)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hani Handżur
هاني صالح حنجور
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 sierpnia 1972
At-Ta’if, Arabia Saudyjska
Data i miejsce śmierci 11 września 2001
Waszyngton, Stany Zjednoczone
Przyczyna śmierci samobójstwo
Narodowość Saudyjczyk

Hani Salih Handżur, Hani Saleh Hanjour (arab. هاني صالح حنجور, Hānī Ṣāliḥ Ḥanǧūr; ur. 13 sierpnia 1972 w At-Ta’ifie, zm. 11 września 2001 w Waszyngtonie) – saudyjski terrorysta, zamachowiec samobójca, pilot i jeden z pięciu porywaczy samolotu linii American Airlines (lot 77), który uderzył w Pentagon, w czasie zamachów z 11 września 2001[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przeszedł szkolenie w jednej z prywatnych szkół w Arizonie, po czym w kwietniu 1999 roku zdobył licencję pilota komercyjnego[2]. W trakcie przygotowań do zamachu, konkretnie w sierpniu 2001 roku, Handżur udał się na lotnisko Maryland w Bowie chcąc wynająć samolot ćwiczebny, aby przygotować się dobrze do swojego zadania. Wynajął mały samolot Cessnę 172, jednak z notatek jego instruktora Marcela Bernarda wynika, że Handżur był słabym pilotem: „Bardzo duże trudności ucznia z najprostszymi czynnościami, nerwowość w posługiwaniu się urządzeniami pokładowymi, ogólny brak wyczucia maszyny i trudności z lądowaniem jednosilnikowej Cessny”[3]. To tylko fragmenty notatek Bernarda udostępnionych mediom po 11 września. Handżur miał także duże trudności z językiem angielskim[4]. Po kilku tygodniach Handżur stwierdził, że jest już dobrze przygotowany i odbył ostatnie narady ze swoimi kolegami-pilotami z pozostałych samolotów: Muhammadem Atą, Marwanem asz-Szihhim i Zijadem Dżarrahem. Wkrótce potem porwał i rozbił lot 77 o budynek Pentagonu, ginąc na miejscu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A Nation Challenged: The Suspect; Man Traveled Across U.S. In His Quest to Be a Pilot (ang.). nytimes.com. [dostęp 2015-04-04].
  2. How the FBI and 9/11 Commission Suppressed Key Evidence about Hani Hanjour, alleged hijack pilot of AAL 77 (ang.). informationclearinghouse.info. [dostęp 2015-04-04].
  3. Tracing Trail Of Hijackers (ang.). newsday.com. [dostęp 2015-04-04].
  4. The Impossibility of Flying Heavy Aircraft Without Training (ang.). lookingglassnews.org. [dostęp 2015-04-04].