Hannah Nydahl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hannah Nydahl
Ilustracja
Data urodzenia

17 kwietnia 1946

Data i miejsce śmierci

1 kwietnia 2007
Kopenhaga

Zawód, zajęcie

duchowna tybetańska

Wyznanie

buddyzm (Karma Kagyu)

Partner

Ole Nydahl

Hannah i Ole Nydahl

Hannah Nydahl (ur. 17 kwietnia 1946 zm. 1 kwietnia 2007 w Kopenhadze) – nauczycielka i tłumaczka w szkole karma kagyu, jednej z czterech głównych tradycji buddyzmu tybetańskiego, żona lamy Ole Nydahla[1]. Wraz z mężem na prośbę ich nauczyciela XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże założyła ponad 500 ośrodków Buddyzmu Diamentowej Drogi na całym świecie. W znacznym stopniu przyczyniła się do przeniesienia świeckiego buddyzmu na Zachód[2].

Aktywność[edytuj | edytuj kod]

Podczas swej podróży poślubnej w Himalaje Hannah i jej mąż spotkali XVI Karmapę, duchowego zwierzchnika tej szkoły, i zostali jego pierwszymi zachodnimi uczniami. Po okresie spędzonym na medytacji i studiowaniu Lama Ole i Hannah zostali poproszeni przez XVI Karmapę, aby zaczęli w jego imieniu zakładać ośrodki medytacyjne na Zachodzie[3].

Hannah Nydahl przetłumaczyła wiele książek, artykułów i tekstów medytacyjnych, była również tłumaczem wielu nauczycieli linii karma kagyu. Dzieliła swój czas między odbywanymi wraz z mężem podróżami do wielu założonych przez nich ośrodków medytacyjnych Buddyzmu Diamentowej Drogi a pracą z nauczycielami i ośrodkami medytacyjnymi na Wschodzie. Prowadziła również wykłady i kursy na temat filozofii buddyjskiej. Jej praca obejmowała tłumaczenie lamów wykładających w Międzynarodowym Instytucie Buddyjskim Karmapy (KIBI) w Nowym Delhi (Indie), uczestnictwo w wielu projektach związanych z tłumaczeniem buddyjskich tekstów oraz planowanie harmonogramów wizyt ważnych Rinpocze (nauczycieli) linii kagyu. Styl jej nauczania opisywany jest jako pełen wrażliwości, spokojny i wnikliwy[2].

Po kilku miesiącach poważnej choroby Hannah Nydahl zmarła 1 kwietnia 2007 w Kopenhadze[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hannah Nydahl. Matka buddyzmu [online], Dzień Dobry TVN [dostęp 2023-03-24] (pol.).
  2. a b c Buddyzm Diamentowej Drogi - oficjalna strona Buddyjskego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagju [online], Buddyzm Diamentowej Drogi - oficjalna strona Buddyjskego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagju [dostęp 2023-03-24] (pol.).
  3. a b Javier Encalada, Buddhism pioneer shares life's mission [online], 13 lutego 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]