Hannah Nydahl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hannah Nydahl
Hannah i Ole Nydahl

Hannah Nydahl (ur. 17 kwietnia 1946 zm. 1 kwietnia 2007 w Kopenhadze), była nauczycielką i tłumaczką w szkole karma kagyu, jednej z czterech głównych tradycji buddyzmu tybetańskiego, oraz żoną lamy Ole Nydahla. Wraz z mężem na prośbę ich nauczyciela XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże założyła ponad 500 ośrodków Buddyzmu Diamentowej Drogi na całym świecie. W znacznym stopniu przyczyniła się do przeniesienia świeckiego buddyzmu na Zachód.

Aktywność[edytuj | edytuj kod]

Podczas swej podróży poślubnej w Himalaje, Hannah i jej mąż spotkali XVI Karmapę, duchowego zwierzchnika tej szkoły i zostali jego pierwszymi zachodnimi uczniami. Po okresie spędzonym na medytacji i studiowaniu Lama Ole i Hannah zostali poproszeni przez XVI Karmapę aby zaczęli w jego imieniu zakładać ośrodki medytacyjne na Zachodzie.

Hannah Nydahl przetłumaczyła wiele książek, artykułów i tekstów medytacyjnych, była również tłumaczem wielu nauczycieli linii karma kagyu. Dzieliła swój czas między odbywanymi wraz z mężem podróżami do wielu założonych przez nich ośrodków medytacyjnych Buddyzmu Diamentowej Drogi a pracą z nauczycielami i ośrodkami medytacyjnymi na Wschodzie. Prowadziła również wykłady i kursy na temat filozofii buddyjskiej. Jej praca obejmowała tłumaczenie lamów wykładających w Międzynarodowym Instytucie Buddyjskim Karmapy (KIBI) w New Delhi (Indie), uczestnictwo w wielu projektach związanych z tłumaczeniem buddyjskich tekstów oraz planowanie harmonogramów wizyt ważnych Rinpocze (nauczycieli) linii kagyu. Styl jej nauczania opisywany jest jako pełen wrażliwości, spokojny i wnikliwy.

Po kilku miesiącach poważnej choroby Hannah Nydahl zmarła 1 kwietnia 2007 w Kopenhadze o godz. 1:43 w nocy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]