Hannibal (film 2001)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hannibal
Gatunek

thriller

Data premiery

9 lutego 2001

Kraj produkcji

USA
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

131 min

Reżyseria

Ridley Scott

Scenariusz

David Mamet,
Steven Zaillian

Główne role

Anthony Hopkins,
Julianne Moore

Muzyka

Hans Zimmer

Zdjęcia

John Mathieson

Montaż

Pietro Scalia

Wytwórnia

Metro-Goldwyn-Mayer
Universal Pictures
Dino De Laurentiis Company
Scott Free Productions

Dystrybucja

Metro-Goldwyn-Mayer
Universal Pictures

Budżet

$87,000,000

Strona internetowa

Hannibalfilm fabularny z roku 2001 w reżyserii Ridleya Scotta, kontynuacja (sequel) Milczenia owiec Jonathana Demme’a.

Tak jak i w przypadku Milczenia owiec, scenariusz Hannibala oparto na książce Thomasa Harrisa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Doktor Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego osiadł we Florencji, gdzie został kustoszem w muzeum. Wiedzie spokojne, wysmakowane życie. Agentka FBI Clarice Starling (Julianne Moore), która przeżywa załamanie nerwowe po nieudanej akcji, otrzymuje pewnego dnia list od doktora. Z nową energią zaczyna go szukać. Szuka go także Mason Verger, jeden z nielicznych ludzi, którzy przeżyli atak Hannibala. Tożsamość doktora odkrywa florencki komisarz policji Pazzi, jednak na swoje nieszczęście nie upublicznia tego, tylko próbuje wykorzystać dla własnych korzyści.

Film ten różni się nieco od swojego poprzednika. Nie ma tu śledztwa w sprawie masowych morderstw, a film skupia się na osobie Hannibala Lectera, który jest tu przedstawiony głównie jako elegant, geniusz, smakosz, dżentelmen i erudyta.

Zygmunt Kałużyński uważał, że finał filmu jest jednym z najbardziej zdumiewających w kinie[1].

Różnice w stosunku do książki[edytuj | edytuj kod]

W kilku aspektach film różni się od książki, na podstawie której powstał. Nie ma w nim ani słowa o przeszłości doktora Lectera, podczas gdy w książce czytamy sporo o jego dzieciństwie i traumatycznych przeżyciach z czasów wojny (wątek rozwinięty później w prequelu – książce i filmie – Hannibal. Po drugiej stronie maski). Również późniejsze losy bohatera, przebiegły odmiennie, niż miało to miejsce w książce.

W filmie brakuje kilku drugoplanowych bohaterów: siostry Vergera, Margot, pielęgniarza Barneya, agenta Jacka Crawforda, Ardelii Mapp. Inaczej przedstawiono śmierć Masona Vergera, inaczej wygląda także zakończenie – finał relacji między Lecterem i Starling[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zygmunt Kałużyński, Kino na nowy wiek, wyd. 1, Wrocław: Siedmioróg, 2001, s. 85, ISBN 83-7162-982-6, OCLC 53159862 [dostęp 2022-11-06].
  2. Brian White: Book vs. Movie: The Trouble with Hannibal. thehorrorsyndicate.com, 2019-02-07. [dostęp 2021-08-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]