Hanibal al-Kaddafi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hannibal al-Kaddafi)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hanibal Mu’ammar al-Kaddafi (arab. هانيبال معمر القذافي; ur. 20 września 1975, Trypolis) – libijski skandalista, czwarty syn Mu’ammara al-Kaddafiego.

Ukończył szkoły morskie w Libii oraz Egipcie, następnie pracował w państwowym przedsiębiorstwie żeglugowym. Głównie znany z kilku skandali. W 2001 zaatakował gaśnicą trzech włoskich policjantów. Trzy lata później aresztowany w Paryżu za jazdę samochodem po pijanemu. W 2005 skazany przez sąd francuski na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu za pobicie swojej narzeczonej – Aliny Skaf, która została jego żoną. W 2008 oboje dotkliwie pobili służbę genewskiego hotelu President Wilson. Para wraz z ochroniarzami trafili do więzienia. Wyszli za kaucją 130 tys. euro. Z powodu tego incydentu stosunki między Libią i Szwajcarią uległy znacznemu pogorszeniu. Mu’ammar al-Kaddafi wstrzymał dostawy ropy do Szwajcarii, zakazał lądowania szwajcarskim samolotom w Libii. Zamknięto ambasadę libijską w Zurychu i wiele szwajcarskich firm w Libii. Groził nawet temu krajowi wojną[1].

Podczas wojny domowej w Libii w 2011 Hanibal uciekł wraz z matką i bratem Muhammadem do Algierii. Wcześniej, kiedy rebelianci zajęli posiadłość Kaddafich w Trypolisie, znaleziono poparzoną wrzątkiem służącą Hanibala, która pochodziła z Etiopii[1].

Fathijja Nuri Chalid
 
Mu’ammar al-Kaddafi
 
Safijja Farkasz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Muhammad
 
Sajf al-Islam
 
As-Sa’adi
 
Al-Mutasim
 
Hanibal
 
A’isza
 
Sajf al-Arab
 
Chamis
 
 
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Robert Stefanicki. Żywa i martwa rodzina Kaddafich. „Gazeta Wyborcza - Duży Format”, 15 września 2011 (pol.).