Hannibalian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hannibalianus)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hannibalian
Flavius Hannibalianus
Cesarz rzymski
Okres panowania od 335
do 337
Dane biograficzne
Dynastia konstantyńska
Data śmierci 337

Hannibalian (łac. Flavius Hannibalianus; zm. 337) – syn Dalmacjusza Starszego, przyrodniego brata cesarza Konstantyna Wielkiego, wnuk Konstancjusza Chlorusa i jego drugiej żony - Teodory. Jego rodzonym bratem był cezar Dalmacjusz.

Za życia matki cesarza Konstantyna - Heleny – jego przyrodnie rodzeństwo zmuszone było żyć z daleka od dworu, na wygnaniu w Akwitanii. Tam też, w Tuluzie kształcił się Hannibalian. Około 324 Dalmacjusz wrócił do łask cesarskich i zyskał duże znaczenie na dworze. Widocznym znakiem jego wpływów było małżeństwo Hannibaliana z córką samego Konstantyna Wielkiego, Konstancją, zawarte ok. 335[1]. W tym samym roku Hannibalian otrzymał tytuł "króla królów i ludów Pontu" (rex regum et Ponticarum gentium)[2]. Tytuł ten był zapewne wyrazem pretensji, jakie Cesarstwo Rzymskie rościło sobie do ziem leżących na wschodzie - zwłaszcza Armenii zajętej w 334 przez Persów.

Konstantyn planował podjęcie generalnej rozprawy z państwem Sasanidów, czemu jednak przeszkodziła śmierć cesarza w 337. Sam Hannibalian został zamordowany w tym samym roku[3], być może za cichym przyzwoleniem Konstancjusza II (Eutropiusz - historyk z IV wieku pisząc o zabójstwie Hannibaliana i innych krewnych Konstantyna Wielkiego napisał, że "Konstancjusz raczej nań przyzwolił niż nakazał").

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]