Hanomag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hanomag
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Linden (Hanower)

Data założenia

1835

Forma prawna

Spółka akcyjna

Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Hanomag”
Ziemia52°21′25″N 9°42′28″E/52,356944 9,707778
Strona internetowa

Hannoversche Maschinenbau AG (Hanomag) – przedsiębiorstwo przemysłu maszynowego założone w roku 1835 w Linden, obecnie dzielnicy Hanoweru. Produkowało swego czasu maszyny parowe, parowozy, samochody ciężarowe i osobowe, oraz ciągniki rolnicze i maszyny budowlane.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma Eisen-Giesserey und Maschinenfabrik Georg Egestorff, następnie przekształcona 1871 w spółkę akcyjną Hannoversche Maschinenbau-Actien-Gesellschaft vormals Georg Egestorff, przyjęła jako adres telegraficzny skrót Hanomag. W 1934 większość akcji została przejęta przez Bochumer Verein für Gußstahlfabrikation und Bergbau AG.

W 1958 Hanomag został przejęty przez Rheinstahl. W 1969 połączono działy pojazdów użytkowych Hanomaga i zakładów Henschel tworząc spółkę Hanomag-Henschel Fahrzeugwerke GmbH (HHF). W latach siedemdziesiątych XX wieku wówczas powszechnie znany niemiecki przedsiębiorca Horst-Dieter Esch przejął zakłady Hanomaga i wcielił je obok wielu innych zakładów budowy maszyn budowlanych do swego międzynarodowego holdingu IBH, który wkrótce zbankrutował, a prezes Esch w roku 1984 został skazany na 6 lat i sześć miesięcy więzienia i grzywnę 90 000 DM za oszustwo związane z upadłością firmy.

Od 1989 drugi co do wielkości na świecie producent maszyn budowlanych Komatsu przejmował udziały w spółce Hanomag AG, która od 2002 jako spółka Komatsu Hanomag GmbH wchodzi w skład tego międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Parowozy[edytuj | edytuj kod]

Zakłady Hanomag przez wiele lat aż do roku 1920 należały do najbardziej znaczących producentów parowozów w Niemczech. Już w 1846 Georg Egestorff dostarczył swój pierwszy parowóz do pociągu otwierającego nowo wybudowaną linię kolejową z Lehrte do Hildesheim. W roku 1868 przedsiębiorca i finansista Bethel Strousberg odkupił zakład w Linden, aby uniezależnić się od dostawców parowozów dla swych linii kolejowych. Strousberg przez racjonalizację procesu wytwarzania zdołał znacznie powiększyć zdolności produkcyjne fabryki. Z biegiem lat produkcja się rozwijała, dostarczano parowozy przede wszystkim dla kolei w Prusach, oraz w innych landach Niemiec, jak również do 40% produkcji było eksportowane. Ogółem do roku 1931 wyprodukowano 10 578 parowozów. Jednak ze względów formalnych ostatni parowóz był oznaczony numerem 10765.

Również Hanomag dostarczył w 1923 roku dla polskich kolei 5 parowozów, które otrzymały oznaczenie PKP Ok22 o numerach do Ok22-5.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]