Hans Kudlich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hans Kudlich
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 października 1823
Úvalno

Data i miejsce śmierci

11 listopada 1917
Hoboken

Poseł austriackiego parlamentu
Okres

od 1848
do 1849

podpis

Hans Kudlich (ur. 23 października 1823 w Úvalnie koło Karniowa, zm. 11 listopada 1917 w Hoboken w stanie New Jersey) – lekarz amerykański, polityk śląski i austriacki, poseł austriackiego parlamentu w latach 1848–1849, współzałożyciel Związku Ślązaków Austriackich[1], uczestnik Wiosny Ludów[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1840–1845 studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie Wiedeńskim. Podczas rewolucyjnych walk w 1848 roku dowodził Legionem Studenckim. Jego ojciec literat Josef Herman Kudlich współtworzył wówczas wszechniemiecki komitet wyborczy. Hans Kudlich został najmłodszym posłem austriackiego parlamentu (Reichstag) w Kroměřížu. Za sprawą jego wniosku 31 sierpnia 1848 parlament ten zniósł poddaństwo chłopów i pańszczyznę na terytorium monarchii Habsburgów. Nieco wcześniej, 22 kwietnia 1848, Hans Kudlich wraz z posłem austriackiego parlamentu (Reichstag) i liderem śląskiej burżuazji Franzem Heinem – wiceburmistrzem Opawy i zastępcą okręgu cieszyńskiego w Parlamencie FrankfurckimJohannem Demelem, utworzyli w Wiedniu ponadpartyjny Związek Ślązaków Austriackich. Organizacja ta postulowała zjednoczenie austriackiego i pruskiego Śląska jako jednego z państw Związku Niemieckiego, postrzegała słowiańskich i germańskich Ślązaków jako jednolitą narodowość oraz doprowadziła do wyłączenia Śląska Austriackiego z guberni morawskiej jako samodzielnego kraju koronnego z własnym Sejmem Krajowym. W roku 1849 Hans Kudlich przebywał w Niemczech, gdzie współtworzył prowizoryczne rządy rewolucyjne. Na fali kontrrewolucji wyjechał do Szwajcarii, gdzie w roku 1853 ukończył studia medyczne. Następnie pod wpływem ostrzeżeń austriackich dyplomatów w Szwajcarii wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie praktykował w zawodzie lekarza oraz zaangażował się w walkę o zniesienie niewolnictwa.

W 1866 roku został amestionowany w Austrii. Od 1871 roku często podróżował w rodzinne strony. Prowadził działalność publicystyczną występując przeciw polityce gabinetu hrabiego Eduarda von Taaffe zmierzającej do równouprawnienia języka czeskiego z niemieckim.

Wieże widokowe Kudlicha[edytuj | edytuj kod]

Imię Hansa Kudlicha nosiła przed II wojną światową wieża widokowa Diana, zlokalizowana w Karlowych Warach. Obecnie jego imię nosi wieża widokowa (czes. rozhledna) w jego rodzinnej miejscowości – Úvalnie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dariusz Jerczyński, Orędownicy niepodległości Śląska, Zabrze 2005.
  2. Deutsche Biographische Enzyklopädie (Band 6 – Kudlich Hans, österreichischer Staatsman), München – New Providence – London – Paris 1996.
  3. Strona o wieży.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dariusz Jerczyński, Orędownicy niepodległości Śląska, Zabrze: Narodowa Oficyna Śląska, 2005, ISBN 83-919589-4-9, OCLC 749595039.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]