Hans Makart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hans Makart
Ilustracja
Hans Makart (Litografia z 1875 roku)
Data i miejsce urodzenia 28 maja 1840
Salzburg
Data i miejsce śmierci 3 października 1884
Wiedeń
Dziedzina sztuki literatura,grafika
Hans Makart, Faun grający na syrindze (ok. 1870), Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
Hans Makart, Pięć zmysłów (1884), Österreichische Galerie Belvedere

Hans Makart (ur. 28 maja 1840 w Salzburgu, zm. 3 października 1884 w Wiedniu) – austriacki malarz, grafik i projektant dekoracji wnętrz, przedstawiciel akademizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z najpopularniejszych malarzy wiedeńskich II połowy XIX w., miał wpływ na modę i wyposażenie wnętrz. Podejmował tematykę historyczną i mitologiczną, malował alegorie, portrety, sceny rodzajowe. Projektował wnętrza mieszkalne, dekoracje, kostiumy, przygotowywał oprawy artystyczne uroczystości. Dekoracyjnie ukierunkowana sztuka Makarta wywarła silny wpływ na modę, wnętrza mieszkalne i rzemiosło artystyczne okresu grynderskiego. Był członkiem Berlińskiej Akademii Sztuki od 1874 r., i profesorem wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych (od 1879).

Malarstwo Makarta łączące ze sobą cechy neorenesansu i neobaroku było poddawane przez współczesnych surowej krytyce. Znani malarze Anselm Feuerbach i Emil Jakob Schindler zarzucali mu nadmierne eksponowanie luksusu i zmysłowości. Jednak nie miało to żadnego wpływu na popularność Makarta wśród zamożnego mieszczaństwa. Twórczość Makarta wywołała silne wrażenie na Richardzie Wagnerze. Jego prace (oprócz schyłkowych) wysoko cenił sobie również Adolf Hitler[1].

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Adolf Hitler - rozmowy przy stole", Wyd. Charyzma 1996, ISBN 83-85820-02-07

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]