Hans Makart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Hansa Makarta w Wiedniu
Hans Makart, Pięć zmysłów (1884)

Hans Makart (ur. 28 maja 1840 w Salzburgu, zm. 3 października 1884 w Wiedniu) – austriacki malarz, grafik i projektant dekoracji wnętrz, przedstawiciel akademizmu.

Był jednym z najpopularniejszych malarzy wiedeńskich II połowy XIX w., miał wpływ na modę i wyposażenie wnętrz. Podejmował tematykę historyczną i mitologiczną, malował alegorie, portrety, sceny rodzajowe. Projektował wnętrza mieszkalne, dekoracje, kostiumy, przygotowywał oprawy artystyczne uroczystości. Dekoracyjnie ukierunkowana sztuka Makarta wywarła silny wpływ na modę, wnętrza mieszkalne i rzemiosło artystyczne okresu grynderskiego. Był członkiem Berlińskiej Akademii Sztuki od 1874 r., i profesorem wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych (od 1879).

Malarstwo Makarta łączące ze sobą cechy neorenesansu i neobaroku było poddawane przez współczesnych surowej krytyce. Znani malarze Anselm Feuerbach i Emil Jakob Schindler zarzucali mu nadmierne eksponowanie luksusu i zmysłowości. Jednak nie miało to żadnego wpływu na popularność Makarta wśród zamożnego mieszczaństwa. Twórczość Makarta wywołała silne wrażenie na Richardzie Wagnerze. Jego prace (oprócz schyłkowych) wysoko cenił sobie również Adolf Hitler[1].

Wybrane dzieła[edytuj]

Przypisy

  1. "Adolf Hitler - rozmowy przy stole", Wyd. Charyzma 1996, ISBN 83-85820-02-07

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]