Hans Rudolf Giger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hans Rudolf Giger
Ilustracja
Hans Rudolf Giger (2012)
Data i miejsce urodzenia 5 lutego 1940
Chur
Data i miejsce śmierci 12 maja 2014
Zurych
Hans Ruedi Giger-signature.jpg

Hans Rudolf Giger (Hans Ruedi Giger, znany jako H.R. Giger, czyt. [ˈɡi ɡɚ]) (ur. 5 lutego 1940 w Chur w Gryzonii, Szwajcaria, zm. 12 maja 2014 w Zurychu[1].) – szwajcarski malarz, najbardziej znany ze stworzenia postaci ksenomorfa do filmu Obcy – ósmy pasażer Nostromo.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w rodzinie Hansa Richarda i Melly Gigerów. Już od najmłodszych lat miał nietypowe upodobania. Zawsze ubierał się na czarno, a w domu, w jednym z pokoi, który nie posiadał okien, urządził swój pokój zabaw. Tam samodzielnie konstruował niektóre z zabawek, np. sztylety.

W roku 1963 przeprowadził się do Zurychu, gdzie studiował w Szkole Sztuki Użytkowej na wydziale architektury, projektowania wnętrz oraz projektowania przemysłowego. Rok później stworzył swoje pierwsze prace, głównie w tuszu i farbie olejnej. Po pierwszej wystawie w 1966 przyszły kolejne i wkrótce Giger otrzymywał tak wiele zamówień, że mógł całkowicie oddać się sztuce. Krótko po tym odkrył farbę w sprayu, dzięki której wykreował własny, unikatowy styl. Międzynarodowa publiczność po raz pierwszy usłyszała o nim w 1971, kiedy to wydał swoje pierwsze portfolio.

Twórczość Gigera jest często określana jako „biomechaniczna”, jako że świetnie opisuje istotę XX wieku, charakteryzującego się zdumiewającym postępem technologicznym. Prace Gigera pokazują w jaki sposób ów postęp zniewolił ludzkość, zmuszając ją do życia w symbiozie ze światem maszyn. Wiele jego prac przedstawia okropny świat przyszłości, zniszczony przez nuklearne opady – świat beznadziejnej alienacji, pozbawiony ludzi i zwierząt, zdominowany przez bezduszne wieżowce, plastik i stal.

Pierwszym projektem filmowym zleconym Gigerowi było wykonanie szkiców do filmu „Diuna”. Wziął również udział w realizacji filmu Ridleya Scotta „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Jego wkład do filmu został 14 kwietnia 1980 nagrodzony Oscarem za Najlepsze Efekty Wizualne. Do tego filmu stworzył nie tylko postać tytułowego kosmity, zaprojektował również wygląd i wnętrze statków kosmicznych, a także drugiego kosmitę widocznego przez moment w filmie.

Prace Gigera można również znaleźć w branży muzycznej. Artysta projektował okładki albumów, zaprojektował statyw na mikrofon, a także sygnował limitowaną edycję gitar Ibanez.

Pomysł zaprojektowania i wykonania statywu do mikrofonu dla zespołu muzycznego (Korn) podsunął artyście jego agent. Giger od lidera zespołu dostał wolną rękę, jednakże musiał spełnić jeden warunek: podstawa miała być ruchoma i biomechaniczna.

Krytycy sztuki często opisują jego twórczość jako jednoczesne używanie mikroskopu i teleskopu, co służy odkryciu najgłębszych tajemnic ludzkiej psychiki. Jest to spojrzenie w głębokie pokłady nieświadomości, którą współczesna ludzkość woli negować lub ignorować.

Zmarł 12 maja 2014 roku w wyniku obrażeń doznanych po upadku ze schodów[2].

Muzeum HR Gigera[edytuj | edytuj kod]

W roku 1997 Giger sfinalizował umowę kupna twierdzy Chateau St. Germain w miasteczku Gruyères w Szwajcarii[3]. Twierdza została przebudowana[potrzebny przypis] na muzeum, w którym są wystawione kolekcje dzieł sztuki artysty z różnych okresów jego twórczości. Muzeum zawiera również dokumentacje projektów filmowych artysty. W muzeum do ekspozycji należą również zaprojektowane przez Gigera meble.

Bary[edytuj | edytuj kod]

Giger postanowił także otworzyć w kilku miejscach na świecie własne bary. Pierwszy z nich powstał w jego rodzinnym mieście Chur. Artysta zaprojektował nie tylko sam budynek, ale także wystrój wnętrza. Wielkie otwarcie miało miejsce w roku 1992.

Drugi z kolei bar znajduje się naprzeciw muzeum, w Gruyères w Szwajcarii.

Dwa inne bary, w Japonii i Nowym Jorku, zostały zlikwidowane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Der «Alien»-Vater ist tot (niem.). [dostęp 13/05/2014].
  2. ‘Alien’ creator H.R. Giger is dead (ang.). [dostęp 13/05/2014].
  3. About The H.R. Giger Museum (ang.). [dostęp 04/08/2014].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]