Przejdź do zawartości

Hans Rudolf Giger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hans Rudolf Giger
Ilustracja
Hans Rudolf Giger (2012)
Data i miejsce urodzenia

5 lutego 1940
Chur

Data i miejsce śmierci

12 maja 2014
Zurych

Narodowość

Szwajcaria

Dziedzina sztuki

malarstwo, rzeźbiarstwo

podpis
Strona internetowa

Hans Rudolf Giger (Hans Ruedi Giger, znany jako H.R. Giger, czyt. [ˈɡi ɡɚ]) (ur. 5 lutego 1940 w Chur w Gryzonii, Szwajcaria, zm. 12 maja 2014 w Zurychu[1]) – szwajcarski malarz, rzeźbiarz, scenograf i projektant, najbardziej znany ze stworzenia postaci ksenomorfa do filmu Obcy – ósmy pasażer Nostromo.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w rodzinie Hansa Richarda i Melly Gigerów. Już od najmłodszych lat miał nietypowe upodobania. Zawsze ubierał się na czarno, a w domu, w jednym z pokoi, w którym nie było okien, urządził swój pokój zabaw. Tam samodzielnie konstruował niektóre z zabawek, np. sztylety.

W roku 1963 przeprowadził się do Zurychu, gdzie studiował w Szkole Sztuki Użytkowej na wydziale architektury, projektowania wnętrz oraz projektowania przemysłowego. Rok później stworzył swoje pierwsze prace, głównie w tuszu i farbie olejnej. Po pierwszej wystawie w 1966 przyszły kolejne i wkrótce Giger otrzymywał tak wiele zamówień, że mógł całkowicie oddać się sztuce. Krótko po tym odkrył farbę w sprayu, dzięki której wykreował własny, unikatowy styl. Międzynarodowa publiczność po raz pierwszy usłyszała o nim w 1971, kiedy to wydał swoje pierwsze portfolio.

Rozwój kariery[edytuj | edytuj kod]

Twórczość Gigera jest często określana jako „biomechaniczna”, jako że świetnie opisuje istotę XX wieku, charakteryzującego się zdumiewającym postępem technologicznym. Prace Gigera pokazują w jaki sposób ów postęp zniewolił ludzkość, zmuszając ją do życia w symbiozie ze światem maszyn. Wiele jego prac przedstawia okropny świat przyszłości, zniszczony przez nuklearne opady – świat beznadziejnej alienacji, pozbawiony ludzi i zwierząt, zdominowany przez bezduszne wieżowce, plastik i stal.

Pierwszym projektem filmowym zleconym Gigerowi było wykonanie szkiców do filmu Diuna. Wziął również udział w realizacji filmu Ridleya Scotta Obcy – ósmy pasażer Nostromo. Jego wkład do filmu został 14 kwietnia 1980 nagrodzony Oscarem za Najlepsze Efekty Wizualne. Do tego filmu stworzył nie tylko postać tytułowego kosmity, zaprojektował również wygląd i wnętrze statków kosmicznych, a także drugiego kosmitę widocznego przez moment w filmie.

Giger stworzył też grafikę do komputerowych gier przygodowych Dark Seed[2] oraz jej kontynuacji Dark Seed 2[3].

Prace Gigera można również znaleźć w branży muzycznej. Artysta projektował okładki albumów, zaprojektował statyw na mikrofon, a także sygnował limitowaną edycję gitar Ibanez.

Pomysł zaprojektowania i wykonania statywu do mikrofonu dla zespołu muzycznego (Korn) podsunął artyście jego agent. Giger od lidera zespołu dostał wolną rękę, jednakże musiał spełnić jeden warunek: podstawa miała być ruchoma i biomechaniczna.

Krytycy sztuki często opisują jego twórczość jako jednoczesne używanie mikroskopu i teleskopu, co służy odkryciu najgłębszych tajemnic ludzkiej psychiki. Jest to spojrzenie w głębokie pokłady nieświadomości, którą współczesna ludzkość woli negować lub ignorować.

Zmarł 12 maja 2014 roku w wyniku obrażeń doznanych po upadku ze schodów[4].

Muzeum HR Gigera[edytuj | edytuj kod]

W roku 1997 Giger sfinalizował umowę kupna twierdzy Chateau St. Germain w miasteczku Gruyères w Szwajcarii[5]. Twierdza została przebudowana[6] na muzeum, w którym są wystawione kolekcje dzieł sztuki artysty z różnych okresów jego twórczości. Muzeum zawiera również dokumentacje projektów filmowych artysty. W muzeum do ekspozycji należą również zaprojektowane przez Gigera meble[7].

Bary[edytuj | edytuj kod]

Giger postanowił także otworzyć w kilku miejscach na świecie własne bary. Pierwszy z nich powstał w jego rodzinnym mieście Chur. Artysta zaprojektował nie tylko sam budynek, ale także wystrój wnętrza. Wielkie otwarcie miało miejsce w roku 1992.

Drugi z kolei bar znajduje się naprzeciw muzeum, w Gruyères w Szwajcarii.

Dwa inne bary, w Japonii i Nowym Jorku, zostały zlikwidowane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Der «Alien»-Vater ist tot. [dostęp 2014-05-13]. (niem.).
  2. Darkseed, recenzja gry z 1992 - Entuzjasta Gier, „Entuzjasta Gier”, 27 marca 2018 [dostęp 2018-05-02] (pol.).
  3. Keith Stuart, HR Giger: artist whose biomechanical art had vast influence on game design [online], the Guardian, 13 maja 2014 [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  4. ‘Alien’ creator H.R. Giger is dead. [dostęp 2014-05-13]. (ang.).
  5. About The H.R. Giger Museum. [dostęp 2014-08-04]. (ang.).
  6. HR Giger Museum [online], Switzerland Tourism [dostęp 2022-01-27] (ang.).
  7. A journey through time [online] [dostęp 2022-01-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]