Hans Zimmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hans Zimmer
Ilustracja
Hans Zimmer (2014)
Prawdziwe imię i nazwisko Hans Florian Zimmer
Data i miejsce urodzenia 12 września 1957
Frankfurt nad Menem
Zawód kompozytor, producent muzyczny
Współmałżonek 1. Suzanne Zimmer
(rozwód); 3 dzieci
2. Vicki Carolin
(rozwód); 1 dziecko
Lata aktywności od 1982
Strona internetowa

Hans Florian Zimmer (ur. 12 września 1957 we Frankfurcie nad Menem[1]) – niemiecki kompozytor muzyki filmowej, zdobywca Nagrody Akademii Filmowej za ścieżkę dźwiękową do filmu Król Lew (1995) i dwóch Nagród Grammy za muzykę do filmów Karmazynowy przypływ (1996) i Mroczny rycerz (2009).

Przez blisko trzydzieści lat napisał muzykę do ponad 120 filmów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Samodzielnie nauczył się gry na fortepianie po tym, jak jego prywatny nauczyciel miał zrezygnować z pomocy po dwóch tygodniach prowadzenia lekcji.

Po ukończeniu nauki na uniwersytecie w Londynie poznał Trevora Horna i Geoff Downesa, z którymi założył zespół Buggles, tworzący muzykę pop. Z zespołem wylansował przebój „Video Killed the Radio Star”.

W świat muzyki filmowej Zimmer wszedł podczas współpracy ze znanym kompozytorem Stanleyem Myersem. Pierwszą ścieżkę dźwiękową napisał do filmu Fucha (Moonlighting) Jerzego Skolimowskiego. Jego kompozycje łączyły orkiestrę symfoniczną z elektronicznymi syntezatorami i dźwiękami generowanymi komputerowo, co później stało się cechą rozpoznawczą kompozytora.

Właściwa kariera Zimmera rozpoczęła się w 1988 roku, gdy za ścieżkę dźwiękową do dramatu Rain Man otrzymał pierwszą nominację do Oscara. W połowie lat 90. zdobył Nagrodę Akademii za muzykę do animowanego filmu Disneya – Król Lew. Od tego czasu otrzymywał coraz więcej propozycji napisania muzyki do filmów. Jest autorem muzyki do filmów, takich jak: Karmazynowy przypływ, Cienka Czerwona Linia, Gladiator, Ostatni Samuraj, Sherlock Holmes, Incepcja czy Interstellar.

Pod koniec lat 90. założył, wspólnie z Jayem Rifkinem, Media Ventures, pierwszą w Hollywood oficjalnie zarejestrowaną organizację, która łączyła kompozytorów muzyki filmowej. Członkowie grupy tworzyli charakterystyczną muzykę łączącą orkiestrę symfoniczną i elektronikę. Do zrzeszenia należeli m.in. Harry Gregson-Williams, John Powell, Lisa Gerrard czy Nick Glennie-Smith. Media Ventures rozpadło się w 2003 roku, ale jego członkowie tworzą obecnie inną organizację o nazwie Remote Control Productions, która jest wierna stylowi wykreowanemu przez MV.

Na 27. Flanders International Film Festival Hans Zimmer dyrygował 100-osobową orkiestrą i 100-osobowym chórem. Wybierając najlepsze kompozycje z imponującego dorobku, wykonano utwory z Mission Impossible 2, Gladiatora, Króla Lwa, Cienkiej czerwonej linii i Rain Mana. Koncert został nagrany przez firmę Decca i wydany pod tytułem The Wings Of A Film: The Music Of Hans Zimmer. Po tym debiucie koncertowym wystąpił w 2014 r. dwukrotnie w Londynie w Hammersmith Apollo (na scenie pojawili się również m.in. Johnny Marr i Pharell Williams), a zainspirowany znakomitym przyjęciem ww. występów, w 2016 r. rozpoczął pierwszą w swojej historii trasę koncertową „Hans Zimmer on Tour”, która objęła również polskie miasta, tj. Gdańsk, Łódź i Kraków. Oprawę wizualną owego tournée wykonał sam Marc Brickman, znany z oświetlenia Empire State Building w Nowym Jorku i wizualizacji koncertów Pink Floyd czy Nine Inch Nails[2].

8 grudnia 2010 został uhonorowany gwiazdą na Hollywood Walk of Fame[3].

Po strzelaninie w kinie 20 lipca 2012, która miała miejsce podczas nocnej premiery filmu Mroczny rycerz powstaje w centrum handlowym „Aurora Town”, Hans Zimmer, będący kompozytorem muzyki do filmu, napisał utwór „Aurora” na pamiątkę ofiar tragedii. Całe pieniądze otrzymane ze sprzedaży utworu zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom ofiar[4].

Współpracował z Jeanem-Michelem Jarre'em nad utworem „Electrees” do albumu Electronica 2: The Heart of Noise.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Oscar[edytuj | edytuj kod]

Złoty Glob[edytuj | edytuj kod]

Grammy[edytuj | edytuj kod]

Nagroda BAFTA[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]