Hans Zimmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hans Zimmer
Ilustracja
Hans Zimmer (2010)
Prawdziwe imię i nazwisko Hans Florian Zimmer
Data i miejsce urodzenia 12 września 1957
Frankfurt nad Menem
Zawód kompozytor
producent muzyczny
Współmałżonek 1. Suzanne Zimmer (rozwód); 3 dzieci
2. Vicki Carolin (rozwód); 1 dziecko
Lata aktywności od 1982
Strona internetowa

Hans Florian Zimmer (ur. 12 września 1957 we Frankfurcie nad Menem[1]) – niemiecki kompozytor muzyki filmowej.

Życiorys[edytuj]

Gry na fortepianie uczył się sam, gdyż jego prywatny nauczyciel podobno zrezygnował z funkcji po 2 tygodniach prowadzenia lekcji. Mimo to Hans wyjechał na studia do Londynu. Po ukończeniu nauki na uniwersytecie poznał Trevora Horna i Geoff Downesa, z którymi założył zespół The Buggles, tworzący muzykę pop. Grupa nagrała wielki przebój lat 80., Video Killed the Radio Star.

W świat muzyki filmowej Zimmer wszedł podczas współpracy ze znanym kompozytorem Stanleyem Myersem. Pierwszą ścieżkę dźwiękową napisał do filmu Fucha (Moonlighting) Jerzego Skolimowskiego. Kompozycje Zimmera łączyły orkiestrę symfoniczną z elektronicznymi syntezatorami i dźwiękami generowanymi komputerowo, co później stało się jego cechą rozpoznawczą.

Właściwa kariera Zimmera rozpoczęła się w 1988 roku, gdy za ścieżkę dźwiękową do dramatu Rain Man otrzymał pierwszą nominację do Oscara. W połowie lat 90. zdobył Nagrodę Akademii za muzykę do animowanego filmu Disneya – Król Lew. Od tego czasu otrzymywał coraz więcej propozycji napisania muzyki do filmów. Jest autorem muzyki do takich filmów, jak Karmazynowy przypływ, Cienka Czerwona Linia, Gladiator, Ostatni Samuraj, Sherlock Holmes, Incepcja czy Interstellar.

Łącznie prace Hansa zostały nominowane do 4 nagród BAFTA, 6 Satelit (w tym 4 statuetki za "Cienką Czerwoną Linię", "Gladiatora", "Ostatniego Samuraja" oraz "Incepcję"), 10 Saturnów (w tym 2 statuetki za "Mrocznego Rycerza" oraz "Incepcję"), 12 nagród WSA, 9 Złotych Globów (w tym 2 statuetki za "Króla Lwa" oraz "Gladiatora"), 9 Nagród Grammy (w tym 2 statuetki za "Karmazynowy przypływ" oraz "Mrocznego Rycerza") oraz 9 Oscarów (w tym 8 nominacji za Rain Mana, Żonę Pastora, Lepiej być nie może, Księcia Egiptu, Cienką czerwoną linię, Gladiatora, Sherlocka Holmesa i Incepcję oraz 1 statuetka za Króla Lwa,). Przez blisko 30 lat napisał muzykę do ponad 120 filmów.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku Zimmer zdecydował się założyć wspólnie z Jayem Rifkinem Media Ventures, pierwszą w Hollywood oficjalnie zarejestrowaną organizację, która łączyła kompozytorów muzyki filmowej. Członkowie grupy tworzyli charakterystyczną muzykę łączącą orkiestrę symfoniczną i elektronikę. Do zrzeszenia należeli m.in. Harry Gregson-Williams, John Powell, Lisa Gerrard czy Nick Glennie-Smith. Media Ventures rozpadło się w 2003 roku, ale jego członkowie tworzą obecnie inną organizację o nazwie Remote Control Productions, która jest wierna stylowi wykreowanemu przez MV.

Na 27. Flanders International Film Festival Hans Zimmer dyrygował 100-osobową orkiestrą i 100-osobowym chórem. Wybierając najlepsze kompozycje z imponującego dorobku, wykonano utwory z Mission Impossible 2, Gladiatora, Króla Lwa, Cienkiej czerwonej linii i Rain Mana. Koncert został nagrany przez firmę Decca i wydany pod tytułem The Wings Of A Film: The Music Of Hans Zimmer. Po tym debiucie koncertowym wystąpił w 2014 r. dwukrotnie w Londynie w Hammersmith Apollo (na scenie pojawili się również m.in. Johnny Marr i Pharell Williams), a zainspirowany znakomitym przyjęciem ww. występów, w 2016 r. rozpoczął pierwszą w swojej historii trasę koncertową "Hans Zimmer on Tour", która objęła również polskie miasta, tj. Gdańsk, Łódź i Kraków. Oprawę wizualną owego tournée wykonał sam Marc Brickman, znany z oświetlenia Empire State Building w Nowym Jorku i wizualizacji koncertów Pink Floyd czy Nine Inch Nails[2].

8 grudnia 2010 został uhonorowany własną gwiazdą na Hollywood Walk of Fame[3].

Po strzelaninie w kinie 20 lipca 2012, która miała miejsce podczas nocnej premiery filmu Mroczny rycerz powstaje w centrum handlowym "Aurora Town", Hans Zimmer będący kompozytorem muzyki do filmu, napisał utwór "Aurora" na pamiątkę ofiar tragedii. Całe pieniądze otrzymane ze sprzedaży utworu zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom ofiar[4].

Współpracował z Jeanem-Michelem Jarre'em nad utworem "Electrees" do albumu "Electronica 2: The Heart of Noise".

Filmografia[edytuj]

Nagrody i nominacje[edytuj]

Oscar[edytuj]

Złoty Glob[edytuj]

Grammy[edytuj]

Nagroda BAFTA[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]