Hansi Kürsch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hansi Kürsch
Ilustracja
Hansi Kürsch
Imię i nazwisko Hans Jürgen Kürsch
Pseudonim Hansi
Data urodzenia 10 sierpnia 1966
Pochodzenie Niemcy (Lank-Latum)
Instrumenty gitara basowa
Gatunki power metal
epic metal
heavy metal
Zawód wokalista
basista
Aktywność od 1985
Zespoły
Blind Guardian
Demons & Wizards

Hansi Kürsch (ur. 10 sierpnia 1966 w Lank-Latum) – niemiecki muzyk heavymetalowy, basista (gitara basowa) i wokalista, związany z zespołem Blind Guardian i projektem Demons & Wizards[1].

Był współtwórcą (1985) i do czasu zakończenia prac nad 1996 płytą The Forgotten Tales jednocześnie basistą i wokalistą zespołu Blind Guardian, później zrezygnował z gitary basowej. Uchodzi za duchowego lidera grupy[2], zafascynowanego fantastyką, m.in. twórczością Johna R. R. Tolkiena i Michaela Endego.

Współpracował też z innymi kapelami. Dwie płyty (Demons & Wizards i Touched by the Crimson King) z Demons & Wizards (współtworzone z Jonem Schafferem, założycielem, a zarazem gitarzystą Iced Earth) oraz kilkanaście utworów z innymi zespołami.

Utwory Kürscha charakteryzują się zwykle zastosowaniem overdubbingu. Partie wokalne nagrywane są przez jedną osobę w wielu wersjach, po czym nakłada się je na siebie. Technikę tę stosował także m.in. Freddie Mercury, którego Kürsch jest wielkim fanem[potrzebny przypis]. Połączenie overdubbingu z bardzo szeroką skalą głosu Niemca[potrzebny przypis] sprawia, że jego nagrania do złudzenia przypominają śpiew chóru[potrzebny przypis].

Dyskografia[edytuj]

z Blind Guardian[edytuj]

z Demons & Wizards[edytuj]

Gościnnie[edytuj]

Życie prywatne[edytuj]

Hansi Kürsch jest żonaty, ma syna Jonasa. W jednym z wywiadów Hansi stwierdził, iż jest wiernym, ale krytycznie usposobionym chrześcijaninem[potrzebny przypis].

Przypisy

  1. Steve Huey: Blind Guardian Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-09-18].
  2. http://www.blind-guardian.com/ Biografia na oficjalnej stronie zespołu.
  3. Heaven Shall Burn – Legen „Veto” ein (niem.). visions.de. [dostęp 2013-04-15].