happysad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
happysad
Ilustracja
Happysad w łódzkiej Dekompresji
Rok założenia 2001
Pochodzenie  Polska (Skarżysko-Kamienna)
Gatunek rock alternatywny
Wydawnictwo Mystic Production, S.P. Records
Powiązania Sen Zu
Strona internetowa
Jakub Kawalec „Quka”, wokalista zespołu happysad podczas Rocket Festiwal 2013 w Warszawie
Jarosław Dubiński „Dubin”, perkusista zespołu happysad podczas Rocket Festiwal 2013 w Warszawie
Jakub Kawalec (wokal, gitara) i Artur Telka „Artour” (bas) podczas Rocket Festiwal 2013 w Warszawie
Sekcja dęta zespołu happysad podczas Rocket Festiwal 2013 w Warszawie
Zespół happysad podczas Rocket Festiwal 2013

Happysad (zapisywane małą literą[1]) – polska grupa muzyczna, wykonująca muzykę rockową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej przez muzyków, którzy już wcześniej grali razem. Od 1995 roku działali pod nazwą HCKF (Hard Core’owe Kółko Filozoficzne), a w roku 1997 nazwa zespołu została zmieniona na Happy Sad Generation. Nazwa happysad uformowała się dopiero w 2002 roku, kiedy to wybrane zostało także logo grupy (z nazwą pisaną małą literą[1]) i nagrane zostało pierwsze demo z materiałem, który później znalazł się na płycie Wszystko jedno.

W lipcu 2004 nakładem S.P. Records ukazał się debiutancki album zespołu „Wszystko jedno”. Promujący tę płytę singlowy utwór „Zanim pójdę” utrzymywał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego przez 33 tygodnie. W kwietniu 2007 magazyn Teraz Rock uznał album „Wszystko jedno” za jeden z 50 najważniejszych albumów w historii polskiego rocka.

W październiku 2005 ukazał się drugi album zatytułowany „Podróże z i pod prąd”, świetnie przyjęty przez publiczność tłumnie wypełniającą sale podczas koncertów trasy promocyjnej. Płyta została doceniona także przez krytyków muzycznych – według magazynu Teraz Rock plasuje się wśród najlepszych polskich albumów 2005 roku.

W połowie roku 2006 w zespole nastąpiła zmiana perkusisty – Macieja Sosnowskiego zastąpił Jarosław Dubiński.

1 września 2007 podczas organizowanego przez zespół happysad festiwalu SKARfest miała miejsce premiera trzeciego albumu zespołu – Nieprzygoda. Nagrań dokonano w Studiu S4 Polskiego Radia oraz Słabym Studiu SP Records (kwiecień-czerwiec 2007). Producentem i realizatorem nagrań jest Leszek Kamiński. W nagraniu gościnnie udział wzięli: Janusz Zdunek (m.in. Kult) – trąbka oraz Marcin Świderski – klawisze.

W połowie września 2007 album „Nieprzygoda” zyskał status najlepiej sprzedającej się płyty w Polsce. Podczas jesiennej trasy promocyjnej – Nieprzygoda Tour 2007, zespół zagrał koncerty w ponad 40 miastach na terenie całego kraju.

21 czerwca 2008 zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Mystic Production na pierwszą w dorobku grupy koncertową płytę DVD. Znalazł się na niej koncert, który został zarejestrowany podczas jesiennej trasy koncertowej „Długa droga tour”, 4 października, w krakowskim klubie Studio. Koncertowe wydawnictwo happysad „Na żywo w Studio” zyskało status złotej płyty już w dniu premiery, 24 listopada 2008. Czytelnicy magazynu Teraz Rock (nr 2(72)2009) uznali ten koncertowy album za najlepsze polskie muzyczne wydawnictwo DVD 2008 roku. 16 lutego 2009 ukazała się również wersja audio tego koncertu, w formie podwójnego albumu CD.

Wraz z wiosenną trasą koncertową Eska Rock Tour 2009 zespół happysad zyskał nowego członka – Daniela Pomorskiego (trąbka, instrumenty klawiszowe), z którym to grupa współpracowała już wcześniej przy nagraniu koncertowego wydawnictwa Na żywo w Studio.

19 października 2009 miała miejsce premiera najnowszego wydawnictwa grupy, albumu pod tytułem „Mów mi dobrze”. Został on wydany przez wytwórnię płytową Mystic Production i znalazło się na nim 12 utworów. Nagrania nowej płyty dokonano w studiach Polskiego Radia S-4 i S-3. Realizatorem dźwięku i producentem płyty jest Leszek Kamiński. W maju 2010 płyta osiągnęła status złotej[2].

2 października 2010 zespół wyruszył w trasę koncertową „Skazani na busa Tour”, którą był zmuszony przerwać pod koniec listopada 2010 z powodu poważnej choroby perkusisty. Grupa zapowiedziała, że miasta, w których nie odbyły się zapowiedziane koncerty, zostaną włączone do kolejnej zimowo-wiosennej trasy zespołu. Podczas trasy „Skazani na busa Tour” zespół wykonywał przekrojowy materiał ze wszystkich swoich płyt (utwory „Ostatni blok w mieście” oraz „Manerwy szczęścia” zostały na nowo zaaranżowane), a także nieznany dotąd utwór „Nic nie zmieniać”.

W 2011 roku, z okazji dziesięciolecia zespołu grupa zagrała specjalny, jubileuszowy koncert podczas festiwalu w Jarocinie. W koncercie zespołowi towarzyszyli goście specjalni: Karol Strzemieczny (Paula i Karol, Stan Miłości i Zaufania), Czesław Mozil, Piotr „Gutek” Gutkowski (Indios Bravos) oraz Krzysztof „Grabaż” Grabowski (Strachy na Lachy, Pidżama Porno).

7 października 2011 miało premierę najnowsze, jubileuszowe wydawnictwo zespołu – „Zadyszka”. Składa się ono z dwóch płyt. Pierwsza zawiera covery znanych utworów happysad wykonywane przez zaprzyjaźnione z nimi kapele, a m.in. Czesław Śpiewa, Indios Bravos, Enej, Muchy, Hurt czy Frontside. Druga płyta to pełny zapis wspomnianego wcześniej jubileuszowego koncertu na festiwalu w Jarocinie.

Jesienią 2011 roku zespół zagrał urodzinową trasę koncertową „Zadyszka Tour”, podczas której na scenie pojawiali się ciekawi goście i zaprzyjaźnione zespoły. Ciekawostką było ułożenie setlisty – program koncertu został ułożony przekrojowo przez całą działalność zespołu i odgrywany był chronologicznie od pierwszego demo, kolejno poprzez wszystkie płyty grupy. Ponadto, 1 października, podczas otwierającego trasę koncertu w Skarżysku-Kamiennej miała miejsce reedycja pierwszego dema zespołu. We wkładce demówki można przeczytać: „Hej, trzymasz w ręku dokładną kopię płyty demo, którą nagraliśmy w Studiu Kaesemek w Końskich między 8 a 12 kwietnia 2002 roku. Od tego ważnego dla nas momentu liczymy historię happysad (...)”

W lutym 2012 roku zespół zaszył się w oddalonym od zgiełku cywilizacji domu w Nowym Kawkowie, gdzie wraz z Leszkiem Kamińskim – kolejny raz w roli producenta i realizatora – nagrywał materiał na kolejną płytę. Wydawnictwo nosi nazwę „Ciepło/Zimno” i znajduje się na nim 12 piosenek plus ukryty utwór „Stare miasto”. Autorem okładki płyty jest rysownik Dawid Ryski. Premiera płyty miała miejsce 5 września 2012.

W 2012 roku grupa została zaproszona do występu na największym festiwalu w Europie – Przystanku Woodstock. Występ zespołu został uhonorowany specjalną nagrodą „Złoty Bączek”, przyznawaną w plebiscycie publiczności, a także zaproszeniem na kolejną edycję festiwalu. Występ z 2013 roku został zarejestrowany na potrzeby wydawnictwa CD/DVD, pt. „Przystanek Woodstock 2013”, które ukazało się 4 grudnia 2013.

W 2014 roku zespół nagrał kolejną płytę pt. „Jakby nie było jutra”.

W 2017 roku happysad wydał siódmą płytę pt. „Ciało obce”.

31 marca, we wrocławskim klubie Centrum Koncertowe A2, zespół zagrał swój tysięczny koncert.

W 2019 r. grupa była gościem specjalnym 16. festiwalu reggae Najcieplejsze Miejsce na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Styl grupy happysad najczęściej określany jest jako mieszanka rocka alternatywnego, gitarowego[4][5][6]. Jednak wokalista, Jakub Kawalec, określił swoją muzykę jako rock regresywny, jednocześnie odcinając się zdecydowanie od nurtu punk rock. W wywiadzie dla magazynu Pressja powiedział[7]:

My nie jesteśmy punkrockowcami. Nie utożsamiamy się z żadną ideologią – ani punkową, ani punkrockową. (...) Mieliśmy parę pomysłów na kilka piosenek i od razu zostaliśmy wrzuceni do jakiegoś worka z kapelami, które od 20-stu lat buntują się. Dla nas liczy się głównie muzyka. Ja zawsze mówię, że jesteśmy totalnymi, romantycznymi bezideowcami. (..) Nie jesteśmy jakimś moralizującym tworem i takim, który wyznacza kierunki myślenia.

Gitarzysta Łukasz Cegliński uzupełnił tę wypowiedź:

(...) w latach tam 70’ czy w połowie lat 80’ poprzez muzykę punkrockową czy punkową ludzie chcieli coś zrobić, zmienić świat, a my tak nie bardzo chcemy.

Ponadto Jakub Kawalec, charakteryzując wykonywany przez zespół gatunek muzyczny, powiedział[8]:

[...] jesteśmy zespołem, który gra rock regresywny, czyli stojący w zupełnej opozycji do rocka progresywnego, zupełnie nic nie wnoszący do rzeczywistości muzycznej – style są pomieszane z tych istniejących. Nie poszukujemy, odtwarzamy.

Jednakże, po wydaniu albumu Ciepło/Zimno, w wywiadzie dla czasopisma Teraz Rock, zespół podaje w wątpliwość aktualność określenia rock regresywny[9]:

(...)Można poszukiwać. I ta płyta jest właśnie taka. Nie wiem, czy nasza etykietka „regresywnego rocka” – przekorna bo przekorna, ale jednak – jest dalej aktualna, bo zespół naprawdę oddał się poszukiwaniom.(...)

Po wydaniu pierwszego albumu zespołowi zarzucana była zbytnia prostota utworów; magazyn zine określił je jako 3-akordowe[10]. Z drugiej strony, prostota ta bywała traktowana jako zaleta. Magazyn Cogito pisał: „Pozornie nieskomplikowane gitary unikają ścierających gryfy solówek, ale powalają barwą (...) i sprawnością[11]. Magazyn Teraz Rock w recenzji określa teksty Kawalca jako proste, bezpośrednie, napisane lekkim piórem i niepretensjonalne a muzykę jako pozbawioną niesamowitych pomysłów, ale za to pełną uroku, ciepła, naiwnego piękna i specyficznej subtelności[9].

Piosenki z drugiego albumu są bardziej złożone pod względem aranżacji, a także bardziej zróżnicowane. Za Wszystko jedno zespół był chwalony za żonglowanie konwencjami; podobnie jest i na Podróżach... – od utworów melodyjnych, dynamicznych, reggae’ujących, pełnych pozytywnej energii, są tu i utwory ostre i rockowe, nieco ponure oraz ballady[12].

Trzeci album – Nieprzygoda – postrzegany jest jako najdojrzalszy w dorobku grupy. Zespół odchodzi w nim od mocnych brzmień na rzecz rozbudowanych kompozycji i psychodelii. W Strip-Tease dla magazynu Teraz Rock wokalista Jakub Kawalec mówi: „(...)Chcieliśmy sobie troszkę odetchnąć od tego energetycznego łupania. Czuliśmy potrzebę lekkiego przyhamowania. To takie uchylenie okna w pokoju, żeby wleciało odrobinę świeżego[13].

O wiele radośniejszym i bardziej energicznym jest czwarty album grupy „Mów mi dobrze”. Można powiedzieć, że jest on niemal kompletnym przeciwieństwem poprzedniej płyty. Oprócz znanego z wydawnictwa DVD utworu „W piwnicy u dziadka” oraz „Nie ma nieba” wpisanym już od roku na koncertową setlistę zespołu, na „Mów mi dobrze” znajduje się jeszcze 10 premierowych piosenek. Dynamiki i smaczków aranżacyjnych dodaje albumowi wykorzystane na nim dodatkowe instrumentarium – oprócz goszczącej na nagraniach już drugą płytę trąbki, pojawiają się również klawisze i akordeon.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Certyfikat
POL
Wszystko jedno
 • Data: 1 lipca 2004
 • Wydawca: S.P. Records
Podróże z i pod prąd
 • Data: 12 października 2005
 • Wydawca: S.P. Records
21[14]
Nieprzygoda
 • Data: 1 września 2007
 • Wydawca: S.P. Records
1[15]
Mów mi dobrze
 • Data: 19 października 2009
 • Wydawca: Mystic Production
7[16]
Ciepło/Zimno
 • Data: 5 września 2012
 • Wydawca: Mystic Production
1[18]
 • POL: złota płyta[19]
Jakby nie było jutra
 • Data: 22 października 2014
 • Wydawca: Mystic Production
1[20]
 • POL: złota płyta (grudzień 2014)[21]
Ciało obce
 • Data: 10 lutego 2017
 • Wydawca: Mystic Production
1[22]
Rekordowo letnie lato
 • Data: 29 listopada 2019
 • Wydawca: Mystic Production
6[23]
„–” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.
Albumy kompilacyjne
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
Odrzutowce i kowery
 • Data: 3 września 2021
 • Wytwórnia: Mystic Production
7[24]
Tribute albumy
Tytuł Dane dot. albumu
Zadyszka
 • Data: 7 października 2011[25]
 • Wytwórnia: Mystic Production
Albumy koncertowe
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
Na żywo w Studio
 • Data: 16 lutego 2009
 • Wytwórnia: Mystic Production
Przystanek Woodstock 2013
 • Data: 4 grudnia 2013
 • Wytwórnia: Złoty Melon
Festival Pol’and’Rock Live 2019
 • Data: 16 października 2020
 • Wytwórnia: Mystic Production
19[26]
„–” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Najwyższa pozycja na liście Album
LP3
[27]
SLiP
[28]
NRD
2004 „Zanim pójdę” 12 Wszystko jedno
2005 „Wrócimy tu jeszcze” 10
„Jeszcze, jeszcze”
„Od kiedy ropą” 25 Podróże z i pod prąd
2006 „Nostress/Łydka” 27
„Z pamiętnika młodej zielarki”
2007 „Milowy las” 9 13 Nieprzygoda
2008 „Długa droga w dół” 16
„Damy radę” 15
2009 „Styrana” Na żywo w studio
„Mów mi dobrze” 16 6 Mów mi dobrze
„Nie ma nieba”
2010 „Taką wodą być” 1 1
„Made in China” 34 3 4
„W piwnicy u dziadka” 13
2011 „Ojczyzna” Zadyszka
„Manewry szczęścia” 1
2012 „Wpuść mnie” 25 8 2 Ciepło/Zimno
„Bez znieczulenia” 1
„Poznański” 33
2013 „Niezapowiedziana” 39 6 1
„Nie będziem płakać” (gościnnie: Marcelina)
2014 „Smutni ludzie” 27 Jakby nie było jutra
„Ciała detale”
„Tańczmy”
2015 „Powódź dekady” 32
2017 „Nadzy na mróz” 18 9 Ciało obce
„Dłoń”
„Heroina”
2018 „XXM”
2019 „Zmęczony” Odrzutowce i kowery
„Cały” 46 Rekordowo letnie lato
„Jak dawniej” 47
„Słoneczniki i konopie”
2020 „Mgła na torach” 29
2021 „Bez cienia” X Odrzutowce i kowery
„My się nie chcemy bić 20yrs”
„Do rana przyłóż”
„–” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.
„X” oznacza, że lista nie istniała w danym okresie.

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy DVD[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu
Na żywo w Studio
 • data wydania: 24 listopada 2008
 • zawiera: nagrania z koncertu, który odbył się 4 października 2008 w Krakowie w klubie „Studio”[29]
 • realizacja nagrania obrazu: Mania Studio[29]
 • realizacja filmu dokumentalnego „Nostress”: Fabryczna ART[29]
 • wydane nakładem wytwórni: Mystic Production
 • format: DVD
Przystanek Woodstock 2013
 • data wydania: 4 grudnia 2013
 • zawiera: oprócz koncertu z 2013 roku, album zawiera także fragmenty utworów z występu na Przystanku Woodstock 2012[29]
 • wydane nakładem wytwórni: Złoty Melon
 • format: DVD

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

data premiery tytuł informacje dodatkowe
grudzień 2004[30] „Zanim pójdę” wideoklip promujący album Wszystko jedno
czerwiec 2005[31] „Wrócimy tu jeszcze”
 • wideoklip promujący album Wszystko jedno
 • realizacja: Paweł Popko[31]
 • zdjęcia: Tomasz Sobański
 • scenariusz: Happy Sad (pisownia oryginalna)[32]
październik 2005[33] „Od kiedy ropą”
13 lutego 2006[36] „Nostress”
czerwiec 2006[38][39] „Łydka”

Grupa Fabryczna Art zrealizowała także film dokumentalny „Nostress” zamieszczony na DVD Na żywo w Studio[41].

wrzesień 2007 „Milowy las”
marzec 2008 „Damy radę”
 • wideoklip promujący album Nieprzygoda[42]
 • reżyseria i scenariusz: Artur Wyrzykowski[42]
 • zdjęcia: Tomasz Tarnawski[42]
 • produkcja: studio produkcyjne „Artcore”[42]
styczeń 2009 „Styrana”
październik 2009[44] „Mów mi dobrze”
 • wideoklip promujący album Mów mi dobrze
 • realizacja: Mania Studio[44][45]
 • scenariusz i reżyseria: Mateusz Winkiel[45]
 • zdjęcia: Arkadiusz Żyłka[45]
 • montaż: Michał Berensztajn[45]
wrzesień 2010[46][47] „Made in China”
październik 2011 „Ojczyzna”
5 września 2012[50] „Wpuść mnie”
listopad 2012 „Bez znieczulenia”
 • „oficjalny nieteledysk” promujący album Ciepło/Zimno[52]
 • zmontowany z materiałów wideo zarejestrowanych w lutym 2012 podczas sesji nagraniowej płyty Ciepło/Zimno[52]
wrzesień 2014[53] „Smutni ludzie”
wrzesień 2014[55] „Ciała detale”
lipiec 2015[57][58] „Powódź dekady”
3 stycznia 2017 „Nadzy na mróz”
 • wideoklip promujący album "Ciało obce"
 • reżyseria i montaż: Grzegorz Lipiec
 • zdjęcia: Oskar Kozłowski
 • produkcja: Sky Piastowskie
3 lutego 2017 „Dłoń”
 • reżyseria i montaż: Grzegorz Lipiec
 • zdjęcia: Oskar Kozłowski
 • produkcja: Sky Piastowskie
12 lutego 2017 „Heroina”
 • reżyseria i montaż: Grzegorz Lipiec
 • zdjęcia: Oskar Kozłowski
 • produkcja: Sky Piastowskie
26 lutego 2017 „XXM”
 • reżyseria i montaż: Grzegorz Lipiec
 • zdjęcia: Oskar Kozłowski
 • produkcja: Sky Piastowskie
20 maja 2019 „Cały”
 • wideoklip zapowiadający ósmą płytę zespołu
 • reżyseria: Piotr Starzyk
 • zdjęcia: Jakub Burakiewicz (Match&Spark)
 • produkcja: Dominika Głuchowska, Janek Szczeniowski (MAKATA)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Mirosław Bańko: nazwy firm i towarów. W: PWN [on-line]. sjp.pwn.pl, 2009-04-15. [dostęp 2015-12-04].
 2. Aktualności – HAPPYSAD: „Mów Mi Dobrze” Złotą Płytą! – Wytwórnia płytowa – Mystic Production. [dostęp 2010-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 3. Zapraszamy na NMNZ Reggae Festiwal 2019. wodzislaw-slaski.pl. [dostęp 2019-10-11].
 4. Fakt, nr 171; 23 lipca 2004
 5. CGM, 26 sierpnia 2004
 6. Tygodnik Skarżyski, sierpień 2004
 7. Pressja, kwiecień 2006
 8. Wywiad dla Neostrada World, 2007
 9. a b [1] Wywiad dla Teraz Rock, 2013
 10. zine, listopad 2004
 11. Cogito, październik 2004
 12. Teraz Rock, listopad 2005
 13. Teraz Rock, luty 2009
 14. OLiS – sprzedaż w okresie 17.10.2005 – 23.10.2005 (ang.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-13].
 15. Happysad wygrywa na Olisie (pol.). www.muzyka.pl. [dostęp 2010-02-13].
 16. OLiS – sprzedaż w okresie 01.02.2010 – 07.02.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-13].
 17. Złote płyty CD przyznane w 2011 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-23].
 18. OLiS – sprzedaż w okresie 03.09.2012 – 09.09.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-13].
 19. Złote płyty CD przyznane w 2012 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-23].
 20. OLiS – sprzedaż w okresie 08.04.2013 – 14.04.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-10-31].
 21. Anna Bilska: Płyta Happysad "Jakby nie było jutra" już złota. Zespół idzie na urlop. W: echodnia.eu [on-line]. Polska Press Sp. z o.o., 20 grudnia 2014. [dostęp 2017-12-22].
 22. OLiS – sprzedaż w okresie 10.02.2017 – 16.02.2017 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-02-23].
 23. OLiS – sprzedaż w okresie 29.11.2019 – 05.12.2019 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2019-12-12].
 24. OLiS – sprzedaż w okresie 03.09.2021 – 09.09.2021 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2021-09-16].
 25. HAPPYSAD: „Zadyszka” po dziesięciu latach (pol.). www.mystic.pl. [dostęp 2011-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-10)].
 26. OLiS – sprzedaż w okresie 16.10.2020 – 22.10.2020 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2020-10-29].
 27. LP3 – Statystyki dla wykonawcy Happysad (pol.). lp3.pl. [dostęp 2018-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-07)].
 28. SLiP – Statystyki dla wykonawcy happysad (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2018-03-06].
 29. a b c d dyskografia. happysad.art.pl – oficjalna strona zespołu happysad. [dostęp 31 stycznia 2015].
 30. PUNKY REGGAE live ... oraz teledysk.... happysad.art.pl – oficjalna strona zespołu happysad, 8 grudnia 2004. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 31. a b W baaaaaardzo żółwim tempie.... happysad.art.pl – oficjalna strona zespołu happysad, 7 czerwca 2005. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 32. napisy końcowe teledysku
 33. od kiedy ropą.... happysad.art.pl – oficjalna strona zespołu happysad, 29 października 2005. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 34. a b (wywiad z Kubą Kawalcem): Sentymentalny happysad. Interia.pl, 5 listopada 2005. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 35. happysad – "Od kiedy ropą" – oficjalne video. Oficjalny kanał zespołu happysad na YouTube. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 36. Oddawaj latarkę!. 13 lutego 2006. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 37. a b c d e Zobacz nowy klip Happysad. Onet.pl, 13 lutego 2006. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 38. a b c d e Fabryczna ART » Happysad – Łydka. Fabryczna ART. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 39. a b c d e kálfi. happysad.art.pl – oficjalna strona zespołu happysad, 27 czerwca 2006. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 40. a b Happysad – Łydka [official video]. Oficjalny kanał grupy filmowej „Fabryczna ART” na YouTube. [zarchiwizowane z tego adresu].
 41. Fabryczna ART » Nostress. Fabryczna ART. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 42. a b c d Happysad "Damy radę" S.P.Records. Oficjalny kanał wydawnictwa fonograficznego S.P. Records na YouTube. [zarchiwizowane z tego adresu].
 43. Happysad- Styrana (oficjalny videoclip). Oficjalny kanał firmy Mania Studio na YouTube. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 44. a b Cztery nutki w kwartoli. happysad.art.pl – oficjalna strona zespołu happysad, 30 października 2009. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 45. a b c d Happysad- Mów Mi Dobrze. Oficjalny kanał firmy Mania Studio na YouTube. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 46. a b c Mam 19 lat i chcę mieć pana osobowość. happysad.art.pl – oficjalna strona zespołu happysad, 6 września 2010. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 47. a b Grupa Happysad ma nowy teledysk! Zobacz!. Onet.pl, 6 września 2010. [dostęp 6 lutego 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 48. a b c happysad- Made in China. Oficjalny kanał firmy Mania Studio na YouTube. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 49. happysad – Ojczyzna (official video). Oficjalny kanał wytwórni Mystic Production na YouTube. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 50. a b c d Realizacje: happysad. Studio animacji Box of Emotions. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 51. a b c happysad – wpuść mnie (official video). Oficjalny kanał wytwórni Mystic Production na YouTube. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 52. a b happysad – "Bez znieczulenia" – oficjalny nieteledysk. Oficjalny kanał zespołu happysad na YouTube. [zarchiwizowane z tego adresu].
 53. a b c Pierwsza odsłona. happysad.art.pl – oficjalna strona zespołu happysad, 25 września 2014. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 54. a b Happysad – Smutni Ludzie (lyric video). Oficjalny kanał zespołu happysad na YouTube. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 55. a b c Pierwsza odsłona – odcinek 2. happysad.art.pl – oficjalna strona zespołu happysad, 26 września 2014. [dostęp 31 stycznia 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 56. a b Happysad – Ciała Detale. Oficjalny kanał zespołu happysad na YouTube. [zarchiwizowane z tego adresu].
 57. a b Happysad – „Powódź dekady” (wideo), [w:] CGM.pl [online], 19 lipca 2015 [dostęp 2015-07-24] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-24].
 58. a b c d e happysad – Powódź dekady (official video). Oficjalny kanał wytwórni Mystic Production na YouTube. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]