Harajuku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cosplay na moście w Harajuku

Harajuku (jap. 原宿?) – dzielnica Tokio usytuowana pomiędzy dzielnicami Shinjuku i Shibuya, w pobliżu chramu Meiji, przy stacji okrężnej linii Yamanote (także Yamate) o nazwie Harajuku.

Stacja Harajuku była główną stacją wioski olimpijskiej w 1964 roku. Napływ międzynarodowej kultury w czasie igrzysk zmienił obraz dzielnicy, przyciągającej młodych ludzi i zwolenników nowych prądów.

Dzisiaj Harajuku jest centrum wszelakiej mody, od międzynarodowej elegancji z najwyższej półki po ciuchy z tanich sklepików. Takeshita-dori - wąska ulica między Meiji-dori i stacją Harajuku, jest miejscem, gdzie można zapoznać się z najnowszymi trendami w modzie i kulturze nastolatków. W weekendy można tam spotkać młodzież przebraną w stroje inspirowane m.in. mangą i anime (cosplay), a także modą piosenkarzy rockowych oraz hardrockowych (Gothic Lolita). W niedziele tłum jest największy. Ceny wahają się od niskich po zaporowe, tak jak to zwykle bywa z modą.

Harajuku jest mekką ludzi młodych, którzy od poniedziałku do piątku (od 2002 roku soboty również są dniem wolnym) muszą chodzić do szkoły ubrani w jednakowe mundurki. Styl Harajuku narodził się w latach 70., kiedy ten teren upodobali sobie artyści. To tutaj się spotykali, imprezowali i zakładali sklepy z designerskimi ubraniami i dodatkami. Obecnie Harajuku to najpopularniejsza dzielnica Tokio, gdzie nastolatki zmęczone szkolną codziennością mogą się wyszaleć i poprzebierać w swoje ulubione ciuchy.

Określenie Harajuku nie odnosi się wyłącznie do dzielnicy Tokio, ale także do dziewcząt i kobiet spotykających się w niej; "Harajuku Girls" to wolne od codzienności obywatelki Tokio, które swoje stroje kupują w specjalnych sklepach, lub komponują samodzielnie. Często są mylnie utożsamiane z ruchem, czy stylem punkowym, bądź "gotyckiego rocka", jednakże wzorują się one raczej na bohaterkach mang, które do stworzenia wizerunku używają wszelkich, jaskrawo zestawianych kolorów. Harajuku Girls zainteresowała się Gwen Stefani, która zaprosiła je do współpracy przy swoich teledyskach. Pojawiają się w teledysku i treści piosenki "Rich Girl" tej wokalistki.

Miejsca, które warto zobaczyć[edytuj | edytuj kod]

  • Idąc od końca stacji Harajuku około 200m i skręcając w lewo, wchodzi się po kilku schodkach do kaplicy Togo. Ufundował ją admirał Togo, pogromca floty rosyjskiej w bitwie pod Cuszimą w czasie wojny rosyjsko-japońskiej 1904-1905. Admirał Togo nadal jest w Japonii czczony jak bohater, a przy jego kaplicy jest piękny ogród i staw. W pierwszą, czwartą i piątą niedzielę miesiąca odbywa się tu targ staroci.
  • Wracając na Takeshita-dori, idąc nieco dalej i skręcając w prawo, dochodzi się po 30 m do pomnika Elvisa Presleya. Stoi on u wejścia do Muzeum Rock and Rolla, które w rzeczywistości jest sklepem pełnym pamiątek. Parter poświęcony jest Elvisowi, a suterena - ogólnie rock and rollowi.
  • Na południe od Takeshita-dori biegnie równolegle do niej bardzo elegancka Omote-sando, z szerokimi, ocienionymi drzewami chodnikami i tuzinami sklepów z szykowną odzieżą takich marek, jak Celine, Fendi i Dior. Jest to jeden z najprzyjemniejszych traktów spacerowych w Tokio.
  • Za stacją Harajuku, tuż przed skrzyżowaniem z Meiji-dori, jest mała, odchodząca w lewo uliczka, prowadząca do Muzeum Sztuki Pamięci Ota, z jedną z najlepszych w Japonii kolekcji ukiyo-e (drzeworyty, obrazy "przemijającego świata"). Wśród wielu znanych prac są portret aktora kabuki w roli arogoto (superbohatera) - dzieło Sharaku oraz wspaniały program przedstawienia kabuki, wykonany przez Hiroshige. Na miejscu jest mała restauracja oraz sklep z odbitkami i innymi pamiątkami związanymi z ukiyo-e.
  • Po lewej stronie Meiji-dori jest LaForet, mekka mody, z ponad 150 sklepami.
  • Odchodząca w lewo od Omote-sando, tuż przed kładką dla pieszych wąska ulica pełna jest sklepów młodych projektantów i daje obraz poziomu życia w tej zamożnej dzielnicy.
  • Nad kładką, po prawej stronie wznosi się budynek Hanae Mori. Zaprojektowany przez Tange Kenzo w 1974 roku, przypomina stos szklanych klocków. Imperium Hanae Mori, znane z kreacji z charakterystycznymi motywami motyli, oferuje wszystko: od haute couture po maty.
  • Tuż przed Hanae Mori wznosi się cynobrowo-biały Bazar Orientalny, skupisko sklepów pełnych prawdziwych i podrabianych antyków oraz wyrobów rzemiosła w dobrym gatunku, świetnych na pamiątki z podróży.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Japonia" - Przewodniki Wiedzy i Życia ("Eyewitness Travel Guides - Japan")(strona 91)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]