Harcerski Znak Spadochronowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harcerski Znak Spadochronowy

Harcerski Znak Spadochronowy – odznaka wyszkolenia spadochronowego członków ZHP, wzorowana na Znaku Spadochronowym Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Idea odznaki[edytuj | edytuj kod]

Celem nadawania odznaki jest uhonorowanie wiedzy i umiejętności technicznych harcerzy odbywających szkolenie spadochronowe, inspirowanie ich do pogłębiania znajomości historii i tradycji polskiego spadochroniarstwa oraz podnoszenia sprawności fizycznej. Zdobywanie odznaki stanowi ważny element w procesie wychowania patriotyczno–obronnego harcerzy spadochroniarzy.

Odznaka dzieli się na podstawową, oznaczającą podstawowe wyszkolenie spadochronowe, gotowość do popularyzacji spadochroniarstwa oraz obronności w ZHP oraz instruktorska[1]. Pod odznaką nosić można w zależności od ilości podkładki:

  • Granatową – po wykonaniu 12 skoków (w tym 3 z opóźnionym otwarciem),
  • Zieloną – po wykonaniu 50 skoków,
  • Czerwoną – po wykonaniu 100 skoków.

Po uzyskaniu uprawnień instruktora spadochronowego uzyskuje się prawo do noszenia odznaki ze złotą lilijką[1].

Warunki nadania odznaki[edytuj | edytuj kod]

Prawo nadawania odznaki w drodze decyzji i obowiązek rejestru wydanych odznak ma Kapituła Harcerskiego Znaku Spadochronowego przy Wydziale Specjalności Głównej Kwatery ZHP powoływana przez Naczelnika ZHP. Warunkiem nadania odznaki jest[2]:

1. Bycie członkiem ZHP;

2. Ukończenie szkolenia spadochronowego;

3. Zrealizowanie zadań na Harcerski Znak Spadochronowy:

a. Wykonanie minimum 3 samodzielne skoki ze spadochronem ze statku powietrznego podczas szkolenia spadochronowego,

b. Przeprowadzenie zbiórkę lub zbiórki, podczas których: · zaprezentowanie spadochroniarstwa jako sport i jako element działań obronnych, wskazując różnice między nimi i zalety każdego z nich, · omówił/a historię polskiego spadochroniarstwa sportowego i wojskowego, · przeprowadzenie ćwiczenia ruchowe wzmacniające ciało do bezpiecznego wykonywania skoków ze spadochronem.

c. Zdobycie sprawność, a w przypadku instruktorów/starszyzny harcerskiej wykazanie się wiedzą i umiejętnościami z zakresu co najmniej jednej sprawności z grupy spadochronowo-obronnych.

Wręczenia odznaki dokonuje osoba wyznaczona przez Kapitułę Harcerskiego Znaku Spadochronowego. Odznakę należy wręczać w szczególnych okolicznościach związanych z historią polskiego spadochroniarstwa (np. Dzień Spadochroniarza) lub przy okazji uroczystości związanych z tradycjami spadochronowymi w środowiskach osób wyróżnionych (rocznice związane z patronem drużyny, szczepu, hufca lub świętami jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Wojska Polskiego itp.). Zasada ta ma na celu podniesienie świadomości historycznej harcerzy–spadochroniarzy oraz popularyzacji spadochroniarstwa[2].

Opis Odznaki i sposób jej noszenia.[edytuj | edytuj kod]

Kształt odznaki wzorowany jest na znaku spadochronowym przedstawiającym orła pikującego do walki (według projektu artysty plastyka Mariana Walentynowicza) uzupełniony lilijką harcerską umieszczoną w szponach orła. Na odwrocie znajduje się hasło "TOBIE OJCZYZNO" oraz numer ewidencyjny Znaku. Odznaka wykonana jest z metalu oksydowanego. Odznaka nadawana jest dożywotnio. Wydawana jest razem z legitymacją, uprawniającą do jej noszenia. Posiadacz odznaki ma prawo nosić na ubraniu cywilnym miniaturkę Harcerskiego Znaku Spadochronowego. Odznaka noszona jest na mundurze powyżej Krzyża Harcerskiego[1].

Kapituła HZS[edytuj | edytuj kod]

W skład Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego wchodzi minimum 3 instruktorów ZHP posiadających Odznakę. Prawo rekomendowania kandydatów do Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego przysługuje Sejmikowi Lotniczemu, a w okresach pomiędzy Sejmikami, celem uzupełnienia składu, szefowi Inspektoratu Lotniczego. W przypadku braku funkcjonowania przy Głównej Kwaterze ZHP Inspektoratu Lotniczego prawo rekomendowania kandydatów do uzupełniania składu Kapituły przysługuje kierownikowi Wydziału GK ZHP właściwego do spraw specjalności[2].

Skład Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego (2023):

hm. Daniel Obarewicz  – przewodniczący,

hm. Marek Jedynak –  członek,

phm. Rafał Musialik – członek,

Inne organizacje harcerskie[edytuj | edytuj kod]

W ZHR funkcjonuje Harcerska Odznaka Spadochronowa[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 30/2022 z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie Regulaminu odznak specjalnościowych - Załącznik 4
  2. a b c Harcerski Znak Spadochronowy [online], Związek Harcerstwa Polskiego [dostęp 2023-06-02] (ang.).
  3. Regulamin Harcerskiej Odznaki Spadochronowej ZHR. Organizacja Harcerzy ZHR. [dostęp 2023-01-23].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Archiwalna strona spadochroniarze.zhp.pl