Harczygrund

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z Zamku Czorsztyńskiego na zatokę Harczygrund
Widok z Taboru na Zamek w Niedzicy i Pieniny Czorsztyńskie

Harczygrund, czasami Harczy Grund, Harczy Grunt, Harczygrunt – dolina w Pieninach Czorsztyńskich pomiędzy stokami Majerza i Uli (Łysej Góry). Jest lesista, porośnięta najbujniejszymi w Pieninach lasami jodłowo-świerkowymi. Na południowych stokach Majerza znajdują się lasy Poręba i Barcie, a ponad nimi wypasana hala Majerz. Północne stoki Uli porasta las Ubocze. Na zboczach doliny znajdują się też polany: Barbarzyna i Pod Jargiem. Dnem doliny spływa do Zbiornika Czorsztyńskiego potok Harczygrund[1].

Dawniej u wylotu doliny w niewielkiej kotlinie znajdował się niewielki, należący do Czorsztyna przysiółek Harczygrunt. Po napełnianiu Zbiornika Czorsztyńskiego wodą przysiółek ten wraz z częścią doliny został zalany. Obecnie jest to zatoka Harczygrunt[2]. Na jej cyplu przy brzegu znajduje się skała Wapiennik (565 m n.p.m.). Cała dolina Harczygrunt wraz z zatoką znajdują się na chronionym obszarze Pienińskiego Parku Narodowego[1]. Nie prowadzi tędy żaden szlak turystyczny, a w zatoce obowiązuje zakaz wędkowania. Ciekawa flora. Z rzadkich w Polsce roślin stwierdzono występowanie takich roślin, jak storzan bezlistny i ostrożeń głowacz[3].

W górskich narzeczach niemieckich słowem Grund określano dolinę, szczególnie boczną[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pieniny. Mapa turystyczna 1:25 000. Piwniczna: Agencja Wydawnicza „Wit” s.c. ISBN 978-83-907671-3-9.
  2. a b Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.