Hardstyle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hardstyle
Pochodzenie hard trance[1][2], hard dance[1], gabber[1], hard house[2], hardcore[2], hard techno[2]
Czas i miejsce powstania przełom XX i XXI wieku[1], Holandia
Instrumenty syntezatory, samplery, automaty perkusyjne
Największa popularność koniec XX wieku, początek XXI wieku
Podgatunki
early hardstyle, nu-style, euphoric hardstyle, rawphoric style, hardpsy, xtra raw, raw style
Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym
jumpstyle[2], dubstyle[2]

tekstyle[2], bigroom hardstyle[2]

Hardstylegatunek muzyki hard dance wywodzący się z głównie muzyki hard trance i gabber[1]. Jest zaliczany do elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej)[2][3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Przykładowa linia Reverse Bass
Przykładowa linia Hardstyle Kick
Przykładowa linia Raw Kick
Przykładowa linia Psy Style Kick

Gatunek charakteryzuje się szybkim tempem (zazwyczaj 150 BPM), metrum 4/4, ostrymi samplami i zniekształconymi dźwiękami. W hardstyle charakterystyczną rzeczą również jest motyw basowy, który dzieli się głównie na 4 kategorie:

 • Reverse Bass - kick (kopnięcie/uderzenie) i między jednym a drugim uderzeniem bas.
 • Hardstyle Kick - mocno 'zniekształcone' (distortion) kopnięcie. Zaczął pojawiać się w latach 2008-2010. Jest najtrudniejszym elementem do wykonania w całej muzyce elektronicznej, każdy producent ma swój unikalny hardstyle kick.
 • Raw Kick - Jeszcze mocniej zniekształcone, potężniejsze uderzenie. Swoim wydźwiękiem przypomina kick z utworów hardcore.
 • Psy Style Kick - Kick wzorowany na tym z Psy trance.

Często linia basowa idzie w parze z linią basową melodii. Rozbudowany wokal w starszych utworach rzadko kiedy występuje, ale w tych nowszych już dużo częściej można go spotkać, zwłaszcza w emotional hardstyle. W hardstyle wokal służy przede wszystkim do podkreślenia tła muzycznego i nastroju. Do tego dokładane są uderzenia werbla, talerza, klapnięcia, hi hats. Różnorakie efekty, skrecze, wokal itp. uzupełniają całokształt. Ostatnią charakterystyczną cechą hardstylu jest jego uniwersalizm. Od rąbanki raw style, przez mroczne hymny Qlimax, do wzruszających utworów emotional hardstyle. Odpowiednie dobranie sampli, kicku, linii melodycznej itp. potrafi wytworzyć w danym utworze niepowtarzalny nastrój, klimat.[4]

Budowa reverse bass

Narodziny Hardstyle[edytuj | edytuj kod]

Początki hardstyle'u sięgają końca wieku XX i początku XXI wieku[1] w Holandii, a duży wpływ na powstanie stylu miał gatunek gabber[1]. Hardstyle ma swoje korzenie w Holandii, gdzie artyści tacy jak Lady Dana, Pavo, Luna i The Prophet, którzy produkowali muzykę hardcore, zaczęli eksperymentować podczas odtwarzania ze swoimi nagraniami. Pierwsze imprezy muzyki hardstyle takie jak Qlubtempo[5], miały miejsce na początku XXI wieku. Przez pierwsze kilka lat hardstyle charakteryzowały tempo około 140-150 BPM, a sprężone dźwięki uderzeń basu i krótkie próbki wokalne rozbudowane do partii wokalnych, arii operowych i pieśni, co nadaje muzyce charakterystyczny klimat[1].

Po kilku udanych edycjach imprez Qlubtempo i Qlimax wytwórnia płytowa Q-Dance zarejestrowała hardstyle jako nowy gatunek muzyczny w dniu 4 lipca 2002 roku[2]. Około 2002 roku, pojawiły się kolejne wytwórnie muzyki hardstyle. Fusion (artystów znanych jako Zany i Donkey Rollers) i Scantraxx (założonej przez Dov Elkabasa) to dwie holenderskie wytwórnie, które rozpoczęły produkcję utworów hardstyle w tym czasie[6][7].

Budowa psy style kick

W latach 2004-2005 gatunek stał się bardziej melodyjny i podnoszący na duchu, nieco szybsze tempo (ok. 150 BPM)[2], a gatunek charakteryzuje lżejszy, ugrzeczniony bas, milsze dla ucha melodie, brak mrocznego klimatu. Wielu producentów zaczęło stosować pitch-shift zniekształcając uderzenie basu, które stworzyło melodyjną linię basową, że zwykle gra w tempie z typowym twardym trance i electro house oraz delikatniejszą syntezatorową melodię. Melodia jest często w formie Triola, co daje gatunkowi pulsujący rytm, podczas gdy starszy hardstyle, a także inne gatunki takie jak Jumpstyle mają bardziej prostsze struktury melodyczne w stosunku do nich[2].

Ewolucja i podgatunki hardstyle[edytuj | edytuj kod]

Wraz z rozprzestrzenieniem się w Europie, hardstyle zyskał nowe brzmienie. Mimo młodego wieku już można wyodrębnić dwa podgatunki. Pierwsza fala tej muzyki rozwijała się od 1992 do 2001 roku. Był to ciężki, podstawowy styl nazwany early hardstyle. Było to połączenie muzyki gabber i techno, tyle że bardziej taneczne. Nowy styl, nazwany nu style został zapoczątkowany przez Lady Danę, a zaczął się rozwijać od 2005 r. Gatunek charakteryzuje lżejszy, ugrzeczniony bas, milsze dla ucha melodie, brak mrocznego klimatu.

Okres od 2007 do 2011 nieoficjalnie nazywany jest oldschool hardstyle lub też classic hardstyle. Wtedy utwory stawały się coraz bardziej rozbudowane. Wielu producentów zaczęło stosować zmienną tonację kicków, reverse bassa. Ustaliło się też średnie tempo - 150 BPM. W tym czasie producenci, tacy jak: Headhunterz, Noisecontrollers, Blutonium Boy, Technoboy, Tuneboy, Wildstylez, Showtek, D-Block & S-Te-Fan, The Prophet, Coone, Zatox, Tatanka, Zany, Scope DJ, Brennan Heart stworzyli najwięcej klasyków, które do dziś stanowią wręcz za arcydzieło hardstyle.[8] Okres ten jest uważany przez niektórych za najlepszy, w historii tego gatunku muzycznego.

W 2011 roku wyodrębniły się nowe podgatunki hardstyle, takie jak:

 • Raw Style - Cięższy styl hardstyle. Charakteryzuje się występowaniem Raw kicka lub zwykłego hardstyle kicka, ostrym syntezatorem, mrocznym klimatem, skreczami i prostą melodią. Może zawierać nieco szybsze tempo (155 BPM). Produkcją tego podgatunku przeważnie zajmują się tacy artyści jak: Frequencerz, Radical Redemption, Atmozfears, Zatox, Bass Modulators, Ran-D, Gunz For Hire, Crypsis. Z czasem gatunek ewoluował stając się cięższy, mroczniejszy. Mniej, więcej w 2014 roku powstał z niego jeszcze cięższy styl - Xtra Raw (styl charakteryzujący się potężnym kickiem, ostrymi skreczami, prostym wokalem, eksperymentalnymi prostymi dźwiękami i brakiem linii melodycznej.)
 • Euphoric/Emotional Hardstyle - Podgatunek charakteryzujący się rozbudowanym wokalem, urzekającą melodią oraz niesamowitym klimatem. Artyści zajmujący się produkcją emotional hardstyle: Cyber, Atmozfears, Wasted Penguinz, Brennan Heart

Z czasem oba podgatunki połączyły się tworząc Emotional Raw Style/Rawphoric, gdzie powiewna melodia przygrywa potężnej linii basowej.[9]

Wydany w 2012 r. utwór ,,Lose My Mind'' przez Brennan Hearta i Wildstyleza wyznaczył nową ścieżkę, w której to w hardstyle na stałe zagościł rozbudowany wokal.[10] W tym roku również zaczęto mówić o zakończeniu ery Classic i rozpoczęciu ery Nu style (pojęcie Nu style początkowo odnosiło się do utworów tworzonych od 2005 r., w nowym stylu. Obecnie odnosi się do utworów tworzonych od 2012 roku, kiedy to w tym czasie hardstyle przeszedł zmianę, stał się rozbudowany i 'wyszedł z podziemia'.).

Na początku 2017 roku zaczęto mówić o powstaniu nowego nurtu, wraz z wydaniem przez Sub Zero Project utworu ,,The Project’’. Nowy styl podłapali inni artyści i rozpoczęli produkcje swoich utworów w nowym charakterze. Nowy nurt został nazwany Psy style - od brzmienia linii basowej, identycznej jak w psy trance. Niektórzy uważają, że ten nowy wpływ nie pasuje do Hardstyle.[11]

W ostatnich latach wykształcił się nowy nurt zwany jumpstyle[2]. Skoczne bity, powtarzane rytmicznie i obraz tłumu skaczącego do nich są charakterystyczne dla tego podgatunku. Twórcą i czynnym propagatorem jest Max B Grant pochodzący ze Szwajcarii. Jumpstyle zyskał miano stylu komercyjnego i nie osiągnął popularności.

Rozróżnia się także skoczny Italian Hardstyle (utwory tworzone przez Technoboy, Tatanka, Zatox itp.).

W 2010 roku z hardstylu wyodrębnił się dubstyle będący połączeniem linii basowej dubstepu i melodii hardstylu[12][2].

W 2012 powstał kolejny styl nazwany Bigroom hardstyle. Jest to fuzja nu style z big room, polegająca na połączeniu linii basowej z hardstylu, a tempa (czasami) i melodii z bigroomu.

Fuzja hardstylu z tek music, z wpływami jumpstyle, nazywa się Tekstyle. Takie utwory tworzył między innymi Coone.[13]

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Hardstyle, promowany przez Q-Dance i rozsławiony przez wielkie imprezy, zyskał duże zainteresowanie w Niemczech, w Belgii, w Hiszpanii, we Włoszech i przede wszystkim w Holandii. Osiągnął tam wielką popularność.

Ze względu na nisze, do której hard dance jest spychany, hardstyle jest grany głównie na dużych imprezach, jak np.:

Choć ostatnio hardstyle bywa grany na Tomorrowland, między innymi dzięki bigroom hardstyle.

Qlimax 2009

Znani artyści[edytuj | edytuj kod]

Headhunterz - jeden z najpopularniejszych artystów, zajmujących się produkcją muzyki hardstyle.

Supergrupy:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h Przewodnik po muzyce elektronicznej – Electronic Music Guide (ang.). techno.org. [dostęp 2007-11-18].
 2. a b c d e f g h i j k l m n Hardstyle (ang.). q-dance.com. [dostęp 2013-09-02].
 3. EDM Sauce Staff, Hardstyle for Dummies: Sub-Genre Explained, „EDM Sauce”, 8 lipca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 4. EDM Sauce Staff, Hardstyle for Dummies: Sub-Genre Explained, „EDM Sauce”, 8 lipca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 5. Qlubtempo (ang.). q-dance.com. [dostęp 2013-09-02].
 6. "Fusion :: Releases". (ang.). Fusionbv.com. [dostęp 2013-09-02].
 7. "Company – SCANTRAXX.com". (ang.). Scantraxx.nl. [dostęp 2013-09-02].
 8. EDM Sauce Staff, Hardstyle for Dummies: Sub-Genre Explained, „EDM Sauce”, 8 lipca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 9. Know your genre: History of Hardstyle. Veight Woofer 2017-08-22.
 10. Hardstyle music’s growing influence | Daily Trojan, „Daily Trojan”, 3 marca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 11. Psytrance: the newest hype within the Hardstyle scene || Hard News, „Hard News”, 17 stycznia 2017 [dostęp 2018-06-25] (ang.).
 12. What is Hardstyle? - Hardstyle Mag, „Hardstyle Mag” [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 13. What is Hardstyle? - Hardstyle Mag, „Hardstyle Mag” [dostęp 2018-07-01] (ang.).