Hardstyle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hardstyle
Pochodzenie hard trance[1][2], hard dance[1], gabber[1], hard house[2], hardcore[2], hard techno[2], New beat
Czas i miejsce powstania przełom XX i XXI wieku[1], Holandia
Instrumenty syntezatory, samplery, automaty perkusyjne
Największa popularność koniec XX wieku, początek XXI wieku
Podgatunki
early hardstyle, nu-style, euphoric hardstyle, rawphoric style, hardpsy, xtra raw, raw style
Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym
jumpstyle[2], dubstyle[2]

tekstyle[2], bigroom hardstyle[2]

Hardstylegatunek muzyki hard dance wywodzący się głównie z muzyki hard trance, hardcore i gabber[1]. Jest zaliczany do elektronicznej muzyki tanecznej[2][3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunek charakteryzuje się szybkim tempem (najczęściej 150 BPM), metrum 4/4, ostrymi samplami i zniekształconymi dźwiękami. W hardstyle charakterystyczną rzeczą również jest motyw basowy.[potrzebny przypis]

W starszych utworach rozbudowany wokal rzadko kiedy występuje, ale w tych nowszych już dużo częściej można go spotkać, zwłaszcza w emotional hardstyle. W hardstyle wokal służy przede wszystkim do podkreślenia tła muzycznego i nastroju. Do tego dokładane są uderzenia werbla, talerza, klapnięcia, hi hats. Różnorakie efekty, skrecze, wokal itp. uzupełniają całokształt. Ostatnią charakterystyczną cechą hardstylu jest jego uniwersalizm. Od rąbanki raw style, przez mroczne hymny Qlimax, do wzruszających utworów emotional hardstyle. Odpowiednie dobranie sampli, kicku, linii melodycznej itp. potrafi wytworzyć w danym utworze niepowtarzalny nastrój, klimat[4].

Historia Hardstyle[edytuj | edytuj kod]

Hardstyle powstał na przełomie XX i XXI wieku, gdzie artyści tacy jak Lady Dana, Pavo, Luna i The Prophet, którzy produkowali muzykę hardcore, zaczęli eksperymentować podczas odtwarzania ze swoimi nagraniami. Na początku lat 2000 miały miejsce pierwsze imprezy muzyki hardstyle takie jak Qlubtempo.[5] Przez pierwsze kilka lat hardstyle charakteryzowało tempo około 140 BPM, reverse bass i krótkie próbki wokalne, co nadawało muzyce charakterystyczny klimat, przypominający hard trance[1].

Po kilku udanych edycjach imprez Qlubtempo i Qlimax wytwórnia płytowa Q-Dance zarejestrowała hardstyle jako nowy gatunek muzyczny w dniu 4 lipca 2002 roku[2]. Około 2002 roku, pojawiły się kolejne wytwórnie muzyki hardstyle. Fusion (artystów znanych jako Zany i Donkey Rollers) i Scantraxx (założonej przez Dov Elkabasa) to dwie holenderskie wytwórnie, które rozpoczęły produkcję utworów hardstyle w tym czasie[6][7]. Wraz z rozprzestrzenieniem się w Europie, hardstyle zyskał nowe brzmienie. Mimo młodego wieku już od 2005 zaczął wyodrębniać się nowy styl, nazwany nu-style. Został on zapoczątkowany przez Lady Danę. Nowy hardstyle charakteryzowało milsze dla ucha melodie, cieplejszy klimat.


Okres od 2007 do 2011 nieoficjalnie nazywany jest oldschool hardstyle lub też classic hardstyle. Wtedy utwory stawały się coraz bardziej rozbudowane. Wielu producentów zaczęło stosować pitch-shift, zmieniając tonację linii bassowej. Ustaliło się też średnie tempo – 150 BPM. W tym czasie producenci, tacy jak: Headhunterz, Noisecontrollers, Blutonium Boy, Technoboy, Tuneboy, Wildstylez, Showtek, D-Block & S-Te-Fan, The Prophet, Coone, Zatox, Tatanka, Zany, Scope DJ, Brennan Heart stworzyli najwięcej klasyków, które do dziś stanowią wręcz za arcydzieło hardstyle.[8] Okres ten jest uważany przez niektórych za najlepszy, w historii tego gatunku muzycznego. W tym okresie też niektórzy artyści zaczęli ekperymentować ze swoimi utworami, co w 2011 roku dało wyodrębnienie się dwóch nowych podgatunków, czyli Raw style i Emotional hardstyle.

Wydany w 2012 r. utwór ,,Lose My Mind'' przez Brennan Hearta i Wildstyleza wyznaczył nową ścieżkę, w której to w hardstyle na stałe zagościł rozbudowany wokal.[9] W tym roku również zaczęto mówić o zakończeniu ery Classic i rozpoczęciu ery Nu style (pojęcie Nu style początkowo odnosiło się do utworów tworzonych od 2005 r., w nowym stylu. Obecnie odnosi się do utworów tworzonych od 2012 roku, kiedy to w tym czasie hardstyle przeszedł zmianę, stał się rozbudowany i 'wyszedł z podziemia'.).

Mniej, więcej w 2014 roku powstał Xtra Raw – Styl charakteryzujący się potężnym kickiem, ostrymi skreczami, prostym wokalem, eksperymentalnymi prostymi dźwiękami i brakiem linii melodycznej.

Na początku 2017 roku zaczęto mówić o powstaniu nowego nurtu, wraz z wydaniem przez Sub Zero Project utworu ,,The Project’’. Nowy styl podłapali inni artyści i rozpoczęli produkcje swoich utworów w nowym charakterze. Nowy nurt został nazwany Psy style – od brzmienia linii basowej, identycznej jak w psy trance. Niektórzy uważają, że ten nowy wpływ nie pasuje do Hardstyle.[10]

Od ostatnich lat hardstyle stał się bardziej emocjonalny i tak jakby zaciera się granica między typowym hardstyle a emotional hardstyle.

Z hardstyle powstało kilka nowych gatunków muzycznych takich jak:

 • Dubstyle – powstał w 2010 roku. Jest to połączenie linii bassowej dubstepu z hardstylową melodią.[11][2]
 • Tekstyle – Jest to fuzja hardstylu z tek music, z wpływami jumpstyle. Takie utwory tworzył między innymi Coone.[12]

Podgatunki Hardstyle[edytuj | edytuj kod]

W swojej kilkunastoletniej historii hardstyle narodziło się kilka jego podgatunków, takich jak:

 • Early hardstyle – Pierwotny styl, charakteryzujący się wolnym tempem, klimatem hard trance. Podgatunek wymarły, został wyparty w 2006 roku przez nu style.
 • Nu Style – Termin określający nowy styl hardstyle. Początkowo odnosił się do utworów tworzonych w nowym stylu od 2005 roku. Później był używany do określania utworów wyprodukowanych po 2012 roku.
 • Oldschool Hardstyle, lub też Classic Hardstyle – okres od 2007 do 2011 roku, gdzie zostało wyprodukowanych wiele klasyków hardstylu.
 • Raw Style – Cięższy styl hardstyle. Charakteryzuje się występowaniem Raw kicka lub zwykłego hardstyle kicka, ostrym syntezatorem, mrocznym klimatem, skreczami i prostą melodią. Może zawierać nieco szybsze tempo (155 BPM). Produkcją tego podgatunku przeważnie zajmują się tacy artyści jak: Frequencerz, Radical Redemption, Atmozfears, Zatox, Bass Modulators, Ran-D, Gunz For Hire, Crypsis. Z czasem gatunek ewoluował stając się cięższy, mroczniejszy.
 • Emotional Hardstyle, lub też Euphoric – Podgatunek charakteryzujący się rozbudowanym wokalem, urzekającą melodią oraz niesamowitym klimatem. Artyści zajmujący się produkcją emotional hardstyle: Cyber, Atmozfears, Wasted Penguinz, Brennan Heart, Demi Kanon, Headhunterz
 • Emotional Raw Style, lub też Rawphoric – Połączenie Rawstyle i Emotional Hardstyle, gdzie powiewna, emocjonalna melodia przygrywa potężnemu kickowi.[13]
 • Xtra Raw – Jeszcze cięższy styl, powstały ok 2014 roku. Charakteryzuje się potężnym kickiem, ostrymi skreczami, prostym wokalem, eksperymentalnymi prostymi dźwiękami i brakiem linii melodycznej.
 • Psy Style – Styl spopularyzowany w 2017 roku przez Sub Zero Project. Początkowo były to utwory w klimacie Psychodelic Trance, obecnie styl wymarł pozostawiając w powszechnym użyciu jedynie linie bassową.
 • Bigroom hardstyle – Jest to fuzja nu style z big room, polegająca na połączeniu linii basowej z hardstylu, a tempa (czasami) i melodii z bigroomu. Powstał w 2012 roku.

Rozróżnia się także skoczny Italian Hardstyle (utwory tworzone przez Technoboy, Tatanka, Zatox oraz innych włoskich artystów.).

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Hardstyle, promowany przez Q-Dance i rozsławiony przez wielkie imprezy, zyskał duże zainteresowanie w Niemczech, w Belgii, w Hiszpanii, we Włoszech i przede wszystkim w Holandii. Osiągnął tam wielką popularność.

Ze względu na nisze, do której hard dance jest spychany, hardstyle jest grany głównie na dużych imprezach, jak np.:

Choć ostatnio hardstyle bywa grany na Tomorrowland, między innymi dzięki bigroom hardstyle.

Qlimax 2009

Znani artyści[edytuj | edytuj kod]

Headhunterz – jeden z najpopularniejszych artystów, zajmujących się produkcją muzyki hardstyle.

Supergrupy:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Przewodnik po muzyce elektronicznej – Electronic Music Guide (ang.). techno.org. [dostęp 2007-11-18].
 2. a b c d e f g h i j k Hardstyle (ang.). q-dance.com. [dostęp 2013-09-02].
 3. EDM Sauce Staff, Hardstyle for Dummies: Sub-Genre Explained, „EDM Sauce”, 8 lipca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 4. EDM Sauce Staff, Hardstyle for Dummies: Sub-Genre Explained, „EDM Sauce”, 8 lipca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 5. Qlubtempo (ang.). q-dance.com. [dostęp 2013-09-02].
 6. "Fusion :: Releases". (ang.). Fusionbv.com. [dostęp 2013-09-02].
 7. "Company – SCANTRAXX.com". (ang.). Scantraxx.nl. [dostęp 2013-09-02].
 8. EDM Sauce Staff, Hardstyle for Dummies: Sub-Genre Explained, „EDM Sauce”, 8 lipca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 9. Hardstyle music’s growing influence | Daily Trojan, „Daily Trojan”, 3 marca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 10. Psytrance: the newest hype within the Hardstyle scene || Hard News, „Hard News”, 17 stycznia 2017 [dostęp 2018-06-25] (ang.).
 11. What is Hardstyle? – Hardstyle Mag, „Hardstyle Mag” [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 12. What is Hardstyle? – Hardstyle Mag, „Hardstyle Mag” [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 13. Know your genre: History of Hardstyle. Veight Woofer 2017-08-22. [dostęp 2018-07-01].