Harewood House

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harewood House Trust
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Harewood
Adres Harewood House, Harewood, Leeds Postcode LS17 9LG
Położenie na mapie West Yorkshire
Mapa lokalizacyjna West Yorkshire
Harewood House Trust
Harewood House Trust
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Harewood House Trust
Harewood House Trust
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Harewood House Trust
Harewood House Trust
Ziemia53°53′48″N 1°31′42″W/53,896667 -1,528333
Strona internetowa

Harewood House Trust – pałacowa rezydencja znajdująca się w wiosce Harewood w West Yorkshire w Anglii. Dom znajduje się na liście Treasure Houses of England, dziesięciu najważniejszych zabytkowych domów w Anglii.

Dom został zaprojektowany przez architektów Johna Carrego i Roberta Adamsa a wybudowany w latach 1759–1771. Fundatorem był zamożny kupiec Edwin Lascelles, pierwszy Baron Harewood, który wzbogacił się na handlu niewolnikami i użyczaniu pożyczek plantatorom.

Dom gościł wielu znakomitych gości m.in. malarzy Thomasa Girtyna i Williama Turnera, którzy malowali budynek, jak i okolice na swoich obrazach.

Obecnie dom jest nadal siedzibą rodziny Lascelles a David Lascelles jest ósmym hrabią Harewood. Cała posiadłość jest zarządzane przez Harewood House Trusti i jest otwarta dla publiczności przez większość roku. W 2009 roku dom zdobył nagrodę dla największej ilości odwiedzających turystów w kraju[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w Harewood mieści się kolekcja malarstwa mistrzów włoskiego renesansu, portrety rodzinne autorstwa Reynoldsa, Hoppnera i Lawrencea, obrazy innych mistrzów malarstwa europejskiego m.in. El Greca Bajka oraz zbiory sztuki współczesne zgromadzone przez właścicieli domu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]