Harfiarze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Harfiarze – fikcyjna organizacja występująca w systemach gier RPG, grach komputerowych oraz w literaturze; osadzonych przede wszystkim w uniwersum Dungeons & Dragons, szczególnie w kampaniach świata Zapomnianych Krain. Postacie należące do Harfiarzy zostały wykorzystane również książkach z fabułą poza macierzystym uniwersum, na przykład w cyklu Jeźdźcy smoków z Pern.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Harfiarze są tajną organizacją działającą na terenie Faerûnu, stawiającej sobie za cel walkę z przejawami zła i pilnowaniem równowagi Świata, w trym również pomiędzy cywilizacją a przyrodą. W organizacji Harfiarzy najwięcej jest bardów, ale wśród członków organizacji spotyka się także tropicieli, łotrzyków, zaklinaczy, a nawet czarodziejów[1]. Każdy Harfiarz walczy przeciwko innej, w sposób szczególny znienawidzonej przez siebie organizacji, na przykład przeciw Czerwonym Czarnoksiężnikom, Kościołowi Bane'a, czy Zhentarimom[1]. Szczególną umiejętnością Harfiarzy jest umiejętność magicznej kreacji instrumentów muzycznych, znaczków harfiarzy oraz niektórych eliksirów, które sprawiają, że postać nie musi się uczyć niektórych umiejętności[1] Charakterystycznymi symbolami rozpoznawczymi dla ugrupowania są harfy i specyficzne zapinki[2].

Zasięg[edytuj | edytuj kod]

Teren na którym działają Harfiarze obejmuje głównie ziemie krain centralnych Faerûnu, wokół regionu Heartlands, gdzie organizacja ma swoją główną siedzibę – od Waterdeep, aż po Impiltur, nie wyrzekając się przy tym wpływów w Tethyrze, Calimshanie, Thay, a także na obszarach barbarzyńskiej północy[3]. Organizacja ta nie ma wyraźnej drabiny hierarchicznej, niemniej jednak wyróżniają się wśród nich jednostki „Starszych”, którzy są bezsprzecznymi liderami. Do najznakomitszych przedstawicieli literackich grających na harfie należą : Alustriel Silverhand, Belhuar Thantarth, Cylyria Dragonbreast, Dove Falconhand, Elminster Aumar, Khelben „Czarnokij” Arunsun, Myrmeen Lhal.

Wybrane media w których występuje organizacja Harfiarzy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Heinsoo Rob, Greenwood Ed, Williams Skip, Reynolds Sean K.: Zapomniane Krainy. Opis Świata. Warszawa: ISA, 2005, s. 52-53. ISBN 83-88916-97-1.
  2. a b Elixir: Organizacje: Harfiarze. nwn.elx.pl. [dostęp 2011-05-02].
  3. Ahelor: Harfiarze. crpg.iml.pl. [dostęp 2011-05-02].
  4. Baldurs Gate II Organizacje. [dostęp 2011-05-02].
  5. Wydawnictwo ISA: Pieśni i Miecze. isa.pl. [dostęp 2011-05-02].
  6. Wydawnictwo Solaris: Mistrz Harfiarzy y Pern. solarisnet.pl. [dostęp 2011-05-02].