Harlan Coben

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Harlan Coben
Ilustracja
Harlan Coben na targach książki Los Angeles Times Festival of Books w 2008.
Data i miejsce urodzenia 4 stycznia 1962,
Stany Zjednoczone Newark w stanie New Jersey, Stany Zjednoczone
Narodowość Amerykanin
Język angielski
Gatunki kryminał, thriller
Strona internetowa

Harlan Coben (ur. 4 stycznia 1962 w Newark w stanie New Jersey) – amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych. W jego powieściach często pojawiają się nierozwiązane bądź niedokończone sprawy z przeszłości (takie jak morderstwa, tragiczne wypadki, etc.) oraz wielokrotne zwroty akcji. W książkach Cobena fabuła toczy się na obszarze stanów Nowy Jork i New Jersey.

Życie osobiste[edytuj]

Coben urodził się w żydowskiej rodzinie w Newark, tu wychowywał się i uczęszczał do szkoły w Livingston, w stanie New Jersey. Podczas nauki w Amherst College należał do bractwa Psi Upsilon. W tym samym czasie członkiem bractwa był również Dan Brown, autor Kodu Leonarda da Vinci. Obaj autorzy są dobrymi przyjaciółmi do dnia dzisiejszego. Po uzyskaniu dyplomu z przedmiotu kierunkowego politologii pracował w branży turystycznej w firmie należącej do jego dziadka.

Obecnie mieszka w New Jersey, wraz z żoną Anne Armstrong-Coben (lekarzem pediatrą) i czwórką dzieci.

Kariera[edytuj]

Coben był na ostatnim roku w college’u, kiedy uświadomił sobie, że chce pisać. Jako jedyny współczesny autor otrzymał trzy najbardziej prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą – Edgar Poe Award.

Bibliografia[edytuj]

Cykle[edytuj]

Myron Bolitar[edytuj]

Mickey Bolitar[edytuj]

Pozostałe powieści[edytuj]

Inne[edytuj]

  • 2007 Aż śmierć nas rozłączy (Death Do Us Part: New Stories about Love, Lust, and Murder) (zbiór opowiadań różnych autorów pod redakcją Harlana Cobena)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]