Harlem Shake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zrzut ekranu z filmu przedstawiającego Harlem Shake w wykonaniu studentów z Cambridge

Harlem shake – rodzaj internetowych memów. Harlem shake'i to kręcone przez internautów filmiki z charakterystycznym tańcem do piosenki z gatunku trap "Harlem Shake" amerykańskiego DJ'a Baauera o dużym wirusowym potencjale, które błyskawicznie zdobyły rzesze fanów na całym świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Modę na Harlem Shake zapoczątkował vlogger Filthy Frank znany na YouTube jako DizastaMusic, który 2.02.2013 roku wrzucił do sieci pierwszy film z tańcem inspirowany piosenką amerykańskiego Dj Baauera[1]. W tym samym dniu grupa pięciu nastolatków z Queensland znana też jako TheSunnyCoastSkate umieściła na YouTube pierwszy filmik przypominający późniejsze memy. Wprowadzili oni między innymi cięcie w połowie filmiku i motyw z kaskiem[2][3].

W Polsce również powstało dużo memów Harlem Shake. Jednym z najpopularniejszych jest Harlem Shake w warszawskim metrze[4]. Są także popularne wśród klubów sportowych – pierwszy wykonała drużyna futbolu amerykańskiego z PLFA, Angels Toruń[5].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Do 30-sekundowego utworu internauci kręcą filmiki, gdzie początkowo nic się nie dzieje, a jedna przebrana osoba zaczyna tańczyć w rytm muzyki. Po chwili następuje cięcie i tańczą już wszyscy bohaterowie, często przebrani za postaci z filmów, bajek, posiadający zwierzęce elementy (np. głowa konia, głowa kurczaka) lub w skąpych strojach, czy z nietypowymi przedmiotami[6]. Pomysł podchwycili internauci z całego świata, tworząc swoje Harlem Shake'i. "Gorączka Harlem Shake" opanowała cały świat, a w okresie największej popularności memu w internecie pojawiało się nawet 4000 nowych filmików dziennie[7] . Taniec wykonywali już studenci, norweska armia, pracownicy korporacji, ojcowie z dziećmi i wiele innych osób[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O co chodzi w Harlem Shake? (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-02-27].
  2. The Harlem Shake Has Exploded (ang.). YouTubeTrends. [dostęp 2013-02-12].
  3. Viral sensation 'Harlem Shake' originates from teens in Queensland, Australia (ang.). TNTMagazine. [dostęp 2013-02-12].
  4. Harlem Shake Underground (SA Wardega). [dostęp 2013-02-27].
  5. Harlem Shake Angels Toruń. [dostęp 2013-03-04].
  6. Top 10: Harlem Shake video memes (ang.). Metro. [dostęp 2013-02-12].
  7. Harlem Shake: Tracking a meme over a month (ang.). BBC, 2013-03-01.
  8. Harlem Shake o co chodzi? (pol.). www.dziennikwschodni.pl. [dostęp 2013-02-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]