Harmina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harmina
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C13H12N2O
Masa molowa 212,25 g/mol
Wygląd biały lub prawie biały proszek[1]
Identyfikacja
Numer CAS 442-51-3
PubChem 5280953
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Harminaorganiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, β-karbolinowy alkaloid m.in. ruty stepowej (Peganum harmala), męczennicy cielistej oraz Banisteriopsis caapi. Harmina jest silnym, odwracalnym inhibitorem monoaminooksydazy MAO-A oraz słabym stymulantem.

Działanie[edytuj | edytuj kod]

Ekstrakty z nasion ruty stepowej oświetlone ultrafioletem. Zarówno harmina, jak i harmalina wykazują silną fluorescencję

Harmina jako MAOI blokuje enzym monoaminooksydazy, który odpowiada za metabolizm związków monoaminowych jak serotonina czy dopamina, melatonina czy LSD, DMT i psylocybina. Poprzez spowolnienie metabolizmu serotoniny i dopaminy harmina zwiększa poziom tych neuroprzekaźników w mózgu, co objawia się poprawieniem nastroju. Z tego powodu wiele MAOI znalazło zastosowanie w medycynie jako leki przeciwdepresyjne.

W dawkach 2–10 mg/kg wywołuje złudzenia wzrokowe i słuchowe oraz uczucie kołysania, zmniejsza wrażliwość na ból. Powoduje też drżenie mięśni podobne do objawów choroby Parkinsona.

Harmina oraz harmalina zawarte w Banisteriopsis caapi i rucie stepowej są składnikami enteogenicznego napoju ayahuasca. Spowalniają one metabolizm DMT, które jest główną substancją czynną w ayahuasca.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Harmina (ang.). [martwy link] The Chemical Database. Wydział Chemii Uniwersytetu w Akronie. [dostęp 2012-10-31].
  2. Harmine, [w:] ChemIDplus [online], United States National Library of Medicine [dostęp 2012-10-31] (ang.).