Harnaś (piwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Butelka piwa Harnaś

Harnaś – marka piwa jasnego typu lager, produkowanego w Polsce przez koncern Carlsberg Polska SA w Browarze Okocim. Jego zawartość alkoholu to 6,0% obj. (ekstrakt 11,8% wag.)[1]. Sprzedawany jest w butelkach 0,5, zwrotnych butelkach 0,66 l w sieci Lidl oraz puszkach 0,5 l. Dostępny jest także w opakowaniach zbiorczych.

Oprócz Harnasia Jasnego Pełnego sezonowo w sprzedaży dostępny jest jeszcze drugi wariant piwa - Harnaś Grzaniec.

Piwo Harnaś w puszce

Producent deklaruje, że sprzedaż piwa Harnaś w 2003 roku wynosiła 200 tys. hektolitrów, a w 2004 roku 900 tys. hl[2].

Na początku roku 2019 Carlsberg Polska SA przeprowadziło rebranding marki Harnaś, w ramach odświeżenia piwo to zyskało nowy, lepszy smak oraz nową szatę graficzną opakowań.

Główny bohater marki[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem marki jest Harnaś. Praktycznie od początku jej istnienia postać występuje na opakowaniach oraz innych materiałach promocyjnych. Postać Harnasia jest wzorowana na tytułowej postaci kultowego serialu "Janosik", nakręconego w latach 70. Akcja serialu toczy się na początku XIX wieku, a sam Janosik to przywódca grupy górali, którzy niosą pomoc biednym i skrzywdzonym przez zaborcę ludziom. Podobieństwo do Janosika można zaobserwować w przekazach reklamowych, gdzie Harnaś nazywany jest "Królem Gór". Cała komunikacja tworzona jest w bardzo charakterystycznej, animowanej formie.

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Marka regularnie od 2007 roku organizuje sezonową promocję o nazwie "Harnaś Miliony Piw Rozdaje". Mechanizm akcji jest prosty: za znalezienie wygrywającego napisu pod kapslem lub kluczykiem, konsument upoważniony jest do odbioru nagrody w postaci piwa w odpowiednio oznaczonym punkcie sprzedaży. Każdego roku jest do wygrania kilka milionów puszek piwa Harnaś.

Działalność sponsoringowa[edytuj | edytuj kod]

Od 2013 roku, marka jest oficjalnym sponsorem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szczególną opieką objęte zostały tatrzańskie drapieżniki: Tatrzański orzeł przedni, niedźwiedź brunatny oraz wilk szary. Działania mają zapobiec zmniejszeniu populacji tych zwierząt, a także zapewnić im bezpieczeństwo i możliwość życia w naturalnych warunkach, bez ingerencji człowieka. W ubiegłych latach marka sponsorowała wiele wydarzeń związanych z górami oraz sportem:

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 2014: Wyróżnienie przez detalistów w kategorii piwo w konkursie "Złoty Paragon - Nagroda Kupców Polskich", organizowanym przez magazyn HURT & DETAL
 • 2010: Srebrny Medal w konkursie Monde Selection
 • 2009: Złoty Medal Instytutu Jakości Monde Selection[3]
 • 2008: Złoty Medal podczas XXXVIII Ogólnopolskiego Konsumenckiego Konkursu Piw „Chmielaki Krasnostawskie” w kategorii piwo jasne pełne o zawartości ekstraktu w brzeczce 11,1–12,0ºBlg[4][5].
 • 2008: Srebrny Medal podczas 5. edycji konkursu European Beer Star w Gräfelfing w Bawarii, w kategorii piw dolnej fermentacji z alternatywnymi zbożami i plonami[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Praktyczny przewodnik po markach piwa Część I. Kompania Piwowarska SA, Carlsberg Polska SA, Perła - Browary Lubelskie SA, s. 7.
 2. Wyniki Carsberg Polska 2005, Carsberg Polska, Warszawa 2006-02-21
 3. 4 marki piwa nagrodzone w konkursie Monde Selection. Portal spożywczy, 20.04.2009. [dostęp 2009-04-23].
 4. Konsumencki Konkurs Piw 2008: Wyniki Konsumenckiego Konkursu Piw w 2008 roku (pol.). Urząd Miasta Krasnystaw. [dostęp 2009-02-23].
 5. Harnaś najlepsze w swojej kategorii!
 6. Srebro dla Harnasia na prestiżowym European Beer Star 2008 (pol.). Carlsberg Polska SA, 2008-11-14. [dostęp 2009-02-23].
 7. European Beer Star Award Preisträger 2008

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]