Harold James Nicholson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Harold J. Nicholson

Harold James Nicholson (ur. 1950), funkcjonariusz Centralnej Agencji Wywiadowczej CIA, aresztowany 16 listopada 1996 pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej.

Nicholson, mający dostęp do danych szczególnej wagi, był najwyższym rangą funkcjonariuszem CIA oskarżonym o szpiegostwo. Został skazany na 23 lata i 7 miesięcy więzienia. Pracował w agencji 16 lat, w chwili aresztowania był kierownikiem działu CIA w ośrodku zwalczania terroryzmu. Otrzymał co najmniej 120 tysięcy dolarów od rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (Służba Wnieszniej Razwiedki) za informacje zawierające dane oficerów CIA, z których jednego zamierzano właśnie wysłać do Moskwy.

Ówczesny Dyrektor Federalnego Biura Śledczego (FBI), Louis J. Freeh, stwierdził:

Przekazanie takiej informacji naraziło na niebezpieczeństwo życie oficerów CIA, jak również ich zagranicznych kontaktów.

Agenci kontrwywiadu FBI aresztowali Nicholsona 11 listopada 1996 na waszyngtońskim lotnisku Dullesa, skąd miał odlecieć na spotkanie w Szwajcarii ze swym rosyjskim oficerem prowadzącym. Ponieważ nie poddał się rutynowej próbie na wariografie, prowadzone przez FBI śledztwo trwało jeszcze ponad rok.

Harold Nicholson, występujący u Rosjan jako Nevil R. Strachey, został skazany na 23 i pół roku pozbawienia wolności, dosyć łagodny wyrok w porównaniu z podobnymi sprawami, gdzie przeważnie zapadał wyrok dożywocia.

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Harolda Nicholsona