Harpie (mitologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harpie (przerys wyobrażenia z greckiej ceramiki, VII wiek p.n.e.)

Harpie (gr. Άρπυια Harpyia, lm Άρπυιαι Harpyiai, łac. Harpyia, lm Harpyiae) – w mitologii greckiej skrzydlate demony żeńskie uosabiające gwałtowne wichry, mające postać półkobiet, półptaków porywających dusze zmarłych, a także dręczących ludzi jako narzędzie kary bogów.

Rodowód[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie uważano je tylko za duchy albo personifikacje wiatru łączone z Boreaszem i bóstwami atmosfery[1], bóstwa silnej wichury, odnoszące dusze zmarłych do podziemi Hadesu[2].

Ich nazwa (harpyiai) dosłownie oznaczała „porywaczki”. Uchodziły za córki Taumasa i okeanidy Elektry oraz za siostry bogini Iris. Nosiły imiona[3]:

 • Kelajno (gr. Κελαινώ Kelainṓ, łac. Celaeno – „Czarna”, „Ciemnica”);
 • Okypete (gr. Ὠκυπέτη Ōkypétē, łac. Ocypete – „Szybkolotna”, „Pędziwiatr”);
 • Aello (lub Nikotoe, gr. Ἀελλώ Aellṓ, Νικοθόη Nikothóē, łac. Aello, Nicothoe – „Wichrowa”, „Zawierucha”, „Burzliwa”);
 • Podarge (gr. Ποδάργη Podárgē, łac. Podarge, „Prędkonoga”)[3];
 • oraz Aellopus i inne, gdyż liczba ich nigdy nie była określona dokładnie[2].

Hezjod w swym kosmogonicznym eposie wymienia jedynie pierwsze trzy (Theogonia, 265-267). W roli uskrzydlonych kobiecych demonów zła uległy późniejszemu ujemnemu skojarzeniu z syrenami, eryniami i furiami[1][2].

W przekazie literacko-mitologicznym[edytuj | edytuj kod]

W Odysei Homera występują jako porywaczki córek herosa Pandareosa[4].

Z eposu Argonautyki Apolloniosa Rodyjskiego pochodzi szerszy mitologiczny przekaz epizodu z harpiami i Fineusem, ślepym królu trackim posiadającym zdolność przepowiadania przyszłości. Zeus, gniewny na wieszczka za nadużywanie tego daru i za wcześniejszą zbrodnię popełnioną na synach, zdecydował się go ukarać, zsyłając na niego harpie, które porywały albo zanieczyszczały mu pożywienie (Argonautyki II 181). Od udręki i śmierci głodowej wyzwolił Fineusa dopiero Jazon przybyły z ArgonautamiKalaisem i Zetesem, którzy przepędzili je na wyspy lub do bram Hadesu[5][3][1].

Wergiliusz wspominający je w wędrówce Eneasza (Eneida III, 210-255), umiejscawia na Morzu Jońskim ich siedzibę na wyspach Strofadach. U Homera harpia była matką koni AchillesaKsantosa i Baliosa (Iliada XVI, 160).

W sztuce[edytuj | edytuj kod]

Harpia jako demon śmierci (dekoracja etruskiej hydrii z Vulci, 530-500 p.n.e., ze zbiorów berlińskiego Altes Museum)

W ludzkiej, uskrzydlonej postaci harpie nie różniły się od innych fantastycznych greckich stworów mitologicznych. Hezjod emfatycznie nazywa je stworzeniami „pięknowłosymi”. Obraz harpii jako wstrętnej, uskrzydlonej kobiety-ptaka powstał dość późno, wskutek ich mylenia z syrenami i innymi złośliwymi stworami. Wizerunek ten został w kulturze utrwalony przez późniejszych autorów antycznych, którzy nazywając je córkami gwałtownego Posejdona lub potwornego Tyfona, konkurowali ze sobą próbując nadać im szczególnie odrażającą postać[6]. Już w dość wczesnym przedstawieniu z VI wieku p.n.e. malowanym na wazie z berlińskiego muzeum, krwiożercza harpia w każdym szponie trzyma ludzką postać, zaś jej głowa przypomina śmiercionośną Gorgonę w groźnym wyobrażeniu.

Do ich najbardziej znanych plastycznych przedstawień należą pochodzące z V wieku p.n.e. płaskorzeźby fryzu z licyjskiego grobowca – tzw. pomnika Harpii w Ksantos[3].

R.D. Barnett w eseju Ancient Oriental Influences on Archaic Greece sugeruje, że wizerunek harpii pochodzi z ornamentów na brązowych kotłach z Urartu[7]. Hipoteza ta stwarza jednak wątpliwość jako oparta na założeniu, iż harpie to jedynie ptaki o ludzkiej głowie, co pozostaje w sprzeczności z pierwotnymi mitami. Częste wyobrażenia harpii pojawiają się w zdobnictwie średniowiecznych kościołów jako dekoracja kapiteli kolumn (zwłaszcza romańskich), m.in. w zachodnioeuropejskich obiektach sakralnych w Zamora, Huesca, Arévalo, Silos, Hesse, Paderborn, Sigolsheim.

Harpia jako motyw heraldyczny

W średniowieczu harpie, często nazywane „dziewiczymi orłami”, stanowiły popularny motyw w heraldyce. Występują m.in. w herbach Norymbergi, Reitburga czy Liechtensteinu.

W naturze gatunek ornitologiczny harpia wielka jest dużym ptakiem drapieżnym ze strefy latynoamerykańskiej, którego przyjętą w nauce nazwę łacińską (Harpia harpyia) utworzono poprzez skojarzenie z mitologicznym stworzeniem[8].

W późniejszej tradycji i kulturze[edytuj | edytuj kod]

Nowożytne wyobrażenie harpii jako żeńskiego ptaka z Historia naturalis Jana Jonstona (ryc. Merriana z ok. 1650)

Literatura[edytuj | edytuj kod]

 • w Eneidzie Eneasz opowiada Dydonie swą przygodę na wyspie Strofadów, gdzie harpie nie pozwoliły jemu i towarzyszom spożyć posiłku, a nadto rzuciły klątwę za umniejszenie ich stad, zapowiadając, że nie założą nowego grodu w Italii, dopóki nie doświadczą takiego głodu, że zaczną jeść stoły[9];
 • w naśladowczych Argonautykach Waleriusza Flakkusa, harpie są córkami Tyfeusa, potwora zrodzonego z Gai, dręczącymi wieszcza Fineusa, któremu nie pozwalają spożyć posiłku (Argonautica, III, 450-455);
 • harpie występują w Boskiej komedii Dantego, w XIII Pieśni Piekła (tzw. dolnego), w siódmym kręgu, miejscu przeznaczonym dla samobójców;
 • w dramacie Burza Williama Szekspira duch Ariel przemienia się w harpię, by zanieść wiadomość swemu panu Prosperowi;
 • pojawiają się w powieści fantasy Bursztynowa Luneta, w scenie gdy Lyra, Will oraz Gallivespianie (kawaler Tialys i lady Salmakia), stają przed wrotami do świata umarłych.

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c David Sacks: Encyklopedia świata starożytnych Greków. Warszawa: Książka i Wiedza, 2001, s. 162, ISBN 83-05-13169-6.
 2. a b c Lucyna Stankiewicz: Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 2008, s. 154, ISBN 978-83-04-04768-6.
 3. a b c d Mała encyklopedia kultury antycznej A–Z (red. Zdzisław Piszczek). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 302, ISBN 83-01-03529-3.
 4. Joël Schmidt: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Katowice: Wydawnictwo „Książnica”, 2001, s. 235, ISBN 83-7132-526-6.
 5. Jan Parandowski: Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1989, s. 167, ISBN 83-210-0677-9.
 6. Słownik mitów Greków i Rzymian. Warszawa: WDW, 1995, s. 101, ISBN 83-7140-108-6.
 7. Greek Mythology – Myths Concerning Aia
 8. Rajmund Lepert, Ewa Turyn: Słownik polsko-łacińsko-francuski. Rośliny i zwierzęta. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2005, s. 79, ISBN 83-214-1271-8.
 9. Por. Jan Parandowski: Mitologia, dz. cyt., s. 239.