Harpo Marx

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harpo
Ilustracja
Harpo Marx na fotografii z roku 1926
Imię i nazwisko

Adolph Arthur Marx

Data i miejsce urodzenia

23 listopada 1888
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

28 września 1964
Los Angeles

Zawód

aktor

Współmałżonek

Susan Fleming (od 1936 do jego śmierci)

Lata aktywności

1908–1950

Harpo Marx, właśc. Adolph Arthur Marx (ur. 23 listopada 1888 Nowy Jork, zm. 28 września 1964 Los Angeles) – amerykański aktor komediowy. Jeden z braci Marx.

Biografia [1][edytuj | edytuj kod]

Adolph Marx urodził się w 1888 roku w Nowym Jorku. Był drugim w kolejności z pięciorga rodzeństwa. Edukację zakończył na drugiej klasie szkoły podstawowej. Później pracował dorywczo w różnych zawodach, często bywał też bezrobotny. W 1910 roku za namową matki dołączył do zespołu swoich braci, Juliusa zwanego Groucho i Miltona zwanego Gummo, występujących w wodewilach. Razem z nimi stworzył grupę grupę „The Three Nightingales”. W 1911 roku zmienił imię na Arthur. W 1918 Gummo wystąpił z grupy w 1918, a jego miejsce zajął Zeppo.

Podczas występów Adolph Arthur Marx opracował swój specyficzny styl, polegający na niezwykle dynamicznej gestykulacji. Ponieważ w gazetach pojawiły się recenzje krytykujące jego sposób mówienia, zaczął grywać niemowę, a jego nieodłącznym atrybutem stał się klakson. Elementem jego stylu były również kręcone rude włosy, wysoki kapelusz i luźny płaszcz z niezwykle pojemnymi kieszeniami, z których podczas występów często wyjmował różne rzeczy dla rozbawienia publiczności. Swój pseudonim Harpo zawdzięczał umiejętności gry na harfie (ang. harp).

Jako aktor filmowy zadebiutował wspólnie z braćmi w 1921 roku w filmie „Humor Risk”, a cztery lata później w „Too Many Kisses” (film bez udziału pozostałych braci). Razem z braćmi Zeppo, Groucho i Chico, pojawił się w takich filmach jak „Orzechy kokosowe”, „Sucharki w kształcie zwierząt”, „Małpi interes”, „Końskie pióra” i „Kacza zupa”. Po odejściu z grupy najmłodszego Zeppo, trzej pozostali bracia wystąpili jeszcze w takich filmach jak m.in. „Noc w operze”, „Dzień na wyścigach”, czy „Szczęśliwą miłość”. Harpo oprócz gry w filmach, występował również okazjonalnie w produkcjach telewizyjnych.

W 1933 występował w Związku Radzieckim mając status ambasadora dobrej woli.

W 1936 roku ożenił się z Susan Fleming. Wspólnie adoptowali czwórkę dzieci: Billa, Alexa, Jimmy’ego i Minnie. Małżeństwo przetrwało do śmierci aktora. 28 września 1964 Harpo dostał zawału serca, zmarł w trakcie operacji.

Filmografia wybrana[2][edytuj | edytuj kod]

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Postać Harpo Marxa, a także wielu innych przedwojennych amerykańskich aktorów, pojawiła się w filmie animowanym The Autograph Hound z 1939, gdzie Kaczor Donald włamuje się do studia filmowego, aby zdobyć autografy.
  • Postać Harpo Marxa pojawiła się w filmie animowanym Mickey’s Polo Team. W którym drużyna Myszki Miki rozgrywa mecz polo z drużyną złożoną z przedwojennych aktorów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Harpo Marx - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  2. Harpo Marx - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]