Harry Dresden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Harry Dresden
Harry Blackstone Copperfield Dresden
Postać z Akt Harry’ego Dresdena
Wystąpienia Front burzowy, Pełnia księżyca, Upiorne zagrożenie, Rycerz królowej, Śmiertelne maski
Inne informacje
Zajęcie mag, prywatny detektyw

Harry Blackstone Copperfield Dresden – główna postać cyklu „Akta Harry’ego Dresdena” Jima Butchera. Jest jedynym profesjonalnym magiem w Chicago. W książce telefonicznej znajduje pod hasłem „Magowie”:

HARRY DRESDEN – MAG
Odnajdywanie zaginionych przedmiotów. Dochodzenia paranormalne.
Konsultacje. Porady. Umiarkowane ceny.
Nie oferuje się eliksirów miłosnych i wielkich bogactw.
Nie prowadzi się działalności rozrywkowej.

Nosił imiona magików scenicznych (Harry’ego Houdini, Harry’ego Blackstone’a oraz Davida Copperfielda), nadane mu przez ojca. Matka Harry’ego, Margaret Gwendolyn LeFay, była potężną czarodziejką, zamordowaną przez Lorda Raitha z Białego Dworu Wampirów. Harry do 6. roku życia był wychowywany przez swojego ojca magika, który zmarł na tętniaka. Według postaci z Nigdynigdy, z które Harry przywoływał w ramach poszukiwania odpowiedzi na prowadzone sprawy, śmierć obojga rodziców Harry’ego nie była przypadkowa.

W wieku 10 lat (tuż po tym, jak ujawniły się jego moce) został adoptowany wraz z Elaine przez Justina DuMorne'a, byłego członka Białej Rady, który został zdegradowany. Harry był uczniem Justina do 16 roku życia, dopóki ten nie próbował go zniewolić (przy pomocy Elaine, która w tym czasie była thralem Justina). W efekcie doszło do walki, w której Dresden zabił DuMorne'a. Został prawie skazany za złamanie Pierwszego Prawa Magii, ale Biała Rada uznała, że działał w samoobronie. Mimo to zawisnął nad nim Miecz Damoklesa, a do uzyskania pełnoletności został umieszczony pod opieką Ebenezara McCoya. Opuścił go w wieku 19 lat. Trzy lata później rozpoczął współpracę z Nicholasem Christianem w agencji detektywistycznej Ragged Angel Investigations. Te doświadczenia zostały opisane w Restoration of Faith. Po upływie kolejnych trzech lat otwarł własny interes (wtedy pierwszy raz wystąpił w programie telewizyjnym Larry Fowler Show), miało to miejsce na dwa lata przed wydarzeniami z Frontu burzowego.

Harry’ego uważa się za magicznego drania, który nie potrafi w pełni panować nad swoimi siłami, ale z pewnością jest jednym z najsilniejszych czarodziejów na świecie (pod względem czystej magicznej mocy). W bitwach używa często czarów ognia i wiatru, zaś niedawno dzielił swój umysł (wbrew jego woli) z upadłym aniołem imieniem Lasciel, co dało mu dostęp do Ognia Piekielnego i wzmocniło jego zaklęcia. Poza walką Harry jest ekspertem od zaklęć śledzących (których używa w rozwiązywaniu spraw), co w połączeniu z czarem wezwania i zastosowaniem pułapki pozwala na rozmowy z elfami i innym nadprzyrodzonymi źródłami informacji.

Broń[edytuj | edytuj kod]

Na akcje Harry zazwyczaj zabiera cały arsenał magicznych talizmanów i przedmiotów. Należą do nich srebrna bransoleta z doczepionym tuzinem małych tarcz, pierścień, w którym magazynował energię, oraz srebrny pentagram na srebrnym łańcuszku, odziedziczony po matce. W walce posługiwał się różdżką oraz kijem pokrytym runami i innymi znakami, pomagającym ukierunkować magię. Czasem jako broni używał również laski z ukrytą wewnątrz szpadą. Ponadto jest w posiadaniu rewolweru Smith and Wesson kaliber 38 Specjalność Szefa.

Mieszkanie[edytuj | edytuj kod]

Harry mieszka w dwuczęściowej suterenie pod wielkim, skrzypiącym budynkiem z oknami znajdującymi się w połowie pod poziomem ulicy. Jedną część zajmuje „segment” mieszkalny: niewielka sypialnia, malutka łazienka oraz pokój dzienny, zawalony niepasującymi do siebie meblami, dużą ilością dywanów, z regałami na książki oraz plakatem z Gwiezdnych Wojen na ścianie. Znajduje się tam również kominek oraz lodówka (skrzynia pełna lodu), w której zawsze chłodzi się zimne piwo od Maca. Piętro niżej w piwnicy urządził laboratorium, zejście do którego mieści się pod klapą w podłodze. W laboratorium znajdują się książki i notatki, magiczne składniki, wmurowany w podłogę miedziany krąg, służący do przywoływania i, co najważniejsze, ludzka czaszka z Bobem, drugim po Panu współlokatorze maga.

W serialu Akta Dresdena rolę tę odtwarza Paul Blackthorne.