Harry Elkins Widener

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harry Elkins Widener
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 stycznia 1885
Filadelfia, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci 15 kwietnia 1912
Ocean Atlantycki, pokład Titanica
Zawód biznesmen, kolekcjoner książek
Narodowość Amerykanin
Rodzice George Dunton Widener (ojciec), Eleanor Elkins Widener (matka)

Harry Elkins Widener (ur. 3 stycznia 1885 r. w Filadelfii, zm. 15 kwietnia 1912 r. na pokładzie Titanica) – amerykański biznesmen i kolekcjoner książek, zginął w katastrofie Titanica[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 3 stycznia 1885 roku w Filadelfii jako syn George'a Duntona Widenera i Eleanor Elkins Widener. Był wnukiem niezwykle bogatego przedsiębiorcy Petera Arrella Browna Widenera. Wraz z ojcem i matką, w kwietniu 1912 roku wszedł na pokład Titanica w Cherbourgu. Po kolizji statku z górą lodową, cała rodzina zaczęła się ewakuować. George umieścił swoją żonę i pokojówkę w szalupie ratunkowej. Rano kobiety odebrał statek RMS Carpathia. Harry i jego ojciec zmarli w lodowatej wodzie. Ich ciała zostały odzyskane, ale nigdy nie udało się ich zidentyfikować. Nabożeństwo żałobne za nich odbyło się w kościele św. Episkopatu Pawła w Elkins Park, w Pensylwanii. W tymże kościele na ich cześć zostały poświęcone witraże.

Był absolwentem The Hill School w Pottstown w stanie Pensylwania, gdzie oba budynki zostały jemu dedykowane. Widener był w 1907 roku absolwentem Harvard College, gdzie był członkiem Klubu Sowich. Jego owdowiała matka zbudowała Harry Elkins Widener Memorial Library, największą bibliotekę uniwersytecką na świecie, zaprojektowaną przez architekta Horace'a Trumbauera. Otwarcie biblioteki nastąpiło w 1915 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Harry Elkins Widener : Titanic Victim, www.encyclopedia-titanica.org [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  2. Harry Elkins Widener Collection - Houghton Library - Harvard College Library, hcl.harvard.edu [dostęp 2017-11-23].