Harry Hess

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harry Hess
Ilustracja
Harry Hess – dowódca okrętu USS „Cape Johnson”
Imię przy narodzeniu Harry Hammond Hess
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1906
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 25 sierpnia 1969
Woods Hole
Przyczyna śmierci zawał serca
Miejsce spoczynku Cmentarz Narodowy w Arlington
Zawód geolog
Narodowość amerykańska
Tytuł naukowy profesor
Alma Mater Yale University,
Princeton University
Odznaczenia
American Campaign Medal Asiatic-Pacific Campaign Medal (czterokrotnie) European-African-Middle Eastern Campaign Medal World War II Victory Medal Naval Reserve Medal NASA Distinguished Public Service Medal Philippine Liberation Ribbon (Filipiny)

Harry Hammond Hess (ur. 24 maja 1906 w Nowym Jorku, zm. 25 sierpnia 1969 w Woods Hole) – amerykański geolog i wojskowy. Najbardziej znany z badań nad spreadingiem dna morskiego, a zwłaszcza z opisania powiązań między łukami wysp, anomaliami grawitacyjnymi dna morskiego i zserpentynityzowanymi perydotytami, co doprowadziło go do wniosków mówiących o roli konwekcji w płaszczu Ziemi. Jest to jedna z podstaw teoretycznych tektoniki płyt.

Hess wstąpił do US Navy podczas II wojny światowej. W stopniu komandora dowodził szturmowym okrętem desantowym USS „Cape Johnson”, wyposażonym w sonar, który wykorzystywał także do badania ukształtowania dna morskiego. Po wojnie pozostawał w rezerwie (United States Navy Reserve), otrzymując awans na stopień kontradmirała. Był profesorem geologii na Princeton University.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]