Harry Kinnard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harry William Osborne Kinnard
Ilustracja
generał generał
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1915
Dallas
Data i miejsce śmierci 5 stycznia 2009
Arlington
Przebieg służby
Lata służby 1939–1969
Siły zbrojne Emblem of the United States Department of the Army.svg United States Army
Stanowiska z-ca dowódcy 101 Dywizji Powietrznodesantowej, dowódca 1 Dywizji Kawalerii, szef Combat Developmets Command
Główne wojny i bitwy II wojna światowa:

wojna wietnamska:

Odznaczenia
US Army Master Parachutist Badge
Distinguished Service Cross (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Distinguished Service Medal - dwukrotnie (Stany Zjednoczone)
Srebrna Gwiazda (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Legia Zasługi - dwukrotnie (USA)
Brązowa Gwiazda (Stany Zjednoczone) Purpurowe Serce (Stany Zjednoczone) Air Medal (Stany Zjednoczone) Medal Pochwalny Sił Lądowych (Stany Zjednoczone) American Defense Service Medal (dwukrotnie) American Campaign Medal Asiatic-Pacific Campaign Medal (dwukrotnie) European-African-Middle Eastern Campaign Medal (pięciokrotnie) Medal Zwycięstwa II Wojny Światowej National Defense Service Medal (dwukrotnie) Vietnam Service Medal (dwukrotnie) Oficer Orderu Korony (Belgia) Krzyż Wojenny z brązową palmą (Belgia) (1940-1945)
FR CdG palm br.png
Krzyż Wojenny 1939–1945 z brązową palmą (Francja)
Kawaler Orderu Wojskowego Wilhelma (Holandia) Gallantry Cross z palmą (Wietnam Płd.)

Harry William Osborne Kinnard (ur. 7 maja 1915 w Dallas, zm. 5 stycznia 2009 w Arlington) – amerykański generał okresu wojny wietnamskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się i wychowywał w rodzinie oficera zawodowego. Jak większość dzieci oficerów zawodowych, chcąc podtrzymać tradycję rodzinną zgłosił się do West Point. Po ukończeniu Akademii Wojskowej w West Point Harry wstąpił (w stopniu podporucznika United States Army) do wojska gdzie został przydzielony do 27 Pułku Piechoty Dywizji Hawajskiej.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej ukończył kurs spadochronowy i mianowano go oficerem 501 Pułku Spadochronowego 101 Dywizji Powietrznodesantowej. W szeregach Dywizji brał udział w desancie w Normandii i już jako dowódca 1 batalionu 501 pułku w operacji Market Garden, za którą dostał Krzyż za Wybitną Służbę oraz Srebrną Gwiazdę.

We wrześniu 1944 w wieku 29 lat, awansowany (jako najmłodszy w armii USA) do stopnia pułkownika, oraz mianowany przez gen. Maxwella Taylora na stanowisko oficera operacyjnego 101 Dywizji, z którą brał udział w obronie Bastogne w czasie bitwy o Ardeny.

Po wojnie Harry Kinnard został skierowany na stanowisko wykładowcy w Fort Bragg. W 1960 roku przydzielony do służby w Biurze Sekretarza Obrony.

Wojna wietnamska[edytuj | edytuj kod]

W 1962 otrzymał awans do stopnia generała i przydzielony na stanowisko zastępcy dowódcy 101 Dywizji. W 1965 objął dowództwo nad nowo utworzoną 1 Dywizją Kawalerii. W czasie wojny wietnamskiej stoczył wygraną bitwę w dolinie Ia Đrăng oraz w prowincji Bình Định. W 1966 przekazał dowództwo nad dywizją gen. Johnowi Nortonowi. Powrócił do Stanów gdzie w 1967 został szefem Combat Developmets Command w Fort Belvoir, skąd we wrześniu 1969 przeszedł na emeryturę.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie został wiceprezesem jednej z firm lotniczych w Los Angeles. Po niepowodzeniach oraz bankructwie firmy lotniczej przeprowadził się do Georgii gdzie nawiązywał współpracę z firmami produkującymi śmigłowce. Na początku lat osiemdziesiątych przeniósł się do Arlington w stanie Wirginia gdzie na kilka lat został prezydentem stowarzyszeń byłych żołnierzy 1 Dywizji Kawalerii i 101 Dywizji.

Zmarł 5 stycznia 2009 w Arlington w wieku 93 lat[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]