Harry Potter i Kamień Filozoficzny (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Producent KnowWonder (PC)
Warthog (GC, Xbox, PS2)
Griptonite (GBA, GBC)
Argonaut (PS1)
Wydawca Electronic Arts
Dystrybutor Warner Bros. Interactive Entertainment
Silnik Unreal Engine (PC)
BRender (PS1)
Zmodyfikowany BRender (PS2, Xbox, Gamecube)
Data wydania listopad 2001 (PC, PS, GBA, GBC)
9 grudnia 2003 (GC, Xbox, PS2)
Gatunek TPP
Przygoda z elementami platformowymi, zręcznościowymi.
Tryby gry Gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen (13+)
PEGI: 12+
Wymagania sprzętowe
Platforma PC (Microsoft Windows), Apple Macintosh (Mac OS 9), Game Boy Color, Game Boy Advance, PlayStation, Xbox, GameCube, PlayStation 2

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (ang. Harry Potter and the Philosopher’s Stone) – gra komputerowa oparta na filmie o tym samym tytule.

Gra została wydana na większość znaczących platform: w 2001 roku powstały wersje na PC, Game Boy, Game Boy Advance i PlayStation. Wersja komputerowa została następnie skonwertowana na platformy Mac (w 2001) oraz GameCube, PlayStation 2 i Xbox (w 2003).

Krytyka przyjęła grę z umiarkowanym entuzjazmem, zarzucano jej głównie uproszczone sterowanie i brak wyzwań dla starszej części graczy. Zarzucano jej także bardzo uproszczoną i niedopracowaną grafikę (wersje z 2003).

Fabuła i Rozgrywka[edytuj]

Fabuła gry opowiada o młodym chłopcu, Harrym Potterze, który odkrywa, że jest czarodziejem. Zostaje wysłany do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Zdobywa tam nowych przyjaciół oraz uczy się różnorodnych sztuk magicznych, które pomogą mu przeszkodzić Lordowi Voldemortowi w powrocie na świat.

Windows[edytuj]

W wersji na komputery Windows gra jest trzecioosobową grą akcji z elementami puzzli. Pojawia się tu możliwość walki z niesamowitymi przeciwnikami i bossami. Pierwsze zaklęcie, którego uczy się Harry, to Flipendo. Służy ono do walki przeciwko stworom i do wchodzenia w interakcję z otoczeniem.

PlayStation[edytuj]

Jak w wersji komputerowej, gra na konsole Sony Playstation też jest trzecioosobowa, aczkolwiek historia Harry'ego jest stworzona kompletnie inaczej. Jest tu zmieniona grafika, wydarzenia, jak i styl gry. Ta wersja została stworzona w Wielkiej Brytanii przez studio Argonaut.

Game Boy Color[edytuj]

Wersja na przenośną konsole Game Boy Color jest grą RPG. Gracz może kontrolować Harry'ego od momentu, gdy Hagrid zabiera go na ulicę Pokątną. Historia ściśle trzyma się wydarzeń z książki, a wszystkie sceny od tego momentu są grywalne. Do gry zostało dodane mnóstwo urozmaiceń, a zaklęcia są częściej używane do walki niż do interakcji z otoczeniem.

Game Boy Advance[edytuj]

Gra na konsolę GB Advance różni się całkowicie od tej na GB Color. Gra jest wyposażona w różnorakie łamigłówki. Gracz eksploruje Hogwart w poszukiwaniu wyzwań, przedmiotów i składników do eliksirów. Można tu znaleźć znajomych przeciwników z innych wersji, takich jak Wielkie Pomarańczowe Ślimaki czy Gnomy.

GameCube, PlayStation 2 oraz Xbox[edytuj]

Nowa wersja Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego została stworzona na konsole nowej generacji w 2003 przez Wathog Games (2 lata od wydania pierwotnych wersji). Rozgrywka jest zupełnie inna niż w poprzednich wersjach oraz została ulepszona oprawa audiowizualna.

Gra została skrytykowana z powodu użycia zaklęć z poprzedniej części gry, ponieważ nie zgadza się to z chronologią historii.

Zaklęcia[edytuj]

Zaklęcia różnią się od siebie w zależności od wersji. Niektóre zaklęcia można spotkać na wszystkich platformach, podczas gdy niektóre występują jedynie na konsolach.

  • Flipendo: Służy do atakowania i niszczenia obiektów (PC, PS1, PS2, GC oraz XB).
  • Alohomora: Otwiera zamknięte skrzynie i pomieszczenia (PC, PS2, GC oraz XB).
  • Wingardium Leviosa: Znane też jako Zaklęcie Lewitacji. Pozwala przedmiotom wznosić się w powietrzu (PC & PS1).
  • Incendio: Podpala różnorakie obiekty. W wersji na tylko unieruchamia rośliny (PC, PS1, PS2, GC oraz XB).
  • Lumos: Wyzwala z różdżki światło, ujawniają ciemne pomieszczenia i niewidzialne platformy. (PC, PS2, GC oraz XB).
  • Avifors: Zmienia figurki w żywe ptaki. (PS1).
  • Verdimillious: Zmusza świetlne platformy do bycia solidnymi blokami (PS1).
  • Spongify: Zamienia specjalne dywany w sprężyny, umożliwiające dotarcie do wysoko położonych miejsc (PS2, GC oraz XB).
  • Diffindo: Umożliwia przecinanie lin, materiału i roślin. (PS2, GC oraz XB).

W wersji Alpha gry na PC pojawiły się również takie zaklęcia jak Reparo, Ectomatic, Lapifors oraz Verdimillious. Zaklęcia pozostały w plikach gry, lecz niestety nigdy nie zostały użyte.

Linki zewnętrzne[edytuj]