Harsafes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harsafes

Harsafes (eg. Ḥrj-š=f) – greckie imię znanego z mitologii egipskiej zoomorficznego boga-barana [1].

Był wojowniczym bóstwem czczonym od epoki Starego Państwa w Herakleopolis[2]. W ikonografii przedstawiano go na ogół jako baraniogłowego mężczyznę w królewskiej przepasce i z długimi rogami[1].

Pierwotnie był prawdopodobnie bóstwem płodności, adorowany potem pod postacią barana jako „pan czcigodny” i dawca pokarmu. Jego egipskie imię oznaczało „tego, który jest ponad jeziorem” (lub „na swym jeziorze”), czyli tego, który wynurzył się z prawody (Nun) jako obraz boga słońca. Dlatego w czasach IX i X dynastii utożsamiano go z Ra wyobrażając z symbolem słońca nad głową; identyfikowany także z Ozyrysem nosił koronę atef[3].

Egipcjanie uważali go również za jedną postaci Horusa, tłumacząc jego imię jako „Horus z Jeziora”[2], a jako Horus-wojownik był później przez Greków identyfikowany z Heraklesem[1], choć bardziej znany pod przekazanym przez Plutarcha imieniem Harsafes[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Guy Rachet: Słownik cywilizacji egipskiej. Katowice: Wydawnictwo „Książnica”, 2006, ISBN 978-83-7132-980-7, s. 126
  2. a b Bogowie, demony, herosi. Leksykon. Kraków: Wydawnictwo „Znak”, 1996, s. 163.
  3. a b Manfred Lurker: Bogowie i symbole starożytnych Egipcjan. Warszawa: Wydawnictwo Czytelnik, 1995, s. 88.