Harvard Sussex Program

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harvard Sussex Program
Siedziba

Brighton
Cambridge

Członkowie

12 osób zatrudnionych
7 osób w komitecie doradczym

Dyrektorzy

Matthew Stanley Meselson
Julian Perry Robinson

Utworzenie

1990

Strona internetowa

Harvard Sussex Program on Chemical and Biological Weapons (HSP, dawniej Harvard Sussex Program on CBW Armament and Arms Limitation) – międzynarodowy program współpracy pomiędzy uczelniami w zakresie badań, komunikacji i szkoleń w celu zwiększenia międzynarodowej świadomości i zrozumienia kwestii politycznych związanych z bronią biologiczną i chemiczną, a także propagowania globalnej eliminacji tych rodzajów broni oraz wzmocnienia ograniczeń przed wrogim zastosowaniem technologii biomedycznych. Program skupia się także na implementacji Konwencji o zakazie broni biologicznej (BWC) i Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC), m.in. poprzez organizowanie spotkań grupy badawczej Pugwash[1][2][3].

Program zarządzany jest wspólnie przez Matthew Stanleya Meselsona z Uniwersytetu Harvarda w Cambridge w Stanach Zjednoczonych i Juliana Perry'ego Robinsona z Uniwersytetu Sussex w Brighton w Wielkiej Brytanii, którzy współpracują ze sobą od 1967 roku. Łącznie w programie zatrudnionych jest 12 osób, głównie na Uniwersytecie Sussex. Od 1993 roku jedno ze stanowisk znajduje się w Hadze (od 1997 roku w Sekretariacie Technicznym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej – OPCW). Komitet doradczy programu składa się z ekspertów i naukowców z różnych krajów[4].

HSP wydaje również kwartalne czasopismo „The CBW Conventions Bulletin” (przed czerwcem 1997 roku ukazujące się jako „Chemical Weapons Convention Bulletin”) dostępne bezpłatnie w formie elektronicznej[5]. Na Uniwersytecie Sussex znajduje się także baza danych – The Sussex Harvard Information Bank (SHIB) – w której od lat 60. gromadzone są dokumenty i inne materiały dotyczące broni chemicznej i biologicznej[6].

W ramach programu, przygotowany został projekt „Konwencji o zapobieganiu i karaniu prowadzenia badań, produkcji, nabywania, gromadzenia, posiadania, rozpowszechniania i używania broni biologicznej i chemicznej”. Nie został on jednak do tej pory przedstawiony Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ[7].

W latach 1992–1993, grupa HSP pod kierownictwem Matthew Meselsona przeprowadziła na miejscu katastrofy w Swierdłowsku dochodzenie, którego wyniki opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Sciences”, „Science” oraz w książce Jeanne Guillemin Anthrax: the investigation of a deadly outbreak[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. OPCW: Decision. Attendance by Non-Governmental Organisations and Industry Representatives at the Seventh Session of the Conference of the States Parties. Annex 1. List of Non-Governmental Organisations. 2002-10-07. [dostęp 2011-05-31]. (ang.).
  2. Harvard Sussex Program. Harvard Sussex Program. [dostęp 2011-05-31]. (ang.).
  3. a b What HSP does. Harvard Sussex Program. [dostęp 2011-05-31]. (ang.).
  4. People. Harvard Sussex Program. [dostęp 2011-05-31]. (ang.).
  5. The CBW Conventions Bulletin. Harvard Sussex Program. [dostęp 2011-05-31]. (ang.).
  6. The Sussex Harvard Information Bank (SHIB). Harvard Sussex Program. [dostęp 2011-05-31]. (ang.).
  7. The HSP Draft Convention. Harvard Sussex Program. [dostęp 2011-05-31]. (ang.).