Harvester

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Harvester – program komputerowy służący do zbierania adresów poczty elektronicznej.

Programy tego typu przeszukują Internet w poszukiwaniu plików zawierających teksty wyglądające jak adresy mejlowe. Ponieważ adres taki musi zawierać znak @ to pod uwagę brane są teksty w otoczeniu tego znaku wyglądające jak adres poczty elektronicznej. Najczęściej przeszukiwane są strony WWW lub archiwa grup dyskusyjnych. Następnie uzyskane w ten sposób adresy mogą być wykorzystane do wysyłania spamu.

Obrona przed ujawnieniem adresu harvesterom jest podobna do innych metod obrony przed spamem. Jeśli ktoś posiada adres mojadres@jakas.domena.pl to nie powinien podawać go tak jak tutaj w jawny sposób, lecz w bardziej „ukryty”.

Istnieją również projekty o charakterze ofensywnym, mające na celu znaczne zapychanie baz spamerów losowo generowanymi adresami, najczęściej w domenach spamerów.

Przykładowe metody oszukiwania żniwiarek:

  • Dodanie do adresu dodatków zrozumiałych tylko dla człowieka np. mojadres@USUNTO.jakas.domena.pl lub USUNTO_mojadres@jakas.domena.pl. Jednak należy zauważyć, że bardziej efektywnym rozwiązaniem jest zmodyfikowanie nazwy domeny, ponieważ taki spam nie tylko nie trafi pod określony adres, ale nawet poza użytkowany serwer pocztowy.
  • Zmodyfikowanie adresu mailowego na zrozumiały tylko dla człowieka zastępując znak @ jakimś innym typu: (a) (at) (na) (małpa) np. mojadres(a)jakas.domena.pl
  • Użycie obrazka przedstawiającego znak @ zamiast samego znaku np. mojadres.domena.pl
  • W HTML zapisanie adresu przy pomocy odwołań znakowych (np. jan_kowalski@example.com = jan_kowalski@example.com)
  • Wykorzystanie możliwości CSS (metoda nie działa we wszystkich przeglądarkach):
<style type="text/css">
    span.at1:before {content: "@";}
    span.hide {display: none;}
</style>
...

jan_kowalski<span class="at1"><span class="hide"> AT </span></span>example.com
  • Zastosowanie JavaScript do wstawienia odpowiedniego odnośnika, a adres e-mail w opisowej postaci obrazka umieść w tagu <noscript> (dla użytkowników bez JavaScript i z wyłączonym JavaScript).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]