Hasło jednorazowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hasło jednorazowe (ang. one-time password, w skrócie: OTP) – jedno z zabezpieczeń stosowanych w systemach bankowości elektronicznej i systemach teleinformatycznych.

Hasła jednorazowe pozwalają ograniczyć związane ze stosowaniem statycznych haseł zagrożenie podsłuchania lub podejrzenia hasła przez osoby niepowołane i posługiwania się nim bez wiedzy właściciela. Hasło jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywane tylko raz i traci ważność po wykorzystaniu.

Bankowość elektroniczna[edytuj]

W bankowości elektronicznej hasła jednorazowe służą do autoryzowania operacji o podwyższonym stopniu ryzyka, takich jak przelewy. Hasła są tutaj zwykle dostarczane w postaci wydrukowanej listy, zdrapki (dla kilkudziesięciu transakcji naprzód) lub przesyłane SMSem na określony przez właściciela konta numer telefonu komórkowego (dla każdej transakcji oddzielnie).

Generowanie haseł jednorazowych[edytuj]

Hasła jednorazowe mogą być wartościami losowymi, co wymaga by system przechowywał je po wygenerowaniu i przekazaniu użytkownikowi. Ze względów praktycznych częściej stosuje się hasła generowane i weryfikowane w oparciu o algorytm wykorzystujący kryptograficzne jednokierunkowe funkcje skrótu. Najczęściej spotykane algorytmy generowania haseł jednorazowych to:

  • Łańcuch skrótów - hasło jednorazowe (OTP - one time password) OTP_{n} jest wyliczane ze wzoru OTP_{n}=H(OTP_{n-1}), gdzie H jest funkcją skrótu. Hasła są generowane począwszy od OTP_{0}, które jest wartością losową. Użytkownik korzysta z nich w odwrotnej kolejności (od OTP_{n} do OTP_{0}), a dzięki własnościom jednokierunkowej funkcji skrótu znajomość hasła OTP_{n} nie pozwala podsłuchującemu na poznanie następnego w kolejności hasła OTP_{n-1}. Z algorytmu tego, z różnymi modyfikacjami, korzystają systemy haseł jednorazowych S/KEY, OPIE i OTPW[1].
  • Synchronizacja czasowa - hasło jednorazowe (TOTP - time-based one time password) OTP_{t} jest wyliczane ze wzoru OTP_{t}=H(s, t), gdzie s jest wartością losową (seed), stałą dla danego użytkownika, a t aktualnym czasem GMT mierzonym w krokach minutowych. Dzięki synchronizacji czasowej zarówno użytkownik i serwer mogą wyliczać aktualną wartość hasła znając tylko wartość s. Mechanizm ten jest wykorzystywany m.in. tokenach RSA SecurID[2][3].

Przypisy

Zobacz też[edytuj]