Hasan Nasr Allah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hasan Nasr Allah
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 sierpnia 1960
Bejrut

Sekretarz Generalny Hezbollahu
Okres

od 1992

Poprzednik

Abbas al-Musawi

Hasan Nasr Allah (arab. حسن نصر الله, ur. 31 sierpnia 1960 w Karantinie, dzielnicy we wschodnim Bejrucie (lub w Al-Bazurii koło Tyru) – libański polityk, szyita, od 1992 r. przywódca (sekretarz generalny) uznawanej w USA, Izraelu i Kanadzie za terrorystyczną organizacji Hezbollah (arab. Partia Boga) oraz jej wojskowej przybudówki.

Najstarszy z dziewięciorga dzieci ubogiego kupca. Z wykształcenia jest teologiem muzułmańskim, studiował w irackim Nadżafie i irańskim mieście Kom. W politykę zaangażowany od 1978 r., początkowo jako członek zbrojnej szyickiej milicji Amal. W Hezbollahu od momentu założenia tej organizacji przez Abbasa al-Musawiego w 1982 r. W świecie arabskim Nasr Allah znany jako świetny orator, umiejętnie łączący hasła narodowowyzwoleńcze z religijnym i społecznymi. Jego przemówienia, transmitowane przez arabskie media elektroniczne cieszą się dużą popularnością zarówno wśród libańskich szyitów, jak i w całym arabskojęzycznym świecie muzułmańskim. Zdolności oratorskie w połączeniu z talentem przywódczym i organizacyjnym doprowadziły do tego, iż pod przywództwem Hasana Nasr Allaha Hezbollah stał się główną siłą polityczną Libanu i najsilniejszym z ugrupowań walczących z Izraelem.

Przywództwo Hezbollahu[edytuj | edytuj kod]

Nasr Allah został liderem Hezbollahu po dokonanym przez Izraelczyków zabójstwie szejka Musawiego w 1992 roku. Pod przywództwem Nasr Allaha Hezbollah stał się poważnym przeciwnikiem dla Sił Obronnych Izraela w południowym Libanie. Oddziały Hezbollahu regularnie atakowały stacjonujące tam izraelskie wojska. Operacje te były jedną z przyczyn wycofania się wojsk izraelskich z Libanu w 2000 roku, po 18-letniej okupacji. Wydarzenie to było niewątpliwym sukcesem Nasr Allaha, który zdobył sobie tym uznanie w Libanie i świecie arabskim.

W 2004 Nasr Allah odegrał znaczącą rolę w wymianie więźniów między Izraelem a Hezbollahem. W tym samym roku przywódca Hezbollahu odrzucił rezolucję ONZ nr 1559, mówiącą o wycofaniu wszystkich nielibańskich (głównie syryjskich) oddziałów i rozbrojeniu bojowników Hezbollahu. Po zabójstwie premiera Libanu Rafika al-Haririego w 2005 Nasr Allah organizował demonstracje poparcia dla Syrii.

W kwietniu 2006 libańskie służby bezpieczeństwa udaremniły spisek mający na celu zabicie Nasr Allaha. Aresztowano 9 osób, Libańczyków i Palestyńczyków.

W lipcu 2006 oddziały Hezbollahu sprowokowały Izrael do ataku na Liban poprzez zabicie trzech i porwanie dwóch izraelskich żołnierzy pod osłoną ostrzału rakietowego terytorium Izraela. Podczas nalotów lotnictwa izraelskiego 14 lipca 2006 główna kwatera Nasr Allaha została zniszczona.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]