Hasztag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hasztag (z ang. hashtag) jest pojedynczym słowem lub wyrażeniem bez spacji poprzedzonym symbolem #[1]. Jest formą znacznika (z ang. tag). Krótkie wiadomości na mikroblogach i serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy Instagram mogą być oznaczone przez dodanie # przed ważnymi słowami (bez spacji)[2] albo wystąpić w zdaniu (np. „Nowy artysta ogłoszony na #SXSW 2012 Music Festival!”)[3] albo dołączyć do niego.

Hasztagi umożliwiają grupowanie takich wiadomości, ponieważ każdy może wyszukać hasztaga i zobaczyć zestaw informacji, które zawiera. Hasztag jest podłączony tylko do specyficznego medium i dlatego nie może być powiązany z obrazkami lub wiadomościami z innej platformy.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Hasztagi były często używane w technologii informacyjnej do podkreślenia specjalnego znaczenia. W 1970 na przykład, hasztag umieszczony obok symbolu czy liczby oznaczał natychmiastowy tryb adresowania (immediate) w języku asemblera PDP-11[4]. W 1978, Brian Kernighan i Dennis Ritchie użyli hasztaga w języku programowania C do kluczowych słów, które miały być przetworzone przez preprocesor jako pierwsze[5].

Potem hasztagi pojawiły się i były używane w sieciach IRC do określania grup i tematów[6]. Są również wykorzystywane do oznaczania pojedynczych wiadomości jako istotnych dla szczególnej grupy i do oznaczania pojedynczych wiadomości jako należących do konkretnego tematu czy kanału. Generalnie kanały czy tematy, które są dostępne w całym IRC są poprzedzone symbolem # (w przeciwieństwie do tych lokalnych dla serwera, które używają znaku Et ‘&’. Popularność hasztagów rosła wraz z rozwojem i popularnością Twittera.

To wszystko zainspirowało Chrisa Messina do zaproponowania podobnego systemu na Twitterze do tagowania wybranych tematów w sieci mikroblogów[7]. Wstawił pierwszego hasztaga na Twittera pisząc: how do you feel about using # (pound) for groups. As in #barcamp [msg]?[8].

Międzynarodowo hasztagi zaczęły być używane w stylu pisania postów na Twitterze w roku 2009-2010 podczas zamieszek po wyborach w Iranie jako że angielskie i perskie hasztagi były użyteczne dla użytkowników Twittera w i poza Iranem.

Jako pierwszy określenia hasz tag użył na blogu Stowe Boyd, publikując wpis Hasz tagi = Grupowanie na Twiterze[9] 26 sierpnia 2007 roku, według leksykografa Bena Zimmera, przewodniczącego Komisji do spraw nowych słów w dialektach amerykańskich społeczności.

Od 2 lipca 2009 roku, Twitter połączył hasztagi w tweetach z wyszukiwarką słów oznaczonych hasztagiem na Twiterze. W 2010 roku Twitter przedstawił na pierwszej stronie Tendencyjne tematy pokazując hasztagi, które szybko stają się popularne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Hashtags (sic) at the Twitter Fan Wiki. Retrieved on June 2, 2009.
  2. Using hashtags on Twitter (ang.). [dostęp 2013-11-25].
  3. Best Practices for Hashtags | Twitter Developers (ang.). 2011-07-19. [dostęp 2013-11-12].
  4. PDP-11 assembly language
  5. The C Programming Language, B.W.Kernighan & d.Ritchie, Prentice Hall, 1978, pages 86 and 207 ISBN 0-13-110163-3
  6. "Channel Scope". Section 2.2. RFC 2811
  7. Ashley Parker. Twitter’s Secret Handshake. „New York Times”, 10 czerwca 2011 (ang.). 
  8. Chris Messina ("factoryjoe"): Twitter post (ang.). 23 sierpnia 2007.
  9. Stowe Boyd: Hash Tags = Twitter Groupings (ang.). [dostęp 2013-09-19].