Hatifnatowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hatifnat

Hatifnatowie (szw. Hattifnattar, fin. Hattivatti) − postacie ze świata Muminków wykreowanego przez Tove Jansson. Białe, niewielkich rozmiarów, posiadają wypustki przypominające lekko zdeformowane dłonie, poruszają się powijając tułowiem na prawo i lewo.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Hatifnatowie wyrastają z nasion, ale tylko z tych, które wysiano w Noc Świętojańską. Są pozbawieni słuchu i węchu, lecz intensywnie reagują na bodźce elektryczne. Prowadzą koczowniczy tryb życia, odbywając na łodziach podróże morskie w kilkuhatifnatowych grupach i usiłując dotrzeć do horyzontu. Raz do roku, korzystając z informacji przekazywanych za pomocą ładunków elektrycznych na kawałkach kory, zbierają się w jednym miejscu na Wyspie Hatifnatów, by przeżyć wspólnie burzę, która dodaje im energii.

Mama Muminka o Hatifnatach:

To taki rodzaj trollowatych zwierzątek. Przeważnie są niewidoczni. Czasem siedzą pod podłogami u ludzi i kiedy wieczorem robi się cicho, słychać, jak tam drepczą i szurają. Ale najczęściej wędrują dookoła świata, nigdzie się nie zatrzymują i nic ich nie obchodzi. Nigdy się nie wie, czy Hatifnat jest wesoły czy zły, zmartwiony czy zdziwiony. Jestem przekonana, że nie mają w ogóle żadnych uczuć.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Słowo Hattifnattar nie ma żadnego znaczenia, ale szwedzkie słowa hatta + få fnatt oznaczają zamęt, chaos + przepływać, dźwięczeć wokół czegoś, zatem dosłownie tę nazwę można byłoby przetłumaczyć jako ekscytujący się wokół danej rzeczy, bądź szalejący na punkcie czegoś.