Hatuey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hatuey
Hatuey monument, Baracoa, Cuba.JPG
Pomnik Hatueya w Baracoa na Kubie
Miejsce urodzenia Haiti
Data śmierci 2 lutego 1512
Wódz indian

Hatuey - wódz Indian Taino zamieszkujący Hispaniolę (Haiti i Dominikanę) na początku XVI wieku. Zdobył sławę jako przywódca pierwszych prób oporu przeciwko kolonializmowi.

Hatuey przypłynął na Kubę ok. 1509 r., szukając ucieczki przed kolonizacją Hispanioli. Wraz z nim na "canoe" przypłynęło 400 mieszkańców Hispanioli, którzy ostrzegli Tainów mieszkających na Kubie przed zagrożeniem jakie niosą kolonizacja i Hiszpanie. Większość mieszkańców Kuby nie uwierzyła w ostrzeżenie Hatueya, ale część przyłączyła się do niego, gdy w 1511 r. stawił on opór misji kolonizacyjnej Diego Velazqueza de Cuéllara. Początkowo Tainowie odnosili sukcesy w walce, ale ostatecznie zwyciężyli Hiszpanie, a Hatuey został pojmany.

Hatuey został spalony żywcem 2 lutego 1512 r. Przed spaleniem zaproponowano mu nawrócenie na chrześcijaństwo, by mógł pójść do nieba. Odpowiedział, że jeśli w niebie są tacy chrześcijanie jak konkwistadorzy, to nie chce mieć nic do czynienia z Bogiem, który pozwala na czynienie takiego okrucieństwa w jego imieniu.

Hatuey jest określany jako pierwszy kubański bohater narodowy. Dzisiaj można oglądać pomnik Hatueya wzniesiony w mieście Baracoa na wschodnim wybrzeżu Kuby.