Haupia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Haupia

Haupiahawajski deser na bazie mleka kokosowego często wchodzący w skład posiłku lūʻau i innych lokalnych zgromadzeń na Hawajach. Od drugiej wojny światowej, stał się popularny jako masa do białego ciasta, podawanego zwłaszcza na ślubach. Chociaż technicznie jest to budyń, konsystencja jest ściśle zbliżona do galaretki i jest on zazwyczaj podawany w blokach takich jak żelatynowe desery.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjna hawajska receptura haupii wymaga mieszania ogrzewanego mleka kokosowego ze skrobią tacca (pochodzącą z rośliny Tacca leontopetaloides), aż masa zgęstnieje[1]. Ze względu na brak dostępności skrobi tacca, niektóre współczesne przepisy jako substytut wymieniają skrobię kukurydzianą.

Haupia jest bardzo podobna do europejskiego deseru blancmange.

W typowej nowoczesnej recepturze, rozcieńczone mleko kokosowe, cukier i sól miesza się z skrobią tacca lub skrobią kukurydzianą i podgrzewana aż zgęstnieje i będzie mieć gładką konsystencję, a następnie trzeba to wlać do prostokątnej formy i schłodzić jak galaretkę. Następnie tradycyjnie kroi się w małe bloki i podaje na kwadratach liści kordyliny krzewiastej.

Niektóre przepisy na desery kokosowe rzeczywiście wymagają żelatyny zamiast skrobi kukurydzianej, ale błędem jest nazywanie ich haupia. Wiele lokalnych słodyczy, które zawierają kokosy lub aromat kokosowy są reklamowane jako haupia. Obecnie McDonald w całych Hawajach sprzedaje "ciastka haupia" podobne do swoich bardziej znanych ciastek jabłkowych.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tradewinds & Coconuts: A Reminiscence & Recipes from the Pacific Islands. Periplus, 2000, s. 260–261. ISBN 962-593-819-2. OCLC 44502471.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]